باهنر: نظام به دنبال بازی برد برد در مذاكرات هسته ای است

اصفهان - ایرنا - نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه برخی ازاینكه مذاكرات هسته ای با شكست مواجه شود، خوشحال می شوند، گفت: این نظر نظام نیست، نظام ما به دنبال بازی برد برد در قالب نرمش قهرمانانه است.

به گزارش ایرنا، محمد رضا باهنر عصر پنجشنبه در جمع اعضای جامعه مهندسین استان اصفهان در كتابخانه مركزی شهرداری اصفهان در نشست 'اعتدال و نسبت آن با اصولگرایی' افزود: پیگیری مذاكرات و پرونده هسته ای وهمچنین ساماندهی به وضعیت اقتصادی دو محور فعالیت های دولت است.

وی با بیان اینكه برخی همچون احمدی نژاد تحریم ها را كاغذ پاره می دانند و برخی تحریم ها را قرار گرفتن در شعب ابی طالب برمی شمارند، افزود: همانطور كه رهبر معظم انقلاب فرمودند در شرایط بدر و خیبر هستیم.

دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین تصریح كرد: مذاكرات پیچیده و حساس است زیرا دشمن به خوبی می داند ما چه می خواهیم و ما هم می دانیم دشمن چه می خواهد.

وی گفت: این مذاكرات مانند حركت روی پل صراط است كه اگر ذره ای از جاده اعتدال خارج شویم كار خراب می شود.

باهنر با بیان اینكه برخی در مجلس و بیرون مجلس درخصوص مذاكرات 'به به' و برخی 'اَه اَه ' می گویند، افزود: هر دو طرف از جاده اعتدال خارج شده اند زیرا از یك سو به توصیه رهبر معظم انقلاب باید از مذاكره كنندگان حمایت كرد و از سوی دیگر باید شرایط را رصد كرد تا تسامحی بوجود نیاید.

نایب رییس مجلس گفت: ما در این مذاكرات به دنبال برد برد هستیم ولی اگر رقیب بازی برد باخت را دنبال می كند ما آمادگی را داریم زیرا از 50 سال پیش با شروع نهضت امام خمینی (ره) جنگ ما با استكبار آغاز شده است و این بازی را تمرین كرده ایم.

وی تاكید كرد: به مستكبرین اعلام می كنیم اگر به دنبال بازی برد باخت هستند، هم این بازی را به خوبی می دانیم و هم امكانات آن را داریم.

باهنر تصریح كرد: باید دید در 50 سال گذشته چه كسی برد كرده است آیا اسلام و انقلاب قوی تر شده و برد كرده است یا اینكه استكبار و دشمنان ما برنده شده اند.

وی با اشاره به كندی پیشرفت مذاكرات اخیرگفت: این كندی به خاطر آن بود كه رقبا زیاده خواهی های خود را مطرح كردند و تیم مذاكره كننده ما تاكید كرد نظام ما اهل باج دهی نیست.

نایب رییس مجلس با اشاره به اینكه برخی كشورهای 5+1 به دنبال این هستند كه القاء كنند ایران مذاكرات را رها كرد، افزود: باید به گونه ای رفتار كنیم كه مقصر را زیاده خواهی های آنها نشان دهیم نه اینكه تشك مسابقه را رها كنیم.

وی خاطر نشان كرد: كشور ما یك كشور مستقل و آزاد است كه آرمان هایی دارد و در قالب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی آن را دنبا می كند.

باهنر ادامه داد: هركس بخواهد به استقلال، آزادی، جمهوریت و اسلامیت ما خدشه ای وارد كند با او مبارزه و از آرمانهای خود دفاع می كنیم.

وی با بیان اینكه چشم انداز 1404، دارای پنج هدف ایران توسعه یافته، انقلابی، دارای مقام اول تولید علم و اقتصاد در منطقه، الهام بخش و دارای تعامل سازنده با همه كشورهای دنیا است، افزود: رژیم صهیونیستی به واسطه جعلی بودن آن از دایره كشورهای جهان خارج است ولی تعامل با سایر كشورها امكان پذیر است.

نایب ریس مجلس گفت: ما می توانیم بدون اینكه زیر بار یوغ كسی برویم با همه كشورها زندگی و تعامل مسالمت آمیز داشته باشیم.

وی با تاكید بر اینكه نباید مسائل سیاسی و اقتصادی داخلی به مساله مذاكرات گره بخورد، افزود: اقتصاد مقاومتی راهكاری است كه مقام معظم رهبری در این زمینه مطرح كرده اند و راهی است كه با آن مقاومت و تاب اقتصادی را افزایش می دهیم.

دبیركل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به 24 بند سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی اظهار كرد: این سیاست ها در كمیسیون های مختلف مجلس در دستور كار قرار گرفته است و در قالب سه فاز در سال 93، 94 و برنامه ششم توسعه زمان بندی خواهد شد.

باهنر گفت: 80 سیاست اجرایی و 208 اقدام عملی با بهره گیری از ظرفیت های 16 دستگاه مرتبط برنامه ریزی شده است.

باهنر با اشاره به مشكلات توزیع سبد كالا و یارانه ها افزود: دولت باید به جای اینكه دوباره اعلام كند افراد نام نویسی كنند، 10-15درصدی كه از وضعیت مناسب برخوردار هستند را از دادن یارانه منصرف می كرد و آنها را در این زمینه اقناع می كرد.

