برزیل، انتخاب راهبرد گسترش همکاری با اتحادیه اروپا و فرانسه ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/02 سیاسی.اتحادیه اروپا.برزیل.فرانسه تهران - در آستانه سفر رییس جمهوری فرانسه و رییس دوره ای اتحادیه اروپا به برزیل اعلام شد دو کشور قراردادهای مهم نظامی به ارزش بیش از سه میلیارد دلار امضا خواهند کرد.
نیکلا سارکوزی برای سفری دو روزه روز دوشنبه راهی برزیل می شود. در روز نخست این سفر، نشست اتحادیه اروپا و برزیل و در روز دوم نیز دیدار رسمی دوجانبه وی با همتای برزیلی اش برگزار خواهد شد.
نشست اتحادیه اروپا و برزیل که برای دومین بار تشکیل می شود و خوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپا نیز در آن حضور خواهد داشت ، بویژه به بحران مالی جهانی و تغییرات آب و هوا اختصاص خواهد داشت .
نشست قبلی این اتحادیه و برزیل اواخر سال 2007 و در دوره ریاست پرتغال برگزارشده بود.
به گفته سخنگوی کمیسیون اروپا، باروسو رییس کمیسیون اروپا در این نشست بر حمایت خود از موضع برزیل مبنی بر ضرورت تقویت جایگاه کشورهای آمریکای جنوبی و کشورهای در حال گذار در معماری مالی جهانی آینده تاکیدخواهد کرد.
به گفته این سخنگو، در ارتباط با مبارزه با گرم شدن زمین نیز قرار است قراردادی بین بانک اروپایی سرمایه گذاری و بانک ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی برزیل برای تامین مالی تا 400 میلیون یورو ویژه طرحهایی در این زمینه به امضا برسد.
بنا بر گزارشهای دریافتی ، موضوع زیست سوختها که برزیل یکی از تولیدکنندگان اصلی آن در دنیا بشمارمی رود، از محورهای مورد بحث در نشست اتحادیه اروپا و برزیل خواهدبود.
لوییس ایناسیو لولا دا سیلوا رییس جمهوری برزیل نیز خواستار حذف موانع گمرکی صدور زیست سوخت اتانول حاصل از نیشکر است .
برزیل دومین تولیدکننده اتانول در جهان است. آمریکا نیز به عنوان بزرگترین تولیدکننده این ماده سوختی آنرا از ذرت تولید می کند.
به گفته منابع ریاست اتحادیه اروپا، همچنین اصلاحات در سازمان ملل متحد از دیگر موضوعات مهم این نشست است .
برزیل خواهان آن است که به عنوان عضو دائمی در شورای امنیت پذیرفته شود که فرانسه ، آلمان و انگلیس از این موضوع حمایت می کنند اما برخی کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا و اسپانیا با این امر مخالفت می ورزند.
اما در بخش دیدار دوجانبه سران فرانسه و برزیل ، براساس برنامه اعلام شده ، دو کشور قراردادهای نظامی مهمی با انتقال فناوری برای توسعه صنعت نظامی برزیل امضا خواهندکرد.
بنا به اطلاعات منتشرشده در رسانه های برزیل ، این قراردادها مربوط به خرید چهار فروند زیردریایی متعارف از فرانسه ، ساخت یک زیردریایی با سوخت هسته ای با همکاری فرانسه و نیز خرید حدود 50 فروند بالگرد ویژه حمل نیرو است .
کارشناسان دو کشور تلاش کردند اوایل هفته جاری درمورد آخرین جزییات این قراردادها که ارزش آن بطور رسمی افشا نشده اما رسانه ها آن را بیش از سه میلیارد دلار ذکر کرده اند، به توافق برسند.
به گفته کارشناسان و دیپلماتها، در مذاکرات طولانی و فشرده دو کشور، عزم فرانسه برای انتقال فناوری خود به برزیل نقشی سرنوشت ساز در تصمیم گیری این کشور داشته است .
اورتو وارگاس یک مقام بلندپایه وزارت امور خارجه برزیل در این باره گفت که با خرید چهار فروند زیردریایی اسکورپن و انتقال فناوری آن از فرانسه ، برزیل قادر خواهد بود بدنه زیردریایی با سوخت هسته ای بسازد.
برزیل که از دهه 1970 میلادی برنامه پژوهش های هسته ای خود را آغاز کرده است، طراحی موتور این زیر دریایی را به تنهایی انجام خواهد داد.
این زیردریایی از نوع زیردریایی های تهاجمی متعارف است که فرانسه قبلا به مالزی و هند فروخته است و ارزش هر فروند آن 300 میلیون دلار است .
به نوشته مطبوعات تخصصی برزیل ، دولت این کشور قرار است قرارداد خرید 51 فروند بالگرد ئی سی -725 طراحی شده ویژه حمل نیرو و عملیات نجات در حین جنگ به ارزش تقریبی 5/1 میلیارد دلار را نیز با فرانسه امضا کند.
اولین سری از این بالگردها احتمالا در سال 2010 به برزیل تحویل داده خواهد شد.
همچنین فرانسه قصد دارد قرارداد مهم دیگری برای تحویل 36 فروند هواپیمای شکاری شامل رافال ساخت کارخانه داسو با برزیل منعقد کند این درحالیست که به نوشته سردبیر پایگاه اینترنتی تخصصی امور نظامی دفسانت ، تصمیم اولیه در این زمینه به ماه مارس (اسفند-فروردین ) آینده موکول شده اما تصمیم برزیل در این زمینه بخصوص یک مساله سیاسی است .
قراردادهای مذکور در چارچوب همکاری راهبردی مورد بحث قرارگرفت که به امضای روسای جمهوری دو کشور خواهد رسید.
رییس جمهوری برزیل خواستار برقراری همکاری نزدیک بین دو کشور در زمینه های نظامی ، سیاسی ، علمی و فناوری است .
برنار کوشنر وزیر خارجه ، اروه مورن وزیر دفاع فرانسه و نیز حدود سی نفر از صاحبان شرکتهای فرانسوی در این سفر سارکوزی را همراهی می کنند که در بحث دوجانبه وی با رییس جمهوری برزیل حضور خواهند داشت .
اروپام 1388 1516** شماره 077 ساعت 11:45 تمام

سرخط اخبار جهان