حال و روز خود را با نسخه شفابخش صحيفه سجاديه رصد كنيم

تهران - ايرنا - مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: ما شيعيان وظيفه داريم حال و روز خودمان را با صحيفه سجاديه، اين نسخه شفابخش رصد كنيم و ببينيم در چه جايگاهي هستيم.

به گزارش خبرنگار معارف ايرنا، حجت الاسلام حميد ارباب سليماني روز سه شنبه در مراسم رونمايي از كتاب معجزنشان (گنجينه صوتي صحيفه سجاديه) با مروري بر تاريخ زندگي امام زين العابدن(ع) گفت: آغاز حيات حضرت سجاد(ع) در زماني بود كه حضرت علي(ع) در جنگ جمل درگير بودند و اين سختي ها تا پايان عمر شريف امام چهارم وجود داشت.

مديرعامل خبرگزاري شبستان افزود: تحمل مشكلات در آن زمان و آمادگي براي رسيدن به اهداف بزرگ درسي از زندگي امام سجاد(ع) براي تمام شيعيان است.

دبير ستاد عالي كانون هاي فرهنگي هنري مساجد كشور در ادامه گفت: صحيفه سجاديه اثري ماندگار پس از قرآن و نهج البلاغه راهي براي امروز و فرداي همه شيعيان است و رساله حقوق آن حضرت نيز كه در سه محور به بيان رابطه انسان با خود، خدا و ديگران مي پردازد، نشان دهنده اوج توجه به مسائل حقوقي است.

وي افزود: در دنياي امروز با توجه به ادعاهاي توجه به حقوق بشر، امام سجاد(ع) در رساله حقوق به گونه اي مسائل حقوقي را بيان مي كند كه حتي براي هر يك از اعضاي بدن حقوقي را تعيين مي كند.

حجت الاسلام محمدحسين مشكوري مدير كانون خورشيد در اين مراسم از صحيفه سجاديه به عنوان تنها كتابي نام برد كه سه امام معصوم در تدوين آن نقش داشته اند و افزود: امام صادق(ع) فرمود «اين كتاب، فرمايش جد من امام سجاد(ع) است كه به دست خط پدرم امام باقر(ع) نوشته شد و من حاضر بودم.»

وي با اشاره به فرازهايي از سخنان بزرگان درباره صحيفه سجاديه، بيست و پنجمين سالروز ارتحال حضرت امام خميني(ره) را گرامي داشت و گفت: امام خميني(ره) از صحيفه سجاديه به زبور آل محمد(ص) ياد كرده و آن را افتخار شيعه مي داند.

مدير كانون خورشيد افزود: رهبر معظم انقلاب نيز از صحيفه سجاديه به كتاب معجزنشان ياد كرده و آن را عصاره تفكرات اهل بيت(ع) دانستند و همچنين آن را از ذخاير معنوي معرفي كرده و از همگان خواستند تا با اين كتاب انس بگيرند و در آن تعمق كنند و در اعتكاف ها به اين كتاب بپردازند.

وي اضافه كرد: با توجه به تاكيد حضرت آيت الله خامنه اي مبني بر ضرورت انس و تعمق در صحيفه سجاديه، كانون خورشيد به عنوان اولين مركز ترويج رسانه اي معارف غدير و صحيفه سجاديه، نرم افزاري به نام «كتاب معجزنشان» را توليد كرد.

اين پژوهشگر مذهبي در ادامه گفت: اين نرم افزار شامل سه لوح فشرده است كه متن صحيفه سجاديه به همراه ترجمه و شرح دعاهاي آن منتشر شده است.

وي افزود: متن عربي اين كتاب را با توجه به نفوذ كلام امام سجاد(ع) از سوي چهار تن از مداحان و مناجات خوان هاي كشور قرائت شده است كه دعاهاي اول تا نوزدهم توسط منصور نورايي، دعاي بيستم توسط مهدي سلحشور، دعاهاي بيست و يكم تا چهل و چهارم با صداي حجت الاسلام حميد نجفي و دعاهاي چهل و پنجم تا پنجاه و چهارم با صداي محمدرضا غلامرضازاده قرائت شده است.

به گفته مشكوري متن ترجمه شده آيت الله سيد هاشم صفايي بوشهري از صحيفه سجاديه با صداي محمدرضا سرشار در اين نرم افزار منتشر شده و شرح و راهنماي دعاها نيز مربوط به حجت الاسلام محمدرضا اعواني است.

وي تاكيد كرد: شخصيت امام سجاد(ع) در ميان شيعيان كمتر شناخته شده است در حالي كه آن حضرت سخت ترين شرايط را پس از عاشورا و قيام كربلا گذراندند و 35 سال پس از امام حسين(ع) در شديدترين شرايط اختناق، امامت شيعه را به عهده داشتند.

مشكوري با بيان اين كه هيچ دوره اي براي شيعه سخت تر از دوران امام چهارم نبوده، افزود: امام زين العابدين در روايتي فرمود كه «من در زماني زندگي مي كردم كه فقط چهار نفر ما را دوست داشتند» ولي امام در آن زمان به احياي فرهنگ شيعه پرداخته و با زبان كنايه، مطالبي را درباره موضوع هاي تربيتي، اخلاقي، اجتماعي و سياسي در قالب دعا كردند كه نتيجه آن كتاب صحيفه سجاديه است.

اين پژوهشگر مذهبي تاكيد كرد: فعاليت هاي امام سجاد(ع) براي تربيت شيعيان زمينه بالندگي شيعه را در دوران امام باقر و امام صادق (عليهما السلام) فراهم كرد.

ميثم ناصري معاون رسانه اي كانون خورشيد در مراسم رونمايي از كتاب معجزنشان گفت: اين معاونت پژوهش هاي انجام شده در حوزه هاي غدير و صحيفه را به عنوان موضوع هاي اعتقادي و اخلاقي به محصولات رسانه اي تبديل مي كند تا براي همه مردم قابل استفاده باشد.

وي با بيان اين كه كتاب معجزنشان در بيست و دومين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم ارائه خواهد شد، افزود: نسخه هاي مختلف اين نرم افزار شامل پادكست(انتشار مجموعه اي از پرونده هاي رسانه اي ديجيتال)، مولتي مديا (چندرسانه اي) و نرم افزارهاي ويژه تلفن همراه توزيع مي شود.

ناصري افزود: علاقه مندان براي تهيه اين نرم افزار همچنين مي توانند به دفاتر كانون خورشيد در تهران و قم تماس بگيرند و يا براي ثبت سفارش به شماره 3000211050 پيامك بزنند.

وي درباره ساير محصولات اين موسسه كه در آينده رونمايي خواهد شد، گفت: نرم افزار جامع الغدير و انيميشن هاي غديري در حوزه كودكان و نوجوانان در عيد غدير رونمايي مي شود و تلاش داريم تا با تبليغ فرهنگ لباس نو در عيد غدير، فرهنگ هاي غديري را در ميان همه مردم احيا كنيم.

معاون رسانه اي كانون خورشيد همچنين گفت: دوره هاي آموزشي غديرشناسي از ارديبهشت سال جاري در دانشگاه شريف براي نخبگان برگزار شده و نتايج پژوهش هاي انجام شده در حوزه غدير و صحيفه سجاديه با همكاري اپراتورهاي تلفن همراه به دست مردم خواهد رسيد.

كتاب صوتي معجز نشان امروز (سه شنبه ) در سالروز ميلاد امام سجاد(ع) با حضور مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در خبرگزاري شبستان رونمايي شد.

فراهنگ(3)**1003**1588