۲ دی ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8120340
۰ نفر
صلح در افغانستان همانند یک سراب است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/02 سیاسی.افغانستان.صلح.طالبان کابل - با گذشت هفت سال از حضور نظامی آمریکا ، انگلیس، کانادا، فرانسه و سایر متحدین غربی واشنگتن با هدف دستیابی به صلح پایدار، این مقوله اینک در افغانستان پس از بحران جنگ، به سرابی تبدیل شده است.
به گزارش ایرنا، جنگ افغانستان وارد مرحله فرسایشی شده که خروج از آن تنها از طریق راهکارهای نظامی مقدور نیست.
با گذشت زمان و عمیق تر شدن چالش ها ، راهبردهای سیاسی، اقتصادی ، همکاری های منطقه ای و مشارکت همسایگان در ایجاد صلح در این کشور بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است.
هرچند آمریکا ابتدا بر این باور بود که درمدت کوتاهی قادر به تامین اهداف سیاسی و اقتصادی خود در افغانستان خواهد بود اما تجربه ثابت کرد افزایش نیرو و انجام عملیات نظامی و گسترش دامنه جنگ در مناطق روستایی راهکار مناسبی برای پایان جنگ نخواهد بود.
هرچند موقعیت جغرافیایی، وجود منابع عظیم نفت و گاز و انواع اندیس های معدنی افغانستان را در قرن 21 در کانون توجه جهانی قرار داده است ، اما به علت عدم شناخت غرب از آداب و سنن افغان ها، آنان در این کشور نه تنها با چالش رو به رو شدند، بلکه شکست سختی در انتظارشان است.
این کشور با پیچیدگی های خاص سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در قرن 19 و 20 سه مرتبه موفق شد در جنگ نابرابر با انگلیس و ارتش سرخ شوروی سابق، آنان را شکست دهد و مجبور به عقب نشینی کنند.
به گفته کارشناسان صلح پایدار یکی از نیازهای اولیه این کشور محصور در خشکی و کوهستانی است ، از این رو تلاش ها برای تامین امنیت، آرامش و صلح همواره مورد تاکید مردم و دولتمردان افغان قرار گرفته است.
در این رابطه حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از دو سال قبل با تماس و ارسال نامه به عبدالله شاه عربستان سعودی از وی خواهان همکاری برای آشتی ملی و صلح با شورشیان در کشورش شد.
کرزی همواره از صلح به عنوان یکی از آرزوهای دیرینه خود یاد می کند، اما مشخص نیست ،او تا چه اندازه تا پایان دوره پنج ساله ریاست جمهوری خود تا اول خرداد 1388 شمسی به آن دست خواهد یافت.
کرزی در سفر ماه قبل خود برای شرکت در نشست ادیان که در نیویورک آمریکا برگزار شد ، در حاشیه این نشست طرح پیشنهادی هفت ماده ای صلح طالبان را از سوی عبدالله دریافت کرد.
برخی پیشنهادات تازه که از جانب رهبری طالبان در آن به چشم می خورد، مورد استقبال کرزی نیز قرار گرفت.
در چارچوب این طرح تلاش های آشکار و پنهان برای تماس و متقاعدکردن طالبان به گفت و گو با دولت افغانستان که از گذشته شروع شده بود، ادامه یافت.
در این رابطه بعد از نشست ماه رمضان امسال در مکه، نشستی هم در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس برگزار شد که از جزئیات آن اطلاعی در دست نیست.
تاکنون دولت و طالبان هم تماس و گفت و گوی نمایندگان خود را با یکدیگر رسما تایید نکرده اند.
پس از اعلام طرح هفت ماده ای طالبان هرچند وقت برخی رسانه های غربی تحت عنوان پیشنهاد جدید طالبان به دولت برای صلح مطالبی را منتشر کرده اند.
در تازه ترین مورد از تلاش همایون جریر داماد گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی سخن گفته شد که نشستی میان افغان ها بدون حضور کشورهای خارجی به زودی در یکی از کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد.
به نوشته مطبوعات روز دوشنبه افغانستان گفته شد که جریر از شخصیت های برجسته حزب اسلامی بود که در سال های اخیر از حکمتیار فاصله گرفت و در گذشته در زمان اشغال افغانستان از سوی ارتش سرخ تلاش هایی را برای صلح به راه انداخت که به جریان قبرس معروف شده است.
