قم - ايرنا - آيت الله 'ناصر مكارم شيرازي' از مراجع تقليد با اشاره به اينكه نسبت به آينده اميدواري ايجاد شده است، گفت: اقليت هاي تندروي پرهياهو كه در هر جامعه اي هستند نبايد بتوانند به حركت كلي نظام آسيب بزنند.

به گزارش ايرنا، اين مرجع تقليد عصر پنجشنبه در ديدار محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با وي افزود: امروز ادبيات اصلاح شده و اهداف به سمت اعتدال و عدالت پيش مي رود البته برخي تندروي ها هست كه در هر جامعه اي وجود دارد.

وي ادامه داد: اين تندروها اقليتي هستند پرهياهو و بايد طوري شود كه نتوانند به حركت كلي نظام آسيب برسانند.** دشمنان ما يا وسواس دارند و يا بهانه جويي مي كنند

اين مرجع تقليد در ادامه سخنان خود گفت: نسبت به سياست خارجي و بحث هسته اي اميدواري هايي پيدا شده است كه اگر طرف مقابل روي لج نيفتد، راه صاف است و مشكلات حل خواهد شد.

آيت الله مكارم شيرازي ادامه داد: وقتي رهبر معظم انقلاب و مراجع تقليد مي گويند در دين ما بمب اتم حرام است، چيزي نيست كه ما از آن استفاده كنيم آنها بايد بپذيرند و در كنار آن، تشكيلاتي دارند كه بازديد و بررسي مي كنند.

وي اضافه كرد: دشمنان ما يا وسواس دارند و يا دنبال بهانه جويي هستند وگرنه مشكلات تاكنون رفع شده بود و اميد است كه آنها سرعقل بيايند.** دولت افراد بي نياز از يارانه را به تشخيص خود، حذف كند

اين مرجع تقليد همچنين گفت: دولت بايد به تشخيص خود و با مديريت درست افراد بي نياز از دريافت يارانه را حذف كند و آن را به سمت قسمت هاي خاص و اقشاري كه بيشتر نيازمند هستند هدايت كند.

آيت الله مكارم شيرازي با اشاره به اينكه يارانه نقدي براي كشور باتلاق و گرداب است، خاطرنشان كرد: دولت بايد در زمينه هدفمندي يارانه ها شجاعت بيشتري را به خرج دهد و نسبت به خلاصي از اين وضعيت چاره انديشي كند.

وي با اشاره به ديدار يكي از مسوولان نظام با خود گفت: به اين مسوول گفتم چرا زماني كه در دولت سابق هدفمندي يارانه ها اينگونه انجام شده سكوت كرديد كه حالا براي خلاصي از اين وضعيت بايد به فكر باشيم.

آيت الله مكارم شيرازي خاطرنشان كرد: حذف افراد غيرنيازمند از دريافت يارانه نقدي، نياز به مديريت دارد و بايد اين كار انجام شود و هزينه آن نيز پرداخت گردد، چراكه اگر وضعيت يارانه ها سامان پيدا نكند مشكلات زيادي گريبانگير كشور مي شود.

اين مرجع تقليد خطاب به وزير ارتباطات گفت: به دكتر روحاني بگوييد وقتي ما گفتيم افراد غيرنيازمند يارانه دريافت نكنند، تعداد زيادي از مردم با تماس، پيامك و غيره به ما ايراد گرفتند كه چرا اين حرف را زديد، ولي گفتم، وظيفه شرعي من است و بايد اعلام كنيم ولو اينكه كسي خوشش نيايد.

وي گفت: يارانه پول بيت المال مانند درآمد اراضي خراجيه، پول بيت المال نيست و پول هاي ديگر بايد در راه مصالح كشور خرج شود.** شيب افزايش حامل هاي انرژي بايد ملايم باشد

وي در بخش ديگر سخنانش گفت: افزايش حامل هاي انرژي بايد با شيب ملايم باشد و بايد به گونه اي عمل شود كه به مردم فشار وارد نشود.

آيت الله مكارم شيرازي با تقدير از اقدامات دولت در زمينه سلامت نيز گفت: بايد كاري كرد كه مردم ديگر دغدغه دارو، درمان و هزينه بالاي بيمارستان را نداشته باشند.

وي ادامه داد : دولت بايد نسبت به مسائل فرهنگي نيز حساس باشد و ما نيز براي رفع مشكلات در اين حوزه اميدوار هستيم.

آيت الله مكارم شيرازي همچنين خاطرنشان كرد: كار مجازي شمشير دو لبه است وبايد به خوبي مديريت شود كه جنبه هاي مثبت آن تقويت و بعد منفي آن به حداقل برسد.

وي در ادامه با اشاره به حساسيت شهر قم گفت: شهر مقدس قم حساسيت ويژه اي دارد و بايد به آن به عنوان شهر اسلامي نيازمند فناوري نگاه كرد و هر چه امكانات به اين شهر مذهبي داده شود به جا مي باشد.

آيت الله مكارم شيرازي از ارتباط 30 هزار تماس تلفني در دفتر خود در برخي روزها خبر داد و گفت: با اين حجم از درخواست ها و سوالات مردم، هم جوابگو بودن كار مشكلي است و هم تشكيلات اينجا جواب نمي دهد.

محمود واعظي وزير ارتباطات نيز در اين ديدار گزارشي از فعاليت هاي اين وزارتخانه ارائه داد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات روز پنجشنبه در سفر به شهر قم با تعدادي از مراجع و علما ديدار و گفت وگوكرد. ك/3

7401 / 553** 1552**

سرخط اخبار فرهنگ