كمالوندی:عمده 7 اقدام مورد توافق با آژانس انجام شده است/«آپارو» امشب در تهران

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه «ماسیمو آپارو»مدیر امور پادمانی منطقه B آژانس بین المللی انرژی اتمی امشب به تهران می آید، گفت:از 7 موضوع مورد توافق ایران و آژانس در راستای همكاری های صورت گرفته در قالب برنامه اقدام مشترك ژنو بیشتر موارد انجام شده است.

«بهروز كمالوندی » روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگارسیاسی ایرنا اظهار داشت: آقای آپارو به منظور گزارش دهی آغاز اجرای گام اول برنامه اقدام مشترك ژنو از سوی جمهوری اسلامی ایران به نهاد تابعه بین المللی خود (آژانس ) به تهران سفر می كند.

این مقام ارشد سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: گزارش این اقدامات در بازدید روزهای دوشنبه و سه شنبه (15 و 16 اردیبهشت) آقای آپارو از معدن ساغند و كارخانه تغلیظ اردكان یزد ارائه خواهد شد.*** نهایی شدن 7 اقدام به زودی

كمالوندی گفت: به دنبال این بازدید ایران می تواند بگوید كه 7 اقدام مورد توافق ایران و آژانس در راستای همكاری های انجام شده در برنامه اقدام مشترك مثل 6 مورد قبلی در زمان مورد توافق انجام شده است و در واقع می توان گفت كه این 7 اقدام به زودی نهایی می شود.

این مقام مسوول درسازمان انرژی اتمی درباره دلایل سفر آپارو توضیح داد: با توجه به اینكه آژانس بین المللی انرژی اتمی سوالاتی داشت و تمایل داشتتند كه از معدن ساغند و كارخانه اردكان بازدید كنند، زمینه این بازدید فراهم شد و پیش بینی می كنیم كه این بازدید نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

به گفته وی، نتایج این سفر و بازدیدها را می توانیم به زودی در گزارش بازرسان آژانس مشاهده كنیم.**سفر واریورانتا در راستای همكاری های ایران و آژانس بود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره سفر « ترو واریورانتا» رییس بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاون یوكیا آمانو به ایران در روزهای گذشته گفت: وی پیش از این نیز چندین با به ایران سفركرده است و این برای نخستین بار نبود.

كمالوندی در عین حال افزود: همكارانی از سازمان انرژی اتمی نیز چندین بار به وین سفر كرده اند و بحث ها و گفت و گوهایی پیرامون همكاری های دو طرف انجام داده اند.

وی اظهار داشت: دلیل این سفرها، همكاری‌ های سازمان انرژی اتمی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب بیانیه متشرك امضا شده بین علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و یوكیا آمانو مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 20 آبان ماه 92 است.

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در سفر واریورانتا حول موضوعات 6 گانه و 7 اقدام مورد توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بحث شد.***اكسید كردن ذخایر اورانیوم از چند ماه پیش آغاز شده است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اكسیدكردن ذخایر اورانیوم 20 درصد بر اساس توافق ژنو گفت:آنچه مربوط به اورانیوم 20 درصد است، كار اكسید كردن آن از چند ماه پیش آغاز شده است و تا پایان 6 ماه مهلت تعیین شده توافق ژنو یعنی 20 جولای 2014 به پایان خواهد رسید.

كمالوندی تاكید كرد: مواد غنی شده با اكسید كردن از بین نخواهد رفت، بلكه به مواد لازم برای صفحه سوخت راكتور تهران تبدیل خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان كرد: فرآیند اكسید كردن مازاد تولید گاز یو. اف 6 هنوز آغاز نشده است و به محض آماده شدن تاسیسات مورد نظر برای اكسید كردن، این اقدام در طول بازه زمانی توافق شده در چارچوب برنامه اقدام مشترك انجام خواهد شد.

وی تصریح كرد: در واقع این بخش، شامل تولیدات 5 درصد ایران است كه بعد از برنامه اقدام مشترك تولید شده اند البته هنوز خط تولید اكسید كردن این مواد آماده نشده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی اینكه آیا زمان آغاز به كار خط تولید این بخش ( اكسید كردن اورانیوم 5 درصد تولیدی بعد از برنامه اقدام مشترك) مشخص است؟ گفت: بلافاصله بعد از فراهم شدن خط تولید این كار، اكسیدكردن این مواد نیز انجام می شود.*** متخصصان ما با همه خرابكاری های دشمنان برخورد می كنند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینكه آیا بعد از انتشار خبر شناسایی اقدامات خرابكاری دشمنان در تاسیاست هسته ای كشور،با موارد مشابه دیگری نیز روبرو بوده ایم و برای مقابله با اقدامات مشابه چه برنامه ای داریم؟ گفت: به طوركلی در طول مدت فعالیت های صلح آمیز هسته ای كشور و پیشرفت ها در این بخش، بدون وقفه دشمنان به شیوه های مختلف درصدد ضربه زدن به كشور بوده اند كه این اقدامات شامل طیفی از ترور دانشمندان هسته ای، حملات سایبری و نرم افزاری و اقدامات سخت افزاری بود.

كمالوندی به تله گذاری دربرخی از تاسیسات هسته ای كشور از سوی برخی معاندان جمهوری اسلامی اشاره كرد و افزود: در همه این موارد، متخصصان و همكاران ما در بخش حفاظت و امنیت، موارد را با هوشیاری كامل شناسایی و كشف كردند.

وی اضافه كرد: در سازمان انرژی اتمی آزمایشگاه های پیشرفته ای به این منظور طراحی شده كه كار آنها خنثی كردن خرابكاری هایی از این دست است.

به گزارش ایرنا، بهمن ماه سال 92 در پی دو روز جلسات فشرده، نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران، ضمن بررسی اقدامات اولیه مرتبط با بیانیه تهران(20 آبان ‌ماه)، در خصوص چگونگی ادامه همكاری‌ها مذاكره كردند.

در این مذاكرات 7 موضوع جدید توافق شده جهت همكاری‌ های داوطلبانه، در راستای تفاهمات صورت گرفته در قالب برنامه اقدام مشترك بین جمهوری اسلامی ایران و كشورهای 1+5 (توافق ژنو) مورد توافق قرار گرفت.

سیام4**9173**1572

سرخط اخبار سیاست