۳ خرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۵:۲۲
کد خبر: 81175553
۰ نفر
تولید نخستین رانا در عراق

تهران - ایرنا - معاون صادرات و امور بین المللی گروه صنعتی ایران خودرو از تولید نخستین خودروی رانا در خط تولید این گروه در سایت عراق خبر داد و گفت: سایت ایران خودرو در عراق ظرفیت تولید 10 دستگاه از محصولات این شركت را در هر ساعت دارد.

به گزارش ایرنا از ایكوپرس، علی علمی با بیان اینكه برای تولید سالیانه 20 هزار خودرو در هر شیفت در خط تولید این سایت برنامه ریزی شده است، افزود: در عراق درخواست تولید سالانه بیش از 22 هزار دستگاه محصول به ایران خودرو ارایه شده و از نظر صنعتی نیز توان انجام آن فراهم است، اما مشكلات ناشی از تحریم های بین المللی كمی كار را سخت كرده است.

وی در خصوص اینكه تحریم های بین المللی همچنان مشكل آفرین هستند یا خیر، اظهار داشت: این مشكلات تا اندازه ای كمتر شده است، اما در حوزه فعالیت های بین المللی همچنان محدودیت هایی را ایجاد می كنند كه در تلاش هستیم تا از طریق شركای خارجی و همچنین بانك هایی كه در فهرست تحریم قرار ندارند، آنها را رفع كنیم.

علمی گفت: از این هفته اقدامات تولیدی را بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سایت عراق اجرا خواهیم كرد تا به تولید 1500 دستگاه خودرو در ماه برسیم.

وی افزود: رانا، سمند و سورن محصولاتی هستند كه در عراق تولید و به بازار عرضه خواهد شد، اما این را باید در نظر بگیریم كه نیازهای مشتری در این كشور متفاوت است و این كشور از نظر مقررات نیز ویژگی های خاص خود را دارد.

معاون صادرات گروه صنعتی ایران خودرو اظهار كرد: رانا از پایه بر اساس استاندارد یورو 4، ترمز ضد قفل و داشتن دو كیسه هوا طراحی و تولید شده است، اما مشتری ما در عراق هیچ‌ كدام از این سه ویژگی را نمی خواهد. این امر از یك سو زمینه تولید محصول با قیمت تمام شده كمتر و قدرت رقابت بیش‌تر را فراهم می كند، اما از سوی دیگر ما را وادار می كند در بخش طراحی و تولید تغییراتی ایجاد كنیم.

علمی، خودروسازان چینی را مهم­ترین رقبای ایران در بازار عراق دانست و افزود: چینی ها با جدیت در بازار عراق حضور پیدا كرده اند و اگر ما در رقابت با آنها كوتاهی یا تاخیر داشته باشیم به سادگی این بازار را از دست می دهیم كه پس گرفتن آن بسیار مشكل خواهد بود.

وی با بیان این‌ كه تا پایان سال جاری ارسال 18هزار قطعات منفصله(SKD) به عراق را در دستور كار داریم، ادامه داد: در خط تولید عراق تاكنون نزدیك به 100 دستگاه پژو پارس تولید شده و در حال حاضر نیز قطعات مورد نیاز برای تولید 100 دستگاه رانا ارسال شده است.

اقتصام(1)**1574**1594

سرخط اخبار اقتصاد