مصرف حدود 570 تن مواد مخدر در سال 92/ اعتیاد علت 55 درصد طلاق ها

تهران – ایرنا – وزیر كشور از كشف 570 تن مواد مخدر در كشور در سال 92 خبر داد و گفت: سال گذشته به همین میزان، مواد مخدر در كشور مصرف شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز پنجشنبه در همایش اعضای شوراهای مناطق و نواحی ائمه جماعات استان تهران افزود: بنابر اعلام قوه قضاییه علت 55 درصد طلاق ها نیز اعتیاد یكی از زوجین به مواد مخدر است.

وزیر كشور با بیان اینكه 70 درصد زندانیان را محكومان مواد مخدر تشكیل می دهند گفت: از این تعداد 45 درصد به طور مستقیم و 25 درصد نیز در ارتباط غیر مستقیم با مواد مخدر محكوم شده اند.

به گفته رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر درصد اعتیاد جوانان به مصرف مواد مخدر رو به افزایش است.

وزیر كشور مواد مخدر را مادر همه مشكلات عنوان كرد و گفت: تا زمانی كه مستقیم درگیر اعتیاد نشویم نمی ‌توانیم عمق فاجعه اعتیاد را درك كنیم.

به گفته رحمانی فضلی خانواده‌های بسیاری به ستاد مبارزه با مواد مخدر مراجعه می كنند و تقاضای اعدام یا دستگیری فرزند معتاد خود را دارند كه این نشانگر عمق فاجعه و مشكلات مالی، روحی، روانی است كه اعتیاد بر اعضای خانواده دارد.

وزیر كشور با بیان اینكه یك میلیون و 325 هزار نفر معتاد در كشور وجود دارد، گفت: اگر خانواده هركدام از این معتادان را 4 نفره فرض كنیم حدود 5.5 میلیون نفر در كشور به صورت مستقیم درگیر مساله مواد مخدر هستند.

رحمانی فضلی ادامه داد : 53 درصد معتادان متأهل هستند و این یعنی حدود 700 هزار نفر زن همسر معتاد خود را تحمل می كنند و اگر هركدام دارای دو فرزند باشند، یك میلیون و 400 هزار فرزند در كشور در چنین خانواده ناهنجاری بزرگ می‌ شوند.»

وزیر كشور با بیان اینكه مواد مخدر صنعتی و سنتی باهم تفاوت دارند، اظهار كرد: افرادی كه در گذشته تریاك مصرف می ‌كردند برای تولید تریاك یك زمین را شخم می ‌زدند، آبیاری و بعد درو می‌ كردند.

وی افزود: اما مواد مخدر صنعتی در آزمایشگاه ها تولید می شود و انسان با مصرف آن از حالت عادی خارج می شود؛ طوری كه طرف مقابلش را شیطان می بیند و او را به قتل می رساند.

رحمانی فضلی سپس به تحقیقی كه در یكی از استان‌های كشور انجام شده است، اشاره كرد و گفت: در این تحقیق مشخص شد كه 25 درصد كارگران صنعتی این استان معتاد هستند.

به گفته رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر، گردش مالی حاصل از تجارت مواد مخدر در دنیا 450 میلیارد دلار یعنی 4 برابر بودجه سالیانه كشور ما است كه 4 میلیارد دلار آن گردش مالی حاصل از مواد مخدر در ایران است.

وزیر كشور تصریح كرد: روزانه 9 نفر در ایران جان خود را به خاطر مواد مخدر از دست می ‌دهند و با وجود صرف هزینه بسیار زیاد برای پاك شدن معتادان، در بهترین شرایط تنها 20 درصد شان پاك می ‌مانند.

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر 'مصونیت' را اقدام جدید این ستاد در كنار مبارزه، پیشگیری و درمان عنوان و مصونیت را جامعه پذیری تعریف كرد.

به گفته وی، 80 درصد مصرف ‌كنندگان مواد مخدر خود توزیع كننده مواد نیز هستند تا بتوانند برای ادامه زندگی، كسب درآمد داشته باشند.

وزیر كشور با تاكید بر جامعه پذیری معتادان و دستور كار قرار دادن ایجاد اشتغال برای آنها گفت: 63 درصد آنها قبل از اعتیاد دارای شغل بوده‌اند و اكنون كه با ترك اعتیاد به دامان جامعه بازگشتند با پرداخت تسهیلات و جامعه پذیری باید كمك كنیم تا بتوانند امرار معاش كنند.

به گفته دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر 21 درصد معتادان در ایران دارای تحصیلاتی بالاتر از لیسانس هستند.

وی از ائمه جماعات خواست با بیان حدیث حتی دو نفر هم شده را از دامان اعتیاد دور سازند.

وزیر كشور در بخشی دیگر از سخنانش درباره آمار سرقت‌ها در سال گذشته، گفت: فرمانده نیروی انتظامی موظف شد تا با ارائه طرح ویژه ای با كمك مردم، دستگاه‌های امنیتی و بسیج شاهد كاهش چشمگیر آمار سرقت در كشور باشیم.

رحمانی فضلی در مورد وضعیت باند مواد مخدری كه سابقه 17 بار دستگیری توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی مختلف در كشور را داشته ، اظهار بی اطلاعی كرد.**با خوانندگان زیرزمینی برخورد می شود

وزیركشور در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینكه آیا خوانندهای زیر زمینی می توانند بخوانند و آیا وزیر كشور با این موضوع برخورد می كند یا نه، گفت: با هر كار غیرقانونی برخورد می كنیم و اگر گروه هایی هستند كه موسیقی غیرمجاز و مبتذل تولید می كنند، با آنها نیز برخورد می شود.

رحمانی فضلی تاكید كرد كه در این راستا از نیروی انتظامی حمایت می كند.** برج در حال ساخت در جاجرود بدون شك تخریب می شود

وزیر كشور در مورد سوالی دیگر در خصوص برج در حال ساخت در جاجرود و اینكه این پرونده توانسته با لابی بازی مانع از تخریب شود و پرونده به وزارت كشور مراجعه می شود، اینگونه اظهار كرد: اگر این پرونده زیر دست من بیاید و این كار غیرقانونی باشد كه حتما ساخت و ساز در حریم رودخانه غیر قانونی است ، یقین بدانید بدون شك تخریب می شود.

وی قول داد این برج را درصورت غیرقانونی بودن تخریب كند.

اجتمام(3)** 9317 ** 1418