۲۲ خرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۵۰
کد خبر: 81198756
۰ نفر
8 محور اصلی سخنان روحانی در همایش بزرگ «انتظار و امید»

تهران-ایرنا-«حسن روحانی» رییس جمهوری امروز (پنجشنبه) در همایش بزرگ انتظار و امید كه در محل وزارت كشور برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت كه می توان آن را در 8 بخش تقسیم بندی كرد.

***انتظار، امید و اعتدال

محور اصلی و نخست سخنان امروز رییس جمهوری درباره ی ارتباط مفهوم انتظار با امید و اعتدال بود. روحانی، امام زمان (عج) را امام اعتدال خواند و بهترین انتظار را انتظاری خواند كه به دنبال زمینه سازی برای ظهور امام باشد.

وی گفت: ما هم منتظر روز موعدیم و هم امیدوار به آن روز، البته منتظری كه گوشه ای بنشیند و زانوی غم در بغل بگیرد و تحركی نداشته باشد، آن انتظار جانسوز و جانگاه خواهد بود اما منتظری كه تلاش می كند وزمینه و سفره را برای حضور همه آن وعده های آسمانی و مائده آسمانی آماده می سازد و شرایط را برای عدل و عدالت و انصاف آماده می كند، آن انتظار امید بخش است، فرح بخش و روح بخش است و به جامعه نشاظ تحرك می بخشد.

روحانی همچنین به پیوند انقلاب اسلامی و مفهوم انتظار اشاره كرد و تصریح كرد: از سال 43 در انتظار فرج و بازگشت اماممان به سرزمینمان بودیم اما این انتظار نتوانست آن امیدمان را متحقق كند تا روزی كه مردم به صحنه آمدند با شور به صحنه آمدند با ایثار به صحنه آمدند به خیابان ها ریختند و با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ایران زمینه را برای آن ظهور آماده كردند.***پیام های انتخابات 24 خرداد

بازخوانی انتخابات 24 خرداد و تبدیل ناامیدی موجود در جامعه به شور و امید یكی دیگر از محورهای سخنان امروز روحانی بود.

وی در این زمینه گفت: پارسال ملت ما همان ملتی كه ماهها قبل ناامیدی سراسر جامعه را فرا گرفته بود و بسیاری از مردم می گفتند مگر انتخابات هم تاثیری دارد؟ فایده ای دارد؟ حتی به من می گفتند چرا به صحنه آمدی و ثبت نام كردی و از این شهر به آن شهر می روی؟ مگر كشور را نمی شناسی و مگر نمی دانی مكانیزم صندوق رای چگونه است؟ اما شور مردم، نشاط مردم، حضور مردم و آن سخن تاریخی رهبر كه گفت صندوق رای حق الناس است و گفت حتی آنهایی كه به نظام علاقه ندارند به خاطر كشورشان و ایرانشان پای صندوق رای بشتابند آنچنان فضایی در كشور ایجاد شد كه روزهای خرداد گویی خرداد دیگری است؛ گویی روزهای نشاط و امید در كنار صندوق آرا آمده است.

رییس جمهوری افزود: پارسال ما به همه اعلام كردیم كه در كشور ما رقابت ما رقابت جوانمردانه خواهد بود، پارسال به همه جهانیان اعلام كردیم كه ما رو در روی هم صف نمی كشیم بلكه در كنار صندوق رای به صف می ایستیم.

روحانی مبارزه با خرافه گرایی را یكی از پیام های انتخابات سال گذشته دانست و تصریح كرد: ملت ما سال گذشته به مولایش و امامش در انتخابات سرفرود آورد و در برابر خرافه گرایان از او ، از امام عصر عذرخواهی كرد.

رییس جمهوری افزود: راه ملت ما در خرداد پارسال انتخاب شد، گرچه انتخابات به معنای سرنوشت كشور است و گرچه رییس جمهوری به عنوان منتخب كل ملت و خادم همه مردم خواهد بود و هست و نه تنها دولت به معنای دولت همه مردم خواهد بود، و این دولت در برابر همه موافقان، حامیان، منتقدان و حتی مخالفان سرتكریم و تعظیم فرود می آورد.

روحانی با تاكید بر این كه ما برای صلح، آشتی و برادری كنار هم جمع شدیم، گفت: امروز روز وحدت و اتفاق است، روز نفاق و شكاف و فاصله نیست، امروز روز برچسب بر هم نیست؛ روز چسبندگی بیشتر جامعه است.***تاكید بر اعتدال و میانه روی

تاكید بر اعتدال و میانه روی و تبیین آن یكی از مهمترین محورهای سخنان امروز روحانی بود. رییس جمهوری تصریح كرد: اولین راهی كه این ملت در انتخابات پارسال برگزید و انتخاب كرد راه اعتدال و میانه روی بود، این راه بازگشت ناپذیر خواهد بود، اعتدال و میانه روی به معنای انتخابی بین حق و باطل نیست .

