۵ خرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 81178181
۰ نفر
حدود 39 هزار تن برگ سبز چای از كشاورزان خریداری شد

رشت - ایرنا - رییس سازمان چای كشور گفت: با پایان چین اول بهاره، تاكنون 38 هزارو 800 تن برگ سبز چای در چین اول از كشاورزان گیلان و مازندران خریداری شده است.

'علی محرر' روز دوشنبه در حاشیه بازدید از باغات چای واجارگاه شهرستان رودسر در گفت وگو اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: 72 درصد چای خریداری شده درجه یك و 28درصد درجه است.

وی اظهار كرد: حدود 60 میلیارد ریال از مطالبات چایكاران پرداخت شده و یكصد میلیارد ریال دیگر هم تخصیص یافته و كارخانه داران می توانند روزانه پول چایكاران را به آنان پرداخت كنند.

رییس سازمان چای كشور ابراز امیدواری كرد با پرداخت این میزان مطالبات چایكاران، پول كشاورزان، هفتگی و روزانه به حسابشان واریز شود.

محرر با اشاره به افزایش شش درصدی خرید برگ سبز چای در سال جاری نسبت به سال گذشته یادآور شد: این میزان چای خریداری شده از سوی 150كارخانه چای سازی و 10شعبه خریداری شده است.

وی ادامه داد: از مجموع برگ سبز چای خریداری شده، هشت هزار و 700 تن چای خشك استحصال شده است.

استان های گیلان و مازندران 34 هزار هكتار باغ چای دارند كه دو هزار هكتار آن در غرب مازندران و مابقی در استان گیلان واقع است.

سرانه مصرف سالانه چای در كشور حدود یكصد هزار تن است كه از این میزان، حدود 30 هزار تن چای خشك در استان گیلان تولید و روانه بازار می شود.

بر اساس اعلام شورای عالی اقتصاد؛ قیمت برگ سبز چای درجه یك برای فصل زراعی جاری 18 هزار ریال و قیمت برگ سبز درجه دو، 10 هزار ریال تعیین شده است.

امسال یك هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار نیز برای چایكاری اختصاص یافته كه از این میزان؛ یك هزار میلیارد ریال بابت خرید تضمینی برگ سبز چای و 600میلیارد ریال برای بهزراعی و هرس باغات چای است.

60 هزار خانوار در استان های گیلان و مازندران به چایكاری اشتغال دارند.

7290/695/508