ولایتی: انتخابات ریاست جمهوری سوریه موجب تحكیم مشروعیت دولت اسد می شود

تهران - ایرنا - «علی اكبر ولایتی» مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل با بیان اینكه كشورهای غربی به دنبال برقراری دمكراسی در خاورمیانه نیستند، گفت: انتخابات ریاست جمهوری سوریه موجب تحكیم مشروعیت دولت «بشار اسد» می شود.

رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره انتخابات ریاست جمهوری سوریه كه 13 خرداد ماه در این كشور برگزار می شود، اظهار داشت: این انتخابات مهم پاسخ قاطعی به دشمنی های كشورها و طرف های مخالف دولت و ملت سوریه است.

ولایتی تصریح كرد: به امید خداوند انتخابات سوریه به خوبی برگزار خواهد شد و پیش بینی من این است كه با توجه به محبوبیت روزافزون آقای بشاراسد، وی رییس جمهور آینده این كشور خواهد بود.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل خاطرنشان كرد: دولت و ملت سوریه توانستند با وجود هجوم همه جانبه كشورهای غربی و مرتجعین منطقه و با وجود حمایت های مالی و نظامی كشورهای مختلف از نیروهای تروریست تكفیری كه از بیش از 70 كشور مختلف در سوریه می جنگیدند، تا حدودی امنیت را درسوریه برقرار كنند.

ولایتی افزود: از این رو طی روزهای آینده در سایه امنیت نسبی ایجاد شده اخیركه ناشی ازمدیریت بسیار توانمند آقای اسد و فداكاری های قابل تحسین مردم سوریه است، انتخابات ریاست جمهوری در این كشور برگزار خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: مردم سوریه در طول این بحران طولانی كه به این كشور تحمیل شده به این نتیجه رسیدند كه آقای اسد توانسته است از كیان ملت و كشورش دفاع كند و مانع از فروپاشی سوریه و یا اشغال آن به دست بیگانگان و نیروهای تكفیری شود.

رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام به حضور گروهی پارلمانی از ایران در روز رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری در سوریه اشاره كرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز مثل بسیاری از كشورها و نهادهای بین المللی، گروهی را برای نظارت بر نحوه برگزاری این انتخابات به سوریه اعزام خواهد كرد و دلیل این امر هم این است كه دولت سوریه بنا دارد تا نشان دهد كه انتخابات را به درستی برگزار می كند.

ولایتی در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی واكنش كشورهای غربی به نتایج انتخابات سوریه اظهار داشت: این كه دولت های غربی این انتخابات و نتیجه آن را بپذیرند یا نه، چندان مهم نیست؛ مهم مردم سوریه هستند كه حق تعیین سرنوشت و آینده كشورشان را دارند و از راه های دموكراتیك به حل بحران كشورشان اقدام می كنند.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل تاكید كرد: این روزها كاملا روشن شده كه غربی ها به دنبال برقراری عدالت و دموكراسی در منطقه نیستند و می خواهند كه دولتی دست نشانده ، ارتجاعی و حامی صهیونیست ها در كشورهایی از جمله سوریه روی كار آیند؛ ازاین رو آنها بیش از همه مخالف برگزاری این انتخابات هستند.

انتخابات ریاست ‌جمهوری سوریه قرار است ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ (۳ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی) بر‌گزار شود.

دادگاه قانون اساسی سوریه از میان ۲۴ نامزد، صلاحیت سه نفر شامل بشارحافظ اسد، ماهر عبدالحفیظ حجار و حسان عبدالله نوری را تایید كرد.

انتخابات سوریان مقیم خارج از این كشور نیز ۷ خرداد (چهارشنبه) در برخی كشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران و لبنان برگزار شد. برخی كشورها از جمله كشورهای منطقه مانع برگزاری انتخابات سوریه در كشورهایشان شده اند.

سیام*9173**1572

سرخط اخبار سیاست