وی ادامه داد: اعتدال به معنای راهی بین منفعت ملی و از بین بردن منافع ملی نیست؛ اعتدال یك روش است؛ اعتدال یك بینش است؛ اعتدال یعنی همان كه سیره پیامبر عظیم الشان (ص) كه در سراسر زندگی، كمال و جمالش سراسر اعتدال بود؛ اعتدال یعنی همان راه و روش و شیوه ای كه منتظر او هستیم و امام دوازدهم هم همان راه و سیره پیامبر(ص) را اجرا خواهد كرد و اگر انحرافی پیش آمده است تا دین و قران واقعی پیامبر را برای مردم تبیین و تفسیر كند.

روحانی افزود: اعتدال به این معناست كه از افراط در جمع كردن دشمن و دشمن تراشی و در تفریط در زمینه دوستان و علاقه مندان به ایران جلوگیری شود؛ اعتدال یعنی راهی كه با همه انسان ها و مردم با ادب و احترام سخن می گوییم و به پاسخی گوش می دهیم كه آن هم توام با ادب باشد.

رییس جمهوری گفت: اعتدال یعنی مسیری كه ما از عقل و خرد جمعی استفاده می كنیم، عقل و خردی كه به ما می گوید باید منافع ملی را حفظ كنیم ؛ عقل و خردی كه به ما می گوید ضمن حفظ فناوری باید تحریم ها و سایه شوم تحریم ها را از سر مردم برداریم؛ عقل و خردی كه به ما می گوید ما باید دنبال صلح در منطقه و جهان باشیم؛ عقل و خردی كه به ما می گوید اداره كشور توسعه كشور بدون مردم و حضور مردم و واگذاری امور به مردم امكانپذیر نخواهد بود؛ خرد و عقلی كه به ما می گوید كشور از آن مردم است.***تاكید بر عقل گرایی در اداره كشور

اهمیت عقل و خردگرایی در اداره ی كشور و انتخاب این راه از طرف مردم از دیگر محورهای سخنان روحانی بود.وی در این ارتباط گفت: این كشور هیچ صاحبی جز ملت ایران ندارد؛ عقل و خردی كه به ما می گوید باید فقرها را بزداییم، تبعیض های ناروا را كنار بگذاریم؛ عقل و خردی كه به ما می گوید ما در توسعه و پیشرفت نه همانند كشورهای همسایه و منطقه كه حتی از آنها باید پیشی بیگیریم؛ عقل و خردی كه به ما می گوید آن مصوبه 10 سال پیش كه خاك می خورد؛ چشم انداز بیست ساله كه ایران كشوری است توسعه یافته.

روحانی افزود: ما برای این كه در مسیر خرد ورزی حركت كنیم باید از عقل و فكر و نظر همگان استفاده كنیم كه همه چیز در نزد همگان است؛ ما باید از افكار و اندیشه جامعه مان استفاده كنیم و راهی كه انتخاب كرده ایم ادامه دهیم؛ آن زمانی كه عقل و خرد و اندیشه و درك و فهم و شناخت در جامعه و سراسر اذهانمان فرا بگیرد آن روزی است كه غیبت و دوران غیبت هم دوران ظهور خواهد شد و ما او را می بینیم؛ ما باید از پشت دیوار عفت خارج شویم والا او حاضر است. ما باید با عقل و فهم و معرفت آنچنان كه امام سجاد فرمود نگاهمان نگاهی باشد به منزله المشاهده.***هیچ كس حق مصادره رهبری، دفاع مقدس و انقلاب را ندارد

تاكید بر اینكه هیچ كس نباید به دنبال مصادره رهبری، دفاع مقدس و انقلاب باشد و اقلیت باید به اكثریت احترام بگذارد، یكی دیگر از محورهای اصلی سخنان امروز رییس جمهوری بود.

روحانی گفت: مردم در خرداد پارسال اعلام كرده اند یك ملت، یك دولت و یك حكومت، مردمی كه در همه صحنه ها اعلام كرده اند، هیچ گروهی و هیچ جناحی حق ندارد انقلاب را به نام خود مصادره كند. هیچ جناح و گروهی حق ندارد دفاع مقدس را به نفع جناح خود مصادره كند، هیچ جناح و گروهی حق ندارد رهبری نظام رابرای خود مصادره كند، كشور، قانون اساسی، رهبری، منافع ملی ، آینده كشور مربوط به همه ملت است، همه اقوام، همه مذاهب.

