۲ دی ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8120162
۰ نفر
نگاهی به مهمترین عناوین مطبوعات روز دوشنبه کویت ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/02 سیاسی.خارجی.کویت.مطبوعات کویت- مطبوعات روز دوشنبه کویت بخش عمده ای از مطالب خود را به موضوعاتی همچون تهدید به استیضاح نخست وزیر کویت، احتمال لغو قرارداد داو کمیکال، آمادگی اسرائیل برای حمله به غزه و درخواست البرادعی از سوریه اختصاص دادند.
الرای در صفحه نخست خود بیانیه فراکسیون اقدام مردمی در مجلس کویت را بازتاب داده که در آن تهدید کرده است که چنانجه طرح داو کمیکال لغو نشود ، شیخ ناصر نخست وزیر را استیضاح خواهد کرد.
الرای در این باره همچنین به اظهارات برخی نمایندگان پرداخته است که در آن نسبت به احتمال طولانی شدن تشکیل کابینه تا بعد از برگزاری نشست اقتصادی سران عرب در کویت (ماه آینده ) ابراز نگرانی کرده اند.
با این حال الوطن در صفحه نخست خود تحت عنوان، دولت قرارداد داوکمیکال را امروز لغو می کند، نوشت: روند تشکیل کابینه جدید تحت الشعاع تهدید شدید و صریح فراکسیون اقدام مردمی مجلس قرار گرفته که در آن به نخست وزیر هشدار داده است که چنانچه تا اول ماه ژانویه قرارداد داو کمیکال لغو نشود ، وی را استیضاح خواهد کرد.
این روزنامه خاطرنشان کرده است که موضوع لغو قرارداد داو کمیکال و همچنین افزایش سرمایه بانک الخیلج دو موضوعی است که در دستور کار نشست امروز قوه مجریه قراردارد.
الانباء نیز عنوان نخست خود را به موضوع کاهش شاخص بورس اختصاص داده و نوشته است: تمام شاخص های بورس کویت روز گذشته کاهش یافت و با توجه به مبهم بودن فضای سیاسی و نبود نشانه ای از گشایش امور حتی بعد از تشکیل کابینه جدید، معاملات بورس از حیث میزان و ارزش طی پنج سال گذشته در پایین ترین سطح قرار داشت.
القبس نیز در بخش اخبار خارجی خود تحت عنوان درخواست اسرائیل برای ریشه کن کردن حماس نوشت: یک مقام بلند پایه در وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد که رویارویی با حماس در غزه حتمی است.
به نوشته این روزنامه، تسیبی لیونی وزیر امور خارجه اسرائیل نیز در این باره گفت: در نشست روز گذشته دولت، درخواست های زیادی برای حمله نظامی گسترده به نوار غزه برای سرنگونی نظام حماس مطرح شد.
الانباء نیز تحت عنوان البرادعی از سوریه خواست شفافیت بیشتری درباره برنامه اتمی خویش نشان دهد، نوشت: محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با روزنامه الحیات خاطرنشان کرد که عدم همکاری سوریه با آژانس به واکنش منفی از سوی جامعه بین الملل منجر خواهد شد.
البرادعی در این مصاحبه به پرسش های مربوط به نیروگاه الکبر سوریه و بازرسی آژانس و پیدا شدن نشانه های از اورانیوم در این نیروگاه که ماه سبتامبر2007 توسط اسرائیل بمباران شد، پاسخ داده است.
آزادی رییس جمهوری مخلوع موریتانی، انتقادهای آمریکا از بروان، تحویل موشکهای پیشرفته روسی به ایران و دیدار طارق الهاشمی معاون رییس جمهوری عراق با رییس جمهوری ترکیه از دیگر عناوین روزنامه های کویت است.
**خاورم 1368**340** شماره 036 ساعت 10:41 تمام

سرخط اخبار جهان