۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۳۹
کد خبر: 81153261
۰ نفر
فناوری تولید قالب های بتنی مترو در اراك بومی سازی شد

اراك-ایرنا- مدیرعامل شركت هپكوی اراك گفت: فناوری ساخت و تولید قالب های بتنی مترو موسوم به سگمنت (segment)برای نخستین بار در كشور در این شركت بومی سازی شد.

'جعفر سلیمی' روز سه شنبه در گفت وگو اختصاصی با ایرنا افزود: این فناوری توسط مهندسان هپكو و با هدف توسعه فعالیت های عمرانی، بومی سازی و به مرحله تولید رسید.

وی ادامه داد: پیش از این، این قالب ها از كشورهای ایتالیا و فرانسه وارد می شد كه تولید این محصول در داخل، معادل حدود چهار میلیارد و 399 میلیون ریال صرفه جویی ارزی به همراه داشته است.

سلیمی بیان كرد: تكه قالب های بتنی حفاری، در حوزه های مختلف كاربرد دارد كه از جمله آن می توان به حفاری تونل های آب رسانی، عملیات عمرانی مترو و تونل های جاده ای اشاره كرد.

او افزود: شركت هپكو اراك تا كنون سه سری از این قالب ها متشكل از 27 قالب را به شهرداری تبریز تحویل داده و قرارداد ساخت و تولید سه سری دیگر نیز در دست اجراست كه 30 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.

مدیرعامل هپكو اراك اضافه كرد: برخی از قطعات استاندارد مصرفی این پروژه از جمله انواع فنرها و واشرهای خاص از صنایع استان مركزی تامین می شود.

سلیمی در خصوص ویژگی های فیزیكی این قالب ها گفت: تكه قالب های ساخته شده دارای ویبراتورهایی است كه بدنه آن با دقت بسیار بالایی ماشین كاری شده اند.

وی گفت: تامین مواد خام،ورق كاری،جوشكاری ،تنش گیری،ماشین كاری ، مونتاژ نهایی و رنگ آمیزی از جمله فرایندهای اصلی خط تولید قالب های بتنی است.

شركت هپكوی اراك در سال 1351در زمینی به وسعت 90 هكتاربا هدف مونتاژ ماشین آلات راه سازی تاسیس و از سال 1354 با همكاری شركتهای اینترناش، پوكلین، ساكائی، دایناپاك، و لوكومو از كشورهای آمریكا، فرانسه، ژاپن، سوئد و فنلاند به طور رسمی شروع به فعالیت كرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توجه به ساخت ماشین آلات راه سازی و معدنی در دستور كار این شركت قرار گرفت.ك/3

7112/559/ 605