وزیر نفت: میدان نفتی آزادگان جنوبی با استفاده از توان داخلی توسعه می یابد

تهران - ایرنا - وزیر نفت با بیان این كه، ‌میدان نفتی آزادگان جنوبی با استفاده از توان داخلی توسعه می یابد گفت: شركت چینی(CNPCI) از برنامه زمانبندی برای توسعه میدان آزادگان جنوبی بسیار عقب و از نظر ما غیر ممكن بود كه به تعهدهای خود در این میدان بتوانند عمل كنند و به همین خاطر از توسعه این میدان مشترك نفتی كنار گذاشته شد.

به گزارش ایرنا از شبكه اطلاع رسانی نفت و انرژی؛ بیژن نامدار زنگنه درباره شركت ساینوپك كه در طرح توسعه میدان یادآوران فعالیت می كند، تصریح كرد: با این شركت نیز مشكلاتی در زمینه پیشرفت كار وجود دارد.

پس از كنار گذاشتن شركت چینی(CNPCI) از میدان آزادگان جنوبی توسعه این میدان مشترك با عراق، برای سپردن به پیمانكاران داخلی به شركت ملی نفت ایران واگذار شد.

حكم خلع ید شركت چینی سی ان پی سی آی (CNPCI) از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی پس از طی مراحل حقوقی به طور رسمی به این شركت ابلاغ شد.

پیمانكار چینی طرح توسعه میدان نفتی فوق عظیم آزادگان جنوبی (CNPCI) كه پیشتر به دلیل وقت كشی در توسعه این میدان، از بیژن زنگنه، وزیر نفت كارت زرد گرفته بود، با پایان مهلت ٩٠ روزه وزارت نفت و ادامه روند نامطلوب فعالیت در این میدان، به طور رسمی خلع ید شد.

توسعه این میدان در دو فاز انجام می شود. در فاز نخست توسعه، تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشكه نفت و ١٩٧ میلیون فوت مكعب گاز و در فاز دوم، افزایش تولید نفت تا ٦٠٠ هزار بشكه در روز در برنامه است.

اقتصام(1)**2022**1594