آمریكا پس از جنگ دوم جهانی201 مورد جنگ راه انداخته است

رم - ایرنا - یك نشریه ایتالیایی با انتقاد از سیاست های جنگ افروزانه آمریكا اعلام كرد كه ایالات متحده پس از جنگ دوم جهانی 201 مورد جنگ در سراسر جهان راه انداخته است.

به گزارش ایرنا، نشریه آنلاین 'فانوس' با اشاره به مقاله ای از ماهنامه آمریكایی 'American Journal of Public Health' به نقل از 'دیوید سوانسون' نویسنده صلح طلب ، نوشت: پس از پایان جنگ دوم جهانی، 248 مورد جنگ مسلحانه در 153 مكان مختلف در دنیا بوقوع پیوست كه از این تعداد 201 مورد مربوط به عملیات نظامی امریكا تا سال 2001 در خارج از مرزهایش می شود و از آن زمان به بعد نیز می توان به جنگ های دیگر مانند افغانستان و عراق اشاره كرد.

در ادامه این مقاله بدون اشاره مستقیم به جنگ ها آمده است : در طول قرن بیستم میلادی 190 میلیون مورد مرگ و میر بطور مستقیم و یا غیر مستقیم با جنگ ها ارتباط داشته است كه شمار آن بیش از كل مرگ و میرها در چهار قرن قبل است.

سوانسون افزود: این داده ها در قبال گرایش اكادمیك و كنونی امریكا مبنی بر اعلام 'مرگ جنگ ' بسیار مفید است. كاهش شمار مرگ و میرها باعث شد تا خیلی ها فكر كنند كه جنگ درحال ناپدید شدن است. البته جنگ می تواند و باید ناپدید شود اما این تنها درصورتی میسر خواهد بود كه ما به وحدت رسیده و منابع لازم برای ناپدید كردن آن را پیدا كنیم.

از 85 تا 90 درصد قربانیان جنگ ها را غیرنظامیان تشكیل می دهند و به عبارتی درقبال هر 10 قربانی غیر نظامی، یك نظامی در میدان نبرد كشته می شود.غیرنظامیان بیشترین آسیب را دیده و دربرخی جنگ های معاصر مورد مرگ و تجاوز قرار گرفته اند.غیرنظامیان از 70 تا 90 درصد قربانیان انفجار مین هایی كه از سال 1960 در 70 كشور بوقوع پیوست را تشكیل می دهند.

در ادامه آمده است: نكته اساسی این است كه از لحظه ای كه از جنگ به عنوان راهی برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع دفاع می شود، نسل كشی شكل گرفته و آغاز می شود. جنگ افروزی تنها باعث نسل كشی می شود و از آن جلوگیری نمی كند.

سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام كرده است كه جنگ علاوه بر ضربه به سلامت كودكان، باعث مهاجرت ها شده و تولیدات كشاورزی را نیز كاهش می دهد و در مناطق جنگی مرگ و میر كودكان و مادران بیشتر شده و كیفیت آب و خدمات بهداشتی بسیار بدتر است. در جنگ بیماری ایدز نیز گسترش می یابد و دسترسی به پزشك سخت می شود.

درحال حاضر بیش از 17 هزار سلاح هسته ای در حداقل 9 كشور جهان ( از جمله 4300 كلاهك هسته ای امریكایی و روسی كه می توانند در عرض 45 دقیقه به هدف برسند) وجود دارند كه حتی پرتاب تصادفی یك موشك می تواند باعث فاجعه جهانی و تاریخی شود.

در پایان این مقاله آمده است: آیا لحظه آن نرسیده كه استاندارد ابرقدرت جهانی كه تنها سبب جنگ و مرگ و میر و بی رحمی شده از بین برود و امریكا متوجه تهدیدهای ناشی از جنگ افزوزی شود كه نتیجه آن تنها زیان رساندن به سلامت جوامع است.

اروپام ** 2171/1547

سرخط اخبار جهان