۲ دی ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8120294
۰ نفر
سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد: برلین طرح پذیرش تعدادی اززندانیان گوانتانامو را بررسی می کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/02 سیاسی.آلمان.گوانتانامو برلین- سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان تایید کرد که برلین در حال بررسی طرح پیشنهادی سازمان عفو بین الملل مبنی بر پذیرش تعدادی از زندانیان گوانتانامو است .
ینتس پلویتنر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود : این بررسی تنها شامل کسانی است که بیگناه بوده و دولتهایشان و یا آمریکا حاضر به پذیرش آنها نیستند.
به گفته وی ، فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان نیز دستور بررسی مسایل حقوقی و سیاسی این اقدام احتمالی را داده است.
برخی رسانه های آلمان طی روزهای گذشته خبر از درخواست سازمان عفو بین الملل از آلمان مبنی بر پذیرش تعدادی از زندانیان گوانتانامو بعد از تعطیلی احتمالی آن از سوی رییس جمهور منتخب آمریکا داده بودند.
این سازمان این درخواست خود را شامل کسانی دانسته بود که دولت های آنها حاضر به قبول این زندانیان نیستند.
پلویتنر درعین حال تصریح کرد که بررسی احتمالی این طرح ، به عنوان قبول آن نیست .
سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان افزود: ماه گذشته میلادی یک هیات آمریکایی مرکب از نمایندگان سازمانهای حقوق بشر و وکلای زندانیان گوانتامو در برلین با وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرده است.
وی به جزییات این مذاکره اشاره نکرده و اولویت پذیرش این زندانیان در صورت تعطیلی زندان گوانتانامو را برعهده دولت های متبوع آنها و سپس دولت آمریکا دانست.
این مسوول در وزارت امور خارجه آلمان، از سوی دیگر اجرای این طرح در سطح کشورهای اروپایی را مشروط به بررسی آن در سطح اتحادیه اروپا دانست.
وی درباره پذیرش تعدادی ازمسلمانان چینی زندانی درگوانتانامو از سوی آلمان گفت: این مورد هم باید بصورت جداگانه بررسی شود، ولی اولویت پذیرش این زندانیان نیز با چین است، زیرا آنان شهروندان این کشور هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در ادامه به وضعیت منطقه قفقاز اشاره کرد و با اشاره به حساس بودن شرایط این منطقه، خواستار تعمیق گفت وگوها با روسیه شد.
پلویتنر گفت : روسیه در این منطقه اقدامات غیرقابل قبولی انجام داده که به ثبات در قفقاز کمک می کند.
وی ایجاد نمایندگی سیاسی از سوی روسیه در اوستیای جنوبی و ابخازیا را از جمله این اقدامات عنوان کرد.
اروپام 1553**250**2051** شماره 168 ساعت 16:22 تمام

سرخط اخبار جهان