افزایش 60 درصدی تولید میدان نفتی منصور آباد از اواسط سال 94

تهران - ایرنا - مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت كه با تزریق گاز احیا به میدان نفتی منصور آباد از اواسط سال آینده میزان تولید این میدان 60 درصد افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا از شركت ملی نفت؛ محمد باورساد با بیان اینكه پروژه توسعه میدان نفتی منصور آباد هم اكنون در حال اجرا است، تصریح كرد: پیشرفت این پروژه هم اكنون 16 درصد است و طبق پیش بینی های صورت گرفته، این پروژه تا اواسط سال آینده به اتمام خواهد رسید.

مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران، افزود: هم اكنون سیستم برق فشار قوی مورد نیاز پروژه توسعه میدان نفتی منصور آباد توسط پیمانكار در حال انجام است.

وی در خصوص جزییات پروژه توسعه میدان نفتی منصور آباد اظهار داشت: این پروژه شامل احداث یك خط لوله شش اینچ به منظور ارسال گاز احیا به این میدان و یك خط لوله 10 اینچ به طول 37 كیلومتر برای انتقال نفت این میدان به گچساران 4 است.

مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران، نصب دو مجموع بوستر و پمپ A و B را از دیگر اقدامات پروژه توسعه میدان منصور آباد عنوان كرد.

میدان‌های نفتی منصورآباد و خویز در 10 كیلومتری شمال شرقی شهرستان بهبهان و در حوزه عملیاتی شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران قرار دارند.

این میدان از سال 1380 توسط مدیریت اكتشاف شركت ملی نفت ایران كشف شد كه لایه آسماری آن دارای پتانسیل تولید اقتصادی نفت می‌باشد و افق عمیق تر این میدان نیز به عنوان یك هدف اكتشاف، مطرح شد.

با بهره برداری از این میدان كه نفت درجای آن در دو مخزن آسماری و بنگستان حدود سه میلیارد و 700 میلیون بشكه برآورده شده‌ است، در فاز نخست، روزانه شش هزار بشكه نفت به تولید مناطق نفت خیز جنوب افزوده می‌شود.

با توجه به عملیاتی شدن نخستین حلقه چاه در میدان منصورآباد با دبی 2 هزار بشكه در روز، با به كارگیری و استفاده از امكانات سیار برای آزمایش چاه، در این مدت از سوختن نزدیك به 200 هزار بشكه نفت جلوگیری و به خطوط لوله جریانی تزریق شد.

اقتصام(2)**2022**1594