یك سوم واردات افغانستان از ایران انجام می شود

تهران - ایرنا - رایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت: مجموع واردات افغانستان طبق آمارهای جهانی در سال 2013 حدود 7 میلیارد و 900 میلیون دلار بود كه از این میزان 2 میلیارد و 500 میلیون دلار آن توسط ایران صورت گرفته است.

محمدمهدی جوانمرد قصاب روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینكه یك سوم واردات افغانستان توسط ایران انجام می شود، افزود: امكان صادرات هر نوع كالا به افغانستان وجود دارد اما باید محصولات با قیمت و كیفیت مناسب صادر شود.

وی تصریح كرد: افغان ها به كالاهای ایرانی اعتقاد راسخی دارند بنابراین شركت های ایرانی باید با ثبت برند خود، از تقلب و ورود غیرقانونی این محصولات از كشورهای مجاور جلوگیری كرد.

جوانمرد قصاب عمده كالاهای صادراتی به افغانستان را صنایع غذایی، فرش ماشینی، موكت، لوله و پروفیل، آهن آلات و سیمان برشمرد و گفت: ایران در موضوع صادرات خدمات فنی و مهندسی به سبب مسایل تحریم نتوانسته در سطح بالایی وارد شود اما در این موضوع نیز فعالیت هایی صورت گرفته است.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان در خصوص اجرای پروژه های عمرانی در افغانستان، اظهار داشت: هم اكنون دو پروژه بزرگ عمرانی توسط شركت های ایرانی در دست اجرا است كه باید در این حوزه نیز فعالیت ایرانی ها بیشتر شود.

جوانمرد قصاب در خصوص راه اندازی خطوط تولید در افغانستان نیز گفت: به سبب نبود زیرساخت های مناسب و بالابودن قیمت حامل های انرژی در این كشور، عملا نمی توان كارخانه ای در افغانستان احداث و راه اندازی كرد.

این رایزن بازرگانی، رقیب جدید ایران در افغانستان را پاكستان دانست و افزود: اگرچه كالاهای پاكستانی به لحاظ قیمت شاید در سطح پایینی باشند اما از نظر كیفیتی كالاهای ایرانی در سطح بالایی قرار دارند.

اقتصام (4)1574**1558

سرخط اخبار اقتصاد