وی تصریح كرد: كارها باید محاسبه شده، با خرد و در عین حال شجاعانه انجام شود.

باهنر همچنین با اشاره به ضرورت تبیین و تعریف مفهوم واژه اعتدال ادامه داد: اگر اعتدال تعریف نشود به سرنوشت واژه هایی همچون جامعه مدنی و اصلاحات دچار می شود كه به خاطر گستره آن ، سوء استفاده های بسیاری از آن شد.

باهنر با اشاره به ویژگی های اعتدال گفت: اعتدال درست حركت كردن در مسیر درست است.

نایب رییس مجلس اظهار كرد: مردم در هشت سال دوران اصلاح طلبان، تندرویی هایی مشاهده كردند كه ساختار شكنانه بود و اوج آن در سال 78 و حادثه كوی دانشگاه و تعرض به ارزشهای انقلاب و نهادهای انقلابی، امنیتی و اطلاعاتی مشاهده شد.

وی اظهار كرد: در دوره بعد، مردم هشت سال شاهد اصولگرایی تندروی احمدی نژادی بودند كه رفتارهای شتابزده، انفرادی و غیر جمعی داشت.

باهنر با بیان اینكه مردم خسته از تندروی ها به شعار اعتدال پناه بردند، افزود: البته اعتدال، خرد و امثال آن كه از سوی آقای روحانی مطرح شد در حد شعار نبود بلكه با شناختی كه از او دارم شهادت می دهم جنس روحانی چنین ویژگی ها را دارد.

وی با اشاره به ساخت مستند 'من روحانی هستم' گفت: هر چند مستندات این فیلم قوی است ولی سازندگان آن به نحوی این مستندات را كنار هم قرار داده اند كه چهره ای غیر از آنچه آقای روحانی دارد را نشان دهند.

وی اظهار كرد: باید اعتدال را تعریف كرد و دید آیا اعتدال به معنای بی غیرت شدن در برابر ارزشهاست؟ آیا به معنای صلح و دوستی با همه است؟ یا اینكه اعتدال پرهیز از رفتارهای خود محورانه و خودسرانه است كه بر مبنای عدالت است.

دبیركل جامعه مهندسین ادامه داد: البته آقای روحانی از ابتدای پیروزی در انتخابات افرادی را برای بررسی و تحقیق پیرامون اعتدال به كار گرفته است ولی امیدواریم به سرعت این موضع تبیین شود تا به سرنوشت اصلاحات دچار نشود.

وی خاطر نشان كرد: اعتدال به معنای قرار گرفتن هرچیزی در جای خود است و درست حركت كردن در مسیر درست است و با مساوات و كندروی و تندروی تفاوت دارد.

باهنر با بیان اینكه در حال حاضر چهار گروه اصولگرای معتدل، اصولگرای تندرو، اصلاح طلب معتدل و اصلاح طلب تند رو در فضای سیاسی جامعه فعال هستند، افزود: گروه هایی كه در قدرت قرار می گیرند باید تلاش كنند كار به دست تندروها نیفتد.

وی ادامه داد: تندروها باید محترم شمرده شوند ولی در حاشیه قرار گیرند زیرا هرگاه كار به دست آنها افتاده است مشكل ایجاد كرده اند.

نایب رییس مجلس اظهار كرد: بصیرت یعنی شناخت زمان و مكان و دوست و دشمن، ولی برخی از دوستان اصولگرا جای دوست و دشمن را اشتباه می گیرند و پرخاشگری خود را نا به جا خالی می كنند و حتی افرادی مانند ما را اصولگرا نمی دانند.

وی با اشاره به حوادث بعد از انتخابات 88، گفت: برخی معتقد بودند در همان روزهای بعد از انتخابات باید واقعه ای مثل 9دی بوجود می آمد در حالیكه ما معتقد بودیم باید این میوه برسد و ماهیت فتنه گران رو شود و حوادثی مثل 13آبان، روز قدس، عاشورا چهره واقعی آنها را نشان دهد.

دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین در خصوص رای روحانی گفت: با توجه به فضای آن روز جامعه هرچند این رای متعلق به اصلاحات بود ولی بسیاری از اصولگرایان نیز به او رای دادند و اگر رای نمی دادند حداقل در دور اول، روحانی رای نمی آورد.

دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین درخصوص انتخابات آتی مجلس گفت: تلاش ما نزدیك كردن همه گروههای اصولگرایی به یكدیگر است و معتقدیم هیچ بخشی از اصولگرایان را نباید كنار زد.

وی خاطر نشان كرد: در عین حال باید بر مبنای بصیرت اعتدال را محور قرار داد نه تندروی و پرخاش.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش درخصوص گرانی خودرو و انحصار این صنعت در دو شركت خودروساز، گفت: هر چند قیمت خودرو بالا است و سازمان حمایت از حقوق مصرف كنندگان باید در این زمینه وارد شود ولی هر خودرو 5 برابر قیمت خود به منابع طبیعی و ثروتهای ملی ضربه می زند.

باهنر ادامه داد: برخی كشورها همچون چین برای هر كیلومتر 10 سنت عوارض دریافت می كنند ولی در كشور ما هرچه جاده و پاركینگ و امثال آن درست شود بازهم وضعیت خودروها در جامعه همانند اول آن است.

/7134/گ/607 ** 1552

سرخط اخبار سیاست