۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۴۳
کد خبر: 81163324
۰ نفر
70 درصد الكل طبی كشور در كارخانه رازی تولید می شود

اهواز - ایرنا - مدیرعامل شركت خمیرمایه و الكل رازی گفت: كارخانه اتانول این شركت به عنوان بزرگترین خط تولید اتانول طبی ، اكنون 70 درصد تولیدات الكل كشور را در اختیار دارد.

'علی احتشامی' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: پارسال ركورد تولید 18میلیون و 130هزار لیتر الكل در این كارخانه به دست آمد.

وی اضافه كرد: همچنین كارخانه خمیرمایه این شركت باظرفیت اسمی 10هزار تن در سال 25درصد تولید كشور را در اختیار داشته و بزرگترین واحد تولید خمیرمایه كشور به حساب می آید كه نیمه دوم پارسال به ركورد تولید سه میلیون و یكصد هزار كیلوگرم دست یافت.

احتشامی اظهار كرد: كارخانه خمیرمایه رازی (ناب مایه) از سال 90 به دست نیروهای متخصص و توانمند داخلی راه اندازی و در سال نخست به میزان 60درصد ظرفیت اسمی خود تولید داشت و از سال گذشته محصول این كارخانه به كشورهای همسایه صادر شده است.

وی گفت: خوراك مصرفی این دو كارخانه (كارخانه الكل و خمیرمایه) ملاس نیشكر بوده و در مجموع سالانه به 170هزارتن ملاس برای تولید 10هزارتن خمیرمایه و 33میلیون لیتر الكل در این كارخانه ها نیاز است.

احتشامی میزان اشتغال مستقیم كارخانه الكل و خمیرمایه را 250نفر اعلام و اضافه كرد: به همین تعداد نیز در این كارخانه اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

مدیرعامل شركت خمیرمایه و الكل رازی عمده مصرف الكل و بازار مصرف آن را در صنایع آرایشی و بهداشتی، دارویی و صنایع شیمیایی وابسته و ارزآوری ناشی از صادرات كارخانه را دست كم 15تا20میلیون دلار اعلام كرد.

وی ادامه داد: خمیرمایه تولیدی این شركت با نام تجاری ناب مایه از نقطه نظر كیفی مطابق با استانداردهای اروپا بوده و از بالاترین كیفیت استاندارد برخوردار است.

احتشامی افزود: هم اینك این محصول در بسته های 250 و 500 گرمی و یك كیلوگرمی تحت خلا برای مصارف خانگی و صادراتی و كیسه های 10كیلویی با زمان ماندگاری طولانی برای تولید كنندگان نان ماشینی، نان های فانتزی و سنتی، كارخانجات شیرینی پزی و قنادی ها به بازار عرضه می شود.

وی اضافه كرد: همچنین كارخانه الكل این شركت با استفاده از فناوری روز جهان و استفاده از ماشین آلات مدرن در سال 85 تولید آزمایشی خود را آغاز كرد و هم اكنون روزانه 110هزار لیتر الكل از ملاس نیشكر استحصال می شود.

وی گفت: الكل تولیدی این شركت با نام تجاری ناب اتانول با دریافت مهر استاندارد ملی ایران از نقطه نظر كیفی مطابق با استاندارد اروپا بوده و با برخورداری از بالاترین كیفیت استاندارد برای مصارف دارویی، بهداشتی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

شركت الكل و خمیرمایه رازی از صنایع وابسته به شركت توسعه نیشكر و صنایع جانبی است كه در 35كیلومتری جنوب جاده اهواز - آبادان و در محل كشت و صنعت نیشكر دعبل خزاعی واقع شده است.

645/641/681

سرخط اخبار اقتصاد