آیت الله مكارم شیرازی: آمارهای غیرواقعی در گذشته سبب دردسر مردم شد

قم -ایرنا - آیت الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: متاسفانه ارائه آمار غیرواقعی و نادرست در گذشته موجب دردسر مردم می شد.

به گزارش ایرنا، وی روز پنجشنبه در دیدار رییس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی افزود: هر تشكیلاتی برای توسعه و پیشرفت باید به اعداد و آمار واقعی تكیه كند و از ارائه آمار غیرواقعی و شعاری فاصله بگیرد.

وی با بیان اینكه با روی كارآمدن دولت یازدهم، مردم نسبت به حل آبرومند مساله انرژی هسته ای و بهبود وضعیت اقتصادی امیدوار شده اند، اضافه كرد: دولت بخوبی در مسیر حل مذاكرات هسته ای گام برمی دارد و اگر غربی ها لج بازی نكنند، امیدواریم این مذاكرات به سرانجام برسد.

آیت الله مكارم شیرازی همچنین با اشاره به مشكلات اقتصادی كشور و فشار تورم بر اقشار محروم و ضعیف جامعه، گفت: اگر دولت بتواند این دو موضوع را بخوبی برطرف كند، پایه های دولت بسیار مستحكم خواهد شد.

وی خواستار ایجاد توازن در افزایش هزینه های تولید و قیمت اجناس در كشور شد و گفت: عقود شرعی در ارائه تسهیلات در بانك های كشور فقط روی كاغذ است و همانگونه كه بارها مردم سوال واستفتاء كرده اند، تسهیلات دریافتی باید در همان جهتی كه اعلام شده است هزینه شود.

این مرجع تقلید بر ضرورت هزینه كرد سرمایه گذاری های مردم صرفا در جهت تولید تاكید كرد و گفت: افزایش بی رویه تعداد شعب بانك ها شبهه درآمدهای آنچنانی بانك ها را در جامعه ایجاد كرده است، در حالی كه مسوولان باید بسیار مراقب باشند تا بانك ها سود و فایده خود را در سایه خدمت به مردم به دست بیاورند.

وی با بیان اینكه بهتر است بخشی از حساب های جاری مردم كه برای بانك ها هیچ هزینه ای ندارد، در جهت ارائه تسهیلات قرض الحسنه به نیازمندان هزینه شود، اظهار داشت: اخذ جریمه دیركرد اگر در حكم تعزیر مالی باشد، باید در اختیار بیت المال قرار بگیرد و از سوی دیگر بانك ها باید این جریمه را از كسانی كه توانایی پرداخت داشته و امتناع می كنند، دریافت كنند.

آیت الله مكارم شیرازی از پرداخت یارانه ها به تمام جمعیت كشور انتقاد كرد و گفت: این مبالغ هنگفت فقط باید به افراد نیازمند پرداخت و برای رونق تولید در كشور هزینه شود.

وی افزود: این معضلی است كه برطرف كردن آن شاید مشكل بوده و هزینه داشته باشد، اما باید انجام شود.

'ولی الله سیف' رییس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه به همراه جمعی از معاونان و اعضای شورای فقهی بانك مركزی در سفر یك روزه به شهر مقدس قم با برخی علما و مراجع عظام تقلید دیدار و گفت و گو می كند. ك/3

8146/ 550/675