دغدغه سلامت مردم ایران صادرات برنج هند را كاهش داد

دهلی نو - ایرنا - در یك خبر تازه و خوب برای سلامت مردم ایران منابع هندی اعلام كردند به دلیل اصرار مسوولان ذیربط ایرانی برای تاییدیه گواهی بهداشتی و كنترل كیفیت، صادرات برنج باسماتی به كشورمان كاهش یافته است.

به گزارش ایرنا، برخی مطبوعات هند روز جمعه تایید كردند كه ایران به عنوان بزرگترین وارد كننده برنج باسماتی محدودیت هایی را بر سرراه صادرات این محصول ایجاد كرده است .

گزارش ها می افزاید، تهران اصرار دارد كه صادركنندگان برنج باسماتی هند كه دربین آنان دلالان ایرانی نیز دیده می شوند بایست گواهی تاییدیه بهداشتی از سازمان های كنترل كیفیت داشته باشند.

روزنامه فایننشال اكسپرس دراین رابطه افزود: صادرات برنج باسماتی از ماه ژانویه امسال به ایران به شدت كاهش یافته است.

براساس آمار انجمن صادركنندگان برنج هند، میزان صادرات از 130 هزارتن درماه ژانویه به 89 هزار تن در ماه فوریه و به 55 هزار تن در ماه مارس كاهش یافته است.

رییس سابق انجمن صادركنندگان برنج هند گفت، از ابتدای سال 2014 دولت ایران درخواست مجموعه ای از اسناد مربوط به روش های نظارت كشاورزی مانند ایزو 22000 كه به بحث مدیریت ایمنی مواد غذایی و بسته بندی می پردازد، داده است .

علاوه براین صدور گواهینامه اصلاح ژنتیكی 'سطح قابل قبول ' آرسنیك موجود در برنج از 150 پی پی ام ( قسمت در میلیون ) به 120 پی پی ام تجدید نظر و از صادركنندگان هندی خواسته شده تا با قرار دادن برچسب در هر بسته از محموله ها، قابلیت ردیابی كنترل كیفیت را فراهم آورند .

هندی ها می گویند دریافت این گواهینامه ها از سازمان های متعدد وقت گیر است ونیاز به زمان دارد.

رییس سابق انجمن صادر كنندگان برنج باسماتی، افزود: صادرات محموله های برنج به ایران به احتمال زیاد در سال جاری كاهش خواهد یافت.

وی با این حال تصریح كرد كه هندی ها در حال انجام اقدامات لازم برای كاهش میزان سم آرسنیك موجود در برنج با آموزش به كشاورزان علاوه بر آموزش صادركنندگان در مورد حفظ و رعایت هنجارهای كیفیت دقیق هستند.

آساق ** 275 **

سرخط اخبار جهان