رییس جمهوری خاطر نشان كرد: اقلیت محترم است همانطور كه اكثریت محترم است اما اقلیت حق ندارد آن چه اكثریت تصمیم گرفته است به آن بی احترامی كند.*** دولت مجری خواست مردم است

تاكید بر اجرای خواست مردم از طرف دولت، یكی دیگر از محورهای سخنان روحانی بود. وی در این زمینه گفت: اگر كسی خوشش می آید یا بدش می آید این دولت معتقد است كشور از آن مردم است و همه كار را مردم باید انجام دهند؛ در اقتصاد، فرهنگ ، سیاست داخلی، سیاست خارجی و امنیت، و دولت همواره حامی است و دولت مجری خواست و اراده شماست؛ دولت اجرا كننده است در برابر خواست ملی است؛ دولت سیطره بر خواست ملی ندارد بلكه خواست ملی بر دولت سیطره خواهد داشت.

در همین ارتباط روحانی به مواضع و سیاست فرهنگی دولت در ضرورت حضور مردم در عرصه های فرهنگی و تحمیلی نبود فرهنگ هم اشاره كرد و تصریح كرد: ما گفته ایم كه فرهنگ از آن مردم است و مردم باید برای تعالی فرهنگ خود قدم بردارند. فرهنگ یعنی آن چه كه ما با آن زندگی می كنیم و زندگی خواهیم كرد، مگر بناست كسی فرهنگ را در كپسولی كند و در نسخه ای بنویسد و از داروخانه ای آن را خریداری كنیم، گویی عده ای هنوز در دوران حجر می اندیشند و فكر می كنند.***پایبندی دولت به وعده هایش

روحانی در سخنان امروزش بر پایبندی دولت تدبیر و امید بر وعده هایش بار دیگر تاكید كرد. وی گفت: آن چه در انتخابات پارسال كه یك سال از روز بزرگ شما می گذرد، روزی كه شما پای صندوق رفتید و انتخاب كردید و 10 ماه از روز ما می گذرد یعنی روزی كه دولت را تشكیل دادیم وكار را آغاز كردیم اما درهمه این 10 ماه و آن 12 ماه هیچ گاه وعده هایی را كه به شما داده ایم را از یاد نبرده ایم و از یاد نخواهیم برد.

روحانی تصریح كرد: دولت بر مبنای وعده هایی كه به مردم داده است، در زمینه سیاست خارجی، داخلی، مسایل فرهنگی و در زمینه مسایل اقتصادی گام های بلندی برداشته است، گرچه تا رسیدن به هدف هنوز راهی طولانی پیش رو دارد اما من به عنوان خادم شما مردم و به عنوان كسی كه افتخار خدمت گذاری را در 24 خرداد پارسال بر دوش من گذاشتید به شما اعلام می كنم كاملا به آینده این كشور امیدوار هستم.*** نقد گروه های افراطی مذهبی در منطقه

رییس جمهوری بخشی از سخنانش را هم به نقد فعالیت گروه های افراطی مذهبی در منطقه بویژه در كشورهای عراق و سوریه اختصاص داد.

روحانی از اینكه این گروه ها اقدامات خود را به اسلام، قرآن و جهاد ارتباط می دهند، انتقاد كرد و تاكید كرد كه اسلام دین همزیستی مسالمت آمیز است.

وی در این ارتباط تصریح كرد: پیامبر ما كه پیامبر عدل و رحمت و رافت بود؛ در مدینه اش یهود و نصاری، افكار و عقاید مختلف در كنار حكومت پیامبر همزیستی مسالمت آمیز داشتند و اگر امیرالمومینن در حكومتش می دید یك پیرمرد مسیحی گرفتار است، به همه نهیب می زد و میگفت چرا این فرد كه شهروندان دنیای اسلام است باید ناتوان باشد و یار او نباشید؟؛ این دین ما است، این اسلام ما است.

روحانی در این زمینه بر مخالفت ایران با مساله ی خشونت و افراط و به طور مشخص پیشنهاد كشورمان درباره ی جهان عاری از خشونت هم اشاره كرد و خاطر نشان كرد: ما به عنوان دولت جمهوری اسلامی ایران این خشونت ها را تحمل نخواهیم كرد و این ترورها را تحمل نخواهیم كرد و به نوبه خود همانطور كه در سازمان ملل اعلام كردیم، ما با خشونت و افراط و تروریسم در منطقه و جهان می جنگیم و مبارزه می كنیم.

*گروه پژوهش های خبری

پژوهشم**م.س**2054