صادرات 9 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی در سال 92

تهران - ایرنا - مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در سال گذشته بیش از 40 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در داخل كشور تولید شده كه معادل 9 میلیارد دلار آن به خارج از كشور صادر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عباس شعری مقدم روز جمعه در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: شركت ملی صنایع پتروشیمی در سال های گذشته دارای اعتبار بین المللی بود و می توانست از این اعتبار برای جذب تسهیلات و وام های خارجی استفاده كند اما پس از خصوصی سازی نادرست واحدهای پتروشیمی این روند متوقف شد.

وی افزود: شركت ملی صنایع پتروشیمی قبل از این واگذاری ها در جایگاه سی و نهمین شركت برتر جهانی قرار داشت اما امروز دیگر هیچ جایگاهی در این بخش ندارد.

وی خاطرنشان كرد: قرار بود پس از واگذاری واحدهای پتروشیمی 70 درصد درآمد حاصله برای سرمایه گذاری مجدد به این شركت تحویل شود اما هیچگاه این مبلغ به این شركت واگذار نشد.

وی ادامه داد: متاسفانه امروزه شركت ملی صنایع پتروشیمی از یك شركت بزرگ تولیدی و توسعه ای به یك دستگاه معاملات ملكی تبدیل شده كه هیچ گونه درآمد و اختیاری ندارد.

وی گفت: پیش از این امكان تعیین فاینانس از منابع متعدد بین المللی وجود داشت اما امروز تنها می توانیم از چین و صندوق توسعه ملی فاینانس تامین كنیم كه این میزان به هیچ وجه كافی نیست.

وی اضافه كرد: در حال حاضر منتظر دریافت 38 میلیارد دلار فاینانس برای به اتمام رساندن 60 پروژه نیمه تمام هستیم.

وی با انتقاد از روند نادرست خصوصی سازی واحدهای پتروشیمی، گفت: دولت برای رد دیون واحدهای پتروشیمی را واگذار كرد كه سازمان های تحویل گیرنده هیچ دغدغه ای برای توسعه آنها نداشتند تا حدی كه حتی اگر بتوانند واحدهای پتروشیمی را تعطیل كرده و زمین و آهن آلات آنها را به فروش می رسانند.

وی با اشاره به طرح های در دست اجرا برای توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: در نظر داریم خط لوله اتیلن غرب را در سال جاری به بهره برداری برسانیم كه با راه اندازی آن خوراك پتروشیمی های كردستان، مهاباد و لرستان تامین خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینكه واحد تامین خوراك خط لوله دنا و مركز مشخص نشده بود، ساخت این خط لوله را متوقف گردید.

وی افزود: هم اكنون 36 طرح جدید با ظرفیت 60 میلیون تن را تعریف كرده ایم كه برای احداث آنها نیاز به 41 میلیارد دلار سرمایه گذاری داریم.

وی تصریح كرد كه برای توسعه صنعت پتروشیمی ایجاد چهار قطب بزرگ پتروشیمی در پارسیان، چابهار، ایرانشهر و جاسك تعریف كرده ایم.

وی اظهارداشت: برای تامین خوراك آنها به جای اوره و آمونیاك از جی.تی.پی استفاده خواهیم كرد.

وی در خصوص تاثیر توافق نامه ژنو در صادرات محصولات پتروشیمی نیز گفت: هنوز تغییر محسوسی در صادرات محصولات پتروشیمی حاصل نشده زیرا نحوه انتقال پول میان بانك ها هنوز نامشخص است.

اقتصام(3)2022/9132**1558

سرخط اخبار اقتصاد