روزنامه ها به نقل از جریز نوشتند که از طالبان و حزب اسلامی خواسته شد تا نمایندگان با صلاحیت خود را به این نشست اعزام کنند و افراد قابل اعتمادی هم ازسوی دولت در این کنفرانس حضور خواهند داشت.
کارشناسان بر این باورند که طرح این نشست، ابتکاری ازسوی شماری از رهبران و فرماندهان پیشین احزاب مجاهدین است.
به اعتقاد آنان ، مجاهدین می خواهند با تقویت روند مذاکره بین دولت و طالبان، بار دیگر نقش فعال تری را بازی کنند و با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات، از یک طرف انسجام بیشتری بیابند و از سوی دیگر نشان دهند که هنوز از فعال ترین تشکل های سیاسی هستند.
عبدالحمید مبارز رئیس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان در مقاله ای که روز دوشبنه در روزنامه آرمان مالی منتشر شد، نوشت: این نیت (نشست صلح) کار شایسته ای است مردم ما با این نشست ها در کشورهای اسلامی به خوبی آشنایی دارند که هیچ یک نتیجه نداده است.
وی افزود: افغان ها بار دیگر به تدریج از جنگ به سوی فرهنگ صلح در حرکت هستند و می خواهند سرنوشت ملت را از دست نمایندگان خود بگیرند و به نمایندگان چند گروه که در کسب قدرت جنگیده و می جنگند، بدهند.
وی گفت: از قرار معلوم در این نشست به اصطلاح افغانی نمایندگان احزاب و گروه هایی که از سنگر پاکستان می جنگند، حکومت و گروه ها و احزابی که در داخل کشور فعالیت دارند، شرکت خواهند داشت و روشنفکران و نهادهای مدنی و حقوقی نادیده گرفته می شوند.
این روزنامه نگار افغان تاکید کرد که در نظام سیاسی فعلی صرف جریان طالبان و حزب اسلامی شاخه حکمتیار شامل نمی باشند، هر دو از سنگر پاکستان علیه حکومت منتخب ما جنگ می کنند.
وی اضافه کرد: پرسش اصلی اینجاست یک دست مخفی که از طرف انگلیسی ها حمایت می شود، به کار افتاده است تا انتخابات آینده برگزار نشود، روند دمکراسی نیمه تمام بماند، لویه جرگه ای تشکیل شود تا به طالبان و حزب اسلامی که می خواهند نظام سیاسی آینده را به عقب بیاندازد، فرصت داده شود.
معاون اسبق وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان یادآور شد به این ترتیب این صدا گاهی از لندن ، روزی از کابل و زمانی هم از نیویورک بلند می شود.
همچنین محمدامین میرزاد دیگر روزنامه نگار افغان در مقاله ای که در روزنامه افغانستان منتشر کرد، موضوع مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان و حزب اسلامی را مورد بررسی قرار داد.
وی گفت : با توجه به شروط هفت گانه ملاعمر و افشای طرح پناهندگی وی به عربستان سعودی قبل از رسیدن به یک توافق همه جانبه ، سبب شد که موضوع مذاکره با آنان به سردی گراید.
وی افزود:اما در این میان همایون جریر داماد حکمتیار تلاش های جدیدی را برای مذاکره و صلح در افغانستان آغاز کرده است.
وی با طرح این پرسش ،سوال کرد آیا این همان طرح مذاکراتی است که نخستین نشست آن در مکه در ماه رمضان امسال برگزار شد، یا اینکه طرح جدیدی است ؟ این روزنامه نگار افغان اضافه کرد جریر در گذشته طرح مذاکرات مستقلی را ارایه داده بود، این گمانه زنی وجود دارد که این طرح ، مستقل از مذاکرات مکه باشد.
وی افزود: نشانه دیگری که وجود دارد، این تلاش ها جدا از مذاکرات صلح مکه باشد،این است که این نشست بدون حضور نمایندگان خارجی خواهد بود.
به گفته وی از قرار معلوم هزینه این کنفرانس ازسوی 30 تن از افغان ها تامین خواهد شد و بانی این کنفرانس دولت نیست و نمایندگان دولت صرفا به عنوان یک طرف اصلی قضیه در آن شرکت می کنند.
میرزاد گفته است به هرحال موضوع مذاکره با مخالفین استراتژی است که از چندی بدین سو آغاز شده است ، مهمترین آن نشست مکه بود که در آن تعدادی از شخصیت های افغانی و پاکستانی و سعودی شرکت داشتند.
آساق 1392**332** شماره 214 ساعت 19:28 تمام

سرخط اخبار جهان