۱۳ خرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۰۲
کد خبر: 81187716
۰ نفر
عفت مرعشی: اندیشه های امام (ره) هیچگاه كهنه نمی شود

تهران - ایرنا - «عفت مرعشی» همسر آیت‌الله اكبر هاشمی رفسنجانی گفت: به دلیل روحیه و شخصیت والای حضرت امام خمینی(ره)، اندیشه‌های ایشان هیچگاه كهنه نمی‌شود و جوانان در هر دوره‌ای می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، صبح امروز سه شنبه جمعی از بانوان در دیداری صمیمانه با بیت حضرت امام خمینی(ره) به بیان دیدگاه‌های خود در مورد مسائل مربوط به زنان و خانواده پرداختند.

در این مراسم عفت مرعشی همسر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، فاطمه طباطبایی همسر احمد خمینی، ندا بجنوردی همسر سید حسن خمینی، خانم اعرابی نوه امام خمینی(ره)، شهیندخت مولاوردی، نرگس آبیار كارگردان فیلم شیار 143، شهربانو امانی عضو حزب كارگزاران، پروانه مافی رییس كمیته زنان ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، خدیجه سفیری عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا و همسران شهید مجید شهریاری و مسعود علی محمدی حضور داشتند.

پروانه مافی در این مراسم با بیان اینكه امام خمینی (ره) احیاگر تفكر دینی در مورد زنان بود، یادآور شد: امام خمینی با نگاه و مسائل متحجرانه در امور زنان مخالف بود. ایشان زنان را رهبران جامعه می‌دانستند و نگاه امام ظرفیت و سرمایه اجتماعی برای زنان را فراهم می‌كرد.

رییس كمیته زنان ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی (ره) ادامه داد: نگاه امام باعث حضور موثر و تاثیرگذار در زنان اجتماع شد. این نگاه معادل نگاه انبیا است. امام انسانی كمال خواه بود و به همین جهت ایشان وظیفه سنگین تربیت نسل و تعهد در اداره مملكت را دو بال پرواز برای تكامل زن می دانست. در قرائت ایشان در رسیدن به كمال تفاوتی بین زن و مرد نیست.

در ادامه این دیدار، خدیجه سفیری عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) گفت: انقلاب اسلامی و ایده‌های امام راحل، فصل جدیدی را شروع كرده ولی متاسفانه هنوز تمام ایده‌ها و آرمان‌های امام (ره) تحقق نیافته است البته مسیر روبه جلو بوده و حركت زنان جامعه ما نیز بر گرفته از نگاه امام راحل است كه آنان را به سوی دانشگاه‌ها و تحصیلات عالیه سوق داد.

سفیری یادآور شد: زنان به امام (ره) پاسخ دادند كه اگر ما را به كار نمی‌گیرید ما برای اهداف انقلاب اسلامی با تحصیلاتمان حاضریم حضور پیدا كنیم.

این استاد دانشگاه گفت: در همین زمان بود كه رشته مطالعات زنان به عنوان یك رشته دانشگاهی به وجود آ‌مد اما چند سال بعد مخالفت‌هایی با حوزه زنان شروع شد. این مخالفت ها تاحدی پیش رفت كه ما فكر می‌كردیم كه حوزه زنان در كشور تعطیل شده است.

وی به دهه چهارم انقلاب اشاره كرد و افزود: در دهه چهارم انقلاب، امروز شاهد حضور زنان در شاخه های زیادی هستیم و همچنین در عرصه‌های مدیریتی زنان توانسته‌اند حضور كارآمدی داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا بر توانایی زنان در نقش آفرینی حوزه خانواده و اجتماع اشاره كرد و گفت: نقش زن در خانواده مهم است اما نافی حضور او در عرصه اجتماعی نمی شود. زنان می‌گویند می‌توانند همزمان هم در خانه و هم در اجتماع حضور داشته باشند. این نیروهای بالقوه می‌توانند در جامعه كمك بسیار مهمی باشند.

سفیری با بیان پیشنهادی یادآور شد: در مدیریت سیاسی و مدیریت اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی از زنان فرهیخته موثرتر استفاده شود. جامعه زنان توان بالقوه‌ای دارد كه می‌تواند به پیشرفت جامعه كمك كند.

این استاد دانشگاه اضافه كرد: اینكه خانواده‌ها دچار مشكل شده‌اند دلیلش حضور بیرونی زن از خانه نیست اگر زنان را باز به خانه بازگردانید این مشكلات حل نمی‌شود چرا كه پایه های فرهنگی و ابعاد اجتماعی دارد.

سیام**1058**1572