۲۰ خرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۲۶
کد خبر: 81195294
T T
۰ نفر

تهران - ايرنا - صادرات گاز ايران به تركيه از محورهاي اصلي مذاكرات مقامات تهران و آنكارا در سفر رييس جمهوري و هيات همراه به اين كشور است، به طوري كه ترك ها درخواست كاهش قيمت و مسوولان ايراني افزايش صادرات گاز به اين كشور را مطرح كرده اند.

به گزارش ايرنا، سفر حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني به تركيه، نقطه عطفي در تعاملات تهران و آنكارا در زمينه تبادل انرژي خواهد بود و مي تواند گره كور برخي اختلافات دو كشور در حوزه صادرات گاز به اين كشور را باز كند.

ايران و تركيه در سال ١٩٩٦ ميلادي و در جريان سفر نجم الدين اربكان رئيس جمهوري سابق تركيه به تهران قرارداد گازي را امضا كردند.

تركيه در سال هاي اخير نسبت به گران بودن بهاي گاز وارداتي از ايران انتقاد داشته است و با اشاره به كاهش قيمت گاز روسيه، خواستار تخفيف 25 درصدي ايران در قيمت فروش گاز به اين كشور شده است.

آنكارا براي تحقق درخواست خود با ادعاي گران فروشي گاز توسط ايران به داوري بين‌المللي شكايت كرده است كه البته بيژن زنگنه وزير نفت ايران، موفقيت تركيه در اين شكايت را بعيد دانسته و مي گويد ايران قطعا برنده اين شكايت خواهد بود.

مقامات وزارت نفت ايران كه افزايش صادرات به كشورهاي همسايه را دنبال مي كنند، تخفيف در قيمت فروش گاز به تركيه را به افزايش حجم صادرات گاز طبيعي به اين كشور مشروط كرده اند.

به نظر مي رسد كه خواسته ايران براي افزايش صادارت گاز به تركيه مورد پذيرش تلويحي مقامات ترك قرار گرفته است، به طوري كه رجب طيب اردوغان نخست‌وزير تركيه پس از ديدار اخير با مقامات ايران اعلام كرده است: در صورتي‌ كه تهران و آنكارا در مورد قيمت گاز به توافق برسند، تركيه احتمالا گاز بيشتري از ايران خريداري خواهد كرد.

اردوغان مي گويد: در جريان نشست خود با رييس جمهوري ايران در آنكارا در مورد قيمت‌گذاري براي گاز وارداتي از ايران به بحث و تبادل نظر پرداخته‌ است و از وزراي انرژي هر دو كشور درخواست كرده‌ تا بر روي اين موضوع كار كنند.** تركيه مشتري بزرگ گاز و نفت خام ايران

تعامل تهران و آنكارا تنها به صادرات گاز محدود نمي شود و دو كشور در حوزه صادارت نفت، محصولات پتروشيمي و برق نيز تعامل خوبي با هم دارند.

ايران از بزرگترين صادركنندگان نفت خام به تركيه محسوب مي شود، به طوري كه روزانه 100 تا 110 هزار بشكه نفت خام به اين كشور همسايه صادر مي كند.

همچنين در حال حاضر تركيه بزرگترين مشتري ثابت گاز ايران نيز به شمار مي رود، به طوري كه بر اساس قرارداد 25 ساله، سالانه 10 ميليارد مترمكعب گاز ايران به تركيه صادر مي شود.

اقتصام(5)**2022**1594

سرخط اخبار اقتصاد