قسط ششم درآمدهای نفتی محدود شده ایران به زودی واریز می شود

تهران- ایرنا- عضو كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس اظهارات امروز «ولی الله سیف» رییس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی در این كمیسیون، قسط ششم درآمدهای نفتی محدود شده ایران طبق توافق ژنو به زودی واریز می شود.

«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با اشاره به جلسه عصر امروز كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با رییس بانك مركزی افزود: براساس اظهارات رییس كل بانك مركزی از مجموع 4.2 میلیارد دلاری كه طبق توافق ژنو باید از پول‌های ایران آزاد شود، 5 قسط آن واریز شده و كاملا در اختیار بانك مركزی است.

وی همچنین گفت: در این جلسه اعلام شد كه بانك مركزی مبالغی را به وزارتخانه ها به عنوان قرض داده است اما این وزارت خانه ها در بازپرداخت آن تعلل و تاخیر می كنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با یادآوری آمارهای ارایه شده از سوی مدیرعامل صندوق توسعه ملی درخصوص منابع این صندوق اظهار داشت: سرجمع اعتبارات صندوق توسعه ملی 100 میلیارد دلار است كه 60 میلیارد دلار آن بصورت مصرف نشده باقی مانده است؛ یعنی برای این میزان هنوز تعهدی ایجاد نشده است.

جعفرزاده خاطر نشان كرد: دستگاه های مشابه صندوق توسعه ملی در كشورهای دیگر نیز وجود دارد اما در این كشورها غیر از درآمدهای نفتی به درآمدهای دیگر نیز فكر می شود و این درآمدها به صندوق های ذخیره آنها واریز می شود.

سیام**2022**9103**1572

سرخط اخبار اقتصاد