نفت كش ها برای سوخت گیری به جای امارات به بنادر جنوبی ایران می آیند

تهران - ایرنا - مدیر عامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت:‌ در سال های گذشته نفت كش هایی كه نفت خام ایران را بارگیری می كردند،‌ برای دریافت سوخت مورد نیاز خود به بندر فجیره در امارات عربی متحده می رفتند، ‌اما با گسترش خدمات بانكرینگ ایران در حال حاضر شناورهای خارجی در بنادر جنوبی كشور سوختگیری می كنند.

مصطفی كشكولی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت:‌ در سال گذشته 2 میلیون و 855 هزار تن سوخت به شناورهای خارجی تحویل داده شد كه ارزش آن یك میلیارد و 500 میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به روند رو به رشد بانكرینگ(سوخت رسانی با شناورها) در بنادر جنوبی كشور،‌ افزود:‌ در سال 92 بانكرینگ نفت كوره 31 درصد و نفت گاز هفت درصد رشد داشته است.

مدیر عامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان این كه، قرار است در سال جاری حجم بانكرینگ در بنادر جنوبی كشور به سه میلیارد لیتر افزایش یابد ادامه داد: هفت شركت ارایه دهنده خدمات بانكرینگ در بنادر جنوبی كشور مانند، خارگ، عسلویه،‌ قشم، بندرعباس و كیش مستقر هستند.

وی اضافه كرد:‌ در سال های گذشته، كشتی ها و شناورهایی كه در خلیج فارس تردد می كردند خدمات بانكرینگ و سوخت خود را از بنادر كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس دریافت می كردند.

مدیر عامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران خاطر نشان كرد:‌ در سال های گذشته، حتی نفت كش هایی كه نفت خام ایران را در بنادر كشورمان بار می زدند، برای دریافت سوخت مورد نیاز خود به بندر فجیره می رفتند كه خوشبختانه با گسترش خدمات بانكرینگ در ایران، این وضعیت تغییر یافته است.

كشكولی تصریح كرد:‌ بر اساس برنامه ریزی مصوب قصد داریم تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه 20 درصد سهم بانكرینگ خاورمیانه را در اختیار بگیریم.

كشور ایران از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مجاورت خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته است. سهولت دسترسی به آبهای آزاد و عبور تعداد بسیار زیادی از كشتی های نفتكش و تجاری از تنگه هرمز موقعیتی بسیار استثنایی برای ایران در حوزه بانكرینگ رقم زده است.

فجیره یكی از شهرها و شیخ‌نشین‌های هفت‌ گانهٔ امارات متحده عربی است كه در زمینه بانرینگ سرمایه گذاری زیادی كرده است. در سال 2010 میلادی، بیش از 12 هزار كشتی عبوری از تنگه هرمز، برای سوخت‌گیری به بندر فجیره، كه 40 مایل با مسیر تردد كشتی‌ها فاصله دارد، رفتند.

اقتصام(5)**2022**1594

سرخط اخبار اقتصاد