وزیر ارشاد: فارسی از گذشته زبان علم و دانش بوده است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/02 فرهنگی.اااا.لللل.للللل دمشق - محمد حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه گفت : زبان و ادبیات فارسی از گذشته زبان علم و دانش بوده است .
به گزارش خبرنگار ایرنا، وی در دیدار با عباس صباغ رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه حلب و استادان این گروه با اشاره به پیشرفتهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه فناوری ، آموزش زبان فارسی را ابزاری مناسب برای انتقال دانش و تجربیات جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عربی ازجمله سوریه برشمرد.
وی در این دیدار بر ضرورت حمایت از گروه زبان فارسی این دانشگاه و همچنین گروههای زبان فارسی فعال در دانشگاههای سوریه تاکید کرد.
صباغ نیز از حمایتهای ایران به بویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این گروه تقدیر کرد و استمرار آن را خواستار شد.
وی در این دیدار خواستار فراهم شدن زمینه سفر دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی از سوریه به ایران به منظور تحصیل و آشنایی با فرهنگ و تمدن ایران شد.
صباغ هدف از این پیشنهاد را تربیت این عده و استفاده از آنان به عنوان استادان زبان فارسی در دانشگاههای سوریه دانست .
وزیر ارشاد امروز از اماکن مذهبی و تاریخی ازجمله راس الحسین ، مقام محسن و قلعه حلب بازدید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز جمعه در راس یک هیات فرهنگی و هنری به منظور شرکت در هفته فرهنگی ایران و سوریه به دمشق سفر کرد.
هفته فرهنگی ایران در سوریه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق از روز شنبه 30 آذر آغاز شد و تا پنجشنبه 5 دی ادامه خواهد یافت .
افتتاح نمایشگاههای قرآن در آینه هنر، هنرهای تجسمی ، کتاب ، صنایع دستی ، برنامه گروه موسیقی بیدل از حسام الدین سراج و همایش میراث و هنرهای اصیل ایرانی ازجمله برنامه های این هفته است .
در این هفته فیلمهای سینمایی آفتاب بر همه یکسان می تابد از عباس رافعی ، بلوغ از مسعود جعفری جوزانی ، روز کارنامه از مسعود کرامتی و سینه سرخ از پرویز شیخ طاری به نمایش درخواهد آمد.
صفار هرندی سه شنبه شب به دیدار چند روزه خود از سوریه خاتمه خواهد داد.
خاورم 5 1415**1577**2312** شماره 220 ساعت 19:47 تمام

سرخط اخبار جهان