روحانی: حرمت اهل قلم را نگه داریم/منتقدان به نام جناح خود سخن بگویند نه ملت ایران

تهران - ایرنا - رییس جمهوری با بیان اینكه دولت در پی سانسور دولتی نیست و حرمت اهل قلم را باید نگه داریم، گفت كه امروز بیشترین نقد به دولت و دولتمردان می شود و به دولتی كه شرایطی را به وجود آورده تا همه به راحتی حرف بزنند و نقد كنند و «گاهی از كاه، كوه می سازند»، افتخار می كنم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران اظهار داشت: «دولت در پی سانسور دولتی نیست، همانطور كه می بینید بیشترین نقد امروز در جامعه از دولت و دولتمردان می شود و من افتخار می كنم به دولتی كه شرایطی به وجود آورده است تا همه به راحتی حرف می زنند و نقد می كنند، سخن می گویند و گاهی از كاه كوه می سازند.»

رییس جمهوری یادآور شد: نقد حق مردم است، حق همه گروه ها است، چه اقلیت چه اكثریت. اما آنچه پسندیده نیست آن كه با پول مردم و با بیت المال مردم، از دولتی كه منتخب مردم است و با رای اكثریت مردم شروع به كار كرده است، كسی بخواهد به جای نقد، تخریب را پیشه گیرد این چیزی است كه دولت نمی پسندد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما از هم می خواهیم با شناسنامه حرف بزنند، بگویند از كجا هستند بگویند وابسته به كدام جناح هستند. با نام جناح خود سخن بگویند نه با نام ملت ایران.

وی یادآور شد: ملت ایران راهش روشن است. ملت ایران در عصر حاضر به دنبال آرامش است. ملت ایران به دنبال اعتدال است. ملت ایران به دنبال پیشرفت است. ملت ایران به دنبال اخلاق است.

رییس شورای عالی امنیت ملی اضافه كرد: اگر گروهی می خواهند ذهن مردم را از تعالی اخلاقی باز دارند و اگر گروهی می خواهند به اتهام و دروغ، ضربه بر اخلاق جامعه وارد كنند، یادشان باشد امسال سال فرهنگ است.*** امسال، سال فرهنگ و اقتصاد است نه سال دروغ و تخریب

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس جمهوری اظهار داشت: امسال، سال فرهنگ و اقتصاد است، نه سال تخریب است، نه سال دروغ است و نه سال مشغول كردن مردم به حوادث غیر واقعی و رویدادهای تخیلی كه از ذهن كوچك برخی بر می خیزد.

روحانی افزود: همان طور كه ما باید به دنبال اقتصاد مقاومتی باشیم، باید به دنبال فرهنگ مقاومتی هم باشیم؛ فرهنگ و اخلاقی كه ملتی را در برابر هویت های دیگر و فرهنگی های دیگر تصمین كند و بتواند در برابر انواع موج های انحرافی مقاومت كند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این كه ما نیاز به فرهنگ مقاومتی داریم، همان طور كه نیاز به اقتصاد مقاومتی داریم، اظهار داشت: ما نیاز به فرهنگ دانش بنیان داریم، همان طور كه نیاز به اقتصاد دانش بنیان داریم.

وی افزود: فرهنگ ما در كنار دینی است كه اساس آن تعقل و تفكر بوده و در همه جا ما را هدایت می كند كه «لعلكم تعقلون»؛ فرهنگی كه از دیرباز در آن كتاب، شعر، ادبیات، خداپرستی و یكتاپرستی حضور داشته است.

روحانی با یادآوری هویت اسلامی و ایرانی ملت ایران اظهار داشت: البته جامعه و اعتقادات ما، چارچوبی را برای همه آفرینندگان و نویسندگان پیش رو می گذارد كه آن چارچوب، منافع ملی، مصلحت ملی و احترام به فرهنگ ، دین و عقاید مردم، اسرار كشور، تمامیت ارضی و وحدت ملی است.

وی اضافه كرد: ملت ما به آنهایی كه بخواهند بین اقوام، طوایف و مذاهب در جامعه ما تفرقه و شكاف ایجاد كنند و فاصله بیفكنند، اجازه نمی دهد.**اجازه ندهیم عده ای در میان ما تفرقه ایجاد كنند

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس جمهوری با یادآوری ارزش آفرینان جامعه كه كمتر نامی از آنها برده می شود، گفت: ارزش آفرینان جامعه ما در قدم اول مادران، معلمان، اساتید و مولدان فرهنگ در جامعه هستند.

روحانی افزود: اگر امروز دنبال ثروت ملی هستیم، یاد سهم ارزش آفرینانی كه كمتر نام آنها برده می شود نیز باشیم زیرا آنها بودند كه به ما اعتماد به نفس دادند و انگیزه لازم را برای حركت و تعالی جامعه به ما دادند و پایه های اولیه اخلاق را در جامعه ما خلق كردند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاكید كرد: اگر امروز دنبال فرهنگ و اقتصاد، اقتصاد مقاومتی و تعالی این كشور هستیم راهی جز اعتدال و وحدت و همراهی و همبستگی و همزیستی مسالمت آمیز نداریم.

رییس جمهوری با تاكید بر این كه «اجازه ندهیم عده ای بخواهند در میان ما تفرقه ای ایجاد كنند» اظهار داشت: اجازه ندهیم شرایط امروز منطقه ای و بین المللی كه برای تعامل سازنده ما با جهان از دیروز فراهم تر است، این فضا را بر هم زنند.*** نمایشگاه كتاب، تنها محل فروش كتاب نیست

روحانی نمایشگاه بین المللی را نوعی تعامل سازنده با جهان ارزیابی كرد و گفت: نمایشگاه بین المللی یك دیپلماسی عمومی و محل تلاقی فرهنگ ها و اندیشه هاست؛ اینجا تنها محل فروش كتاب نیست بلكه اینجا جولانگاه فرهنگ و جایگاه ظهور و بروز عقلانیت و اندیشه است.

وی با تاكید بر این كه باید از یكدیگر استفاده كنیم و به یكدیگر نزدیك شویم، اظهار داشت: ما تابع همان پیامبری هستیم كه به ما یاد داد تا اقصی نقاط شرق جهان یعنی تا چین هم، راه را بپیماییم تا علم را بیاموزیم.

رییس جمهوری تصریح كرد: ما باید زمینه را برای فعالیت فرهنگ دوستان آماده كنیم؛ باید مشكلات را از پیش پای نشر و از جمله نشر كتاب برداریم؛ باید فضا را برای همه آنهایی كه تلاش می كنند آماده كنیم؛ چه آفرینندگان اثر و چه آنهایی كه به عنوان ویراستار، مصحح، حروف چین ، كسانی كه در چاپخانه تلاش می كنند، در زمینه توزیع فعالیت می كنند و كسانی كه مغازه خود را با محصول اندیشه ها آراسته می كنند و چه آنهایی كه مردم را به خرید كتاب تشویق می كنند و چه معلمانی كه یاد می دهند كه چگونه بخوانیم و بنویسیم.

روحانی با بیان این كه در آغاز سال تحصیلی به همه معلمان، توجه به زنگ انشا و كتاب خوانی را توصیه كردم، گفت: خداوند قدرتی را به ما اعطا كرده است كه مثل بیت های فضای مجازی با كلمات و حروفی كه تعدادش خیلی زیاد نیست، با تركیب این حروف در كنار هم و قرار دادن كلمات در كنار هم كه چه چیزهایی از طریق آنها آفریده نشده است؛ عشق، ثروت، تعالی ، دوستی، برادری، كمك و تعامل، همه این كلمات را كه بار معنایی سنگینی دارد با واژگانی ساده ایجاد می شود و خدا این نعمت را به ما داده است، با همین كلمات چقدر خوب آنچه را در دل داریم، می اندیشیم و می فهمیم به دیگران انتقال دهیم و از دیگران بگیریم و بهره ببریم و استفاده كنیم.

*** حرمت كتاب یا آفریننده اثر تنها به زبان و بیان نیست

روحانی تصریح كرد: كتاب به معنای ظهور و بروز خرد و اندیشه انسان است؛ به همان اندازه كه اندیشه و خرد دارای خرد و حرمت است، كتاب و نویسنده كتاب و نشر دهنده و خواننده آن نیز دارای حرمت و احترام است.

رییس جمهوری اظهار داشت: البته حرمت كتاب و یا آفریننده اثر تنها با زبان و بیان نیست، ما باید در قانونمان، در مقرراتمان و حمایت هایمان و امنیت حقوقی مان و اجتماعی مان و امنیت فرهنگی مان تلاش كنیم تا حرمت اهل قلم را نگاه داریم.*** باید راه را برای مولفان آسان كنیم

رییس جمهوری یادآور شد: باید راه را برای كار همه اینها آسان كنیم. باید تشخیص خوب و بد را به صاحب نظران واقعی و انجمن ها و اصحاب قلم و فكر واگذار كنیم و بدانیم هیچ كس در ممیزی بالاتر از وجدان عمومی و افكار عمومی نیست.

روحانی گفت: آنها بهترین ممیزان جامعه ما هستند، می دانند به استقبال چه كتابی بروند، چه كتابی را در گوشه انزوا قرار دهند. بگذاریم صاحبان صلاحیت بهترین شیوه ها را در اداره كشور برگزینند.

وی یادآور شد: این دولت معتقد است دخالتش را در همه امور باید كمتر و كمتر كند و كار را به صاحبان آن رشته و پیشكستوتان واگذار كند.** صاحبان فرهنگ نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند

رییس جمهوری با بیان اینكه همه ما از جمله دولتمردان و همه دولتها نیازمند به ارشاد صاحبان فرهنگ هستیم، یادآور شد: صاحبان فرهنگ ما نیاز به ارشاد و گشت و ارشاد ندارند، آنها باید بگذرند و عبور كنند، تماشا كنند، چون صاحب اندیشه و فرهنگ اند، دیگران را ارشاد كنند و راه را سراغ همه دهند كه آنها نیز احترام جامعه و فرهنگ جامعه و دین را خود به خوبی حفظ خواهند كرد.

روحانی گفت: به امید تعالی بیشتر، به امید علایق بیشتر مردم ما به كتاب و كتابخوانی و به امید تعالی فرهنگ و اخلاق در سال فرهنگ و پیشرفت اقتصاد در سال اقتصاد.** كتاب حلقه اتصال انسان ها است

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس جمهوری با بیان این كه قلم مورد احترام خالق و آفریننده جهان است كه به آن قسم یاد كرده، افزود: پس قلم دارای حرمت است و صاحب قلم دارای حرمت بیشتر.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: همه ما باید تلاش كنیم مسیر خلق كتاب و كتابخوانی و دوست داشتن كتاب و یار كتاب بودن را بیشتر و بیشتر كنیم.

روحانی تاكید كرد: آن حبل متینی كه ما را به همه اعصار و دوران ها و به همه كشورها و مناطق جهان متصل می كند، كتاب است.

وی افزود: این كتاب است كه ما را به دیار دور و نزدیك به اقوام، قبایل و بالاتر از آن به فكر، فرهنگ، زبان، راه و روش آنها آشنا می سازد؛ پس كتاب حلقه اتصال همه انسان ها است و همه ما را به هم متصل می سازد.

رییس جمهوری افزود: اسلام آیینی است كه تعلق به قوم و قبیله ای ندارد و دارای عصبیت عشیره ای و قومی و قبیله ای نیست و دریچه ورود حقایق و علم و دین و فرهنگ را عقل و دل می داند نه طایفه و سرزمین.

روجانی تاكید كرد: پس كتاب همانند فرهنگ و دین مرز نمی شناسد و ارزشی فرای همه مرزهای سیاسی یا جغرافیایی است.

وی تصریح كرد: اگر ما می خواهیم كتاب جایگاه اصلی خود را بیابد، باید برای آفریننده كتاب و ناشر كتاب و عرضه كننده كتاب در همه مراحل امنیت و آزادی را تضمین كنیم.

روحانی اظهار داشت: بدون آزادی، فكر و خرد و اندیشه واقعی انسان بر روی صفحه كاغذ و یا هر صفحه دیگر؛ كتاب به معنای ثبت آن چیزی است كه در دل و جان داریم؛ بر روی سنگ باشد، بر روی برگ باشد، بر روی صفحه مجازی باشد، به صورت نقاشی باشد، حتی اگر به صورت مجسمه سازی باشد، و یا به صورت خلق ساختمان با معنا و مفهوم خاص یعنی معماری باشد؛ همه آثار ثبت شده جهانی و محفوظ مانده به نوعی كتاب هستند.

وی اضافه كرد: كتاب به معنای آن است كه ما از دیروزمان باز نمی مانیم كه چه بوده است و نسبت به فكر فردایمان كه چه باید باشد نیز فاصله نمی گیریم.

وی ادامه داد: اگر كتاب می خواهد جامعه ما را در مسیر تعالی و پیشرفت قرار دهد، باید با نقد توام باشد. كتاب و نقد، اندیشه و نقد متمم و مكمل یكدیگر هستند. كدام اندیشه است كه بدون نقد و نقادی به پیش برود و كمال یابد و كدام نقدی است كه بدون اندیشه بتواند مفید فایده باشد؟

رییس جمهوری با تاكید بر این كه ما در دنیای كتاب باید زمینه را برای نوشتن بهتر و آرامتر و آسانتر و بدون دغدغه ایجاد كنیم، گفت: اگر خلق اثر بدون دغدغه امكانپذیر بود این همه بر امنیت و آزادی تاكید نمی كردم.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در ابتدای سخنانش اظهار داشت: این دیدار مهم فرهنگی یعنی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب را به اصحاب فرهنگ و همه آنهایی كه در صنعت نشر كتاب از آفرینندگان آثار تا ناشران تا عرضه كنندگان و خریداران، تبریك عرض می كنم و حضور همه میهمانان گرامی داخلی و خارجی در این نمایشگاه را گرامی می داریم.

رییس جمهوری تصریح كرد: كلمه كتاب و نام كتاب هم با فر هنگ ایرانی ما و هم با فرهنگ اسلامی ما عجین است اگر موسی كلیم الله را به عنوان شكافنده نیل می شناسند و اگر عیسی روح الله را به عنوان زنده كننده مردگان می دانند، پیامبر عظیم الشان اسلام را به عنوان صاحب كتاب می شناسند.

وی با بیان اینكه معجزه پیامبر ما كتاب است، گفت: ما مسلمانان و خانواده های ایرانی از دوران خردسالی جزو اولین اشیایی كه مشاهده می كردیم در قفسه اتاق، كتاب و حداقل قرآن مجید، كتاب آسمانی بود.

وی ادامه داد: جالب آنكه ارتباط ما مسلمانان با ادیان آسمانی دیگر و با پیروان مكاتب توحیدی با كلمه كتاب شكل می گیرد؛ ما آنها را اهل كتاب می دانیم و كلمه اهل كتاب ارتباط ویژه ما مسلمانان با همه فرق و ادیانی است كه به نزول كتاب آسمانی معتقدند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس جمهوری در پایان سخنانش نیز اظهار داشت: من از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه دست اندركاران برای برگزاری این نمایشگاه و سایر امور فرهنگی كه بسیار حایز اهمیت است، تشكر و سپاس دارم .

وی ادامه داد: از همه مولفان و آنهایی كه در خلق و نشر آثار فرهنگی تلاش می كنند، سپاسگزارم كه اخلاق، تعالی، ثروت و قدرت ما در سایه كار شما خواهد بود.

سیