دخالت نكردن دولت های دیگر درامور منطقه مسائل را آسان تر حل می كند/ایران نگران وضعیت عراق

تهران-ایرنا- مشاور اموربین الملل رهبر معظم انقلاب با بیان اینكه اتفاقات رخ داده در عراق به دنبال برگزاری انتخابات موفق در این كشور و سوریه بوده است، گفت: اگر دولت های دیگر از دخالت در امور كشورهای منطقه اجتناب كنند مسائل آسان تر حل می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، علی اكبر ولایتی عصر جمعه در دیدار دیتر لوكاس مدیر كل سیاسی وزارت امور خارجه آلمان و نماینده این كشور درگروه 1+5 كه در راس هیئتی عالیرتبه به تهران سفر كرده است اظهار داشت: تبادل نظر درباره مسائل منطقه و نیز اوكراین كه به اروپا نزدیك تر است از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: متاسفانه در عراق اخیرا حملات تروریستی در مناطقی از این كشور رخ داده است و ایران به عنوان همسایه عراق از وضعیت این كشور بسیار نگران است .

ولایتی در ادامه با اشاره به مذاكرات هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت: در مورد مسئله هسته ای گام های اولیه بسیار مثبت بوده است اما اگر بخواهیم در این زمینه تحلیلی ارایه دهیم باید بگوییم فعالیت هسته ای ایران كاملا جنبه صلح آمیز دارد.

وی افزود: هر كشوری كه معاهده ان. پی. تی را امضا كرده باید بتواند فعالیت هسته ای صلح آمیز خود را ادامه دهد.

مشاور امور بین الملل رهبرمعظم انقلاب خاطر نشان كرد: برخی فشارها را به ایران اعمال می كنند اما می دانید كه ناظران آژانس بین المللی انرژی اتمی هر روز در ایران هستند و همه چیز شفاف است كه امیدواریم در زمان باقی مانده به نتیجه قابل قبول دست یابیم.

نماینده آلمان در گروه 1+5 نیز در این دیدار با بیان اینكه وضعیت در عراق نگران كننده است گفت: ایجاد ثبات در منطقه از اهیت زیادی برخوردار است.

دیتر لوكاس اظهار داشت: اتفاقات اخیر در اوكراین از جمله دیدار پوتین و رییس جمهوری جدید اوكراین دلگرم كننده بوده است.

سیام**9254**م .ش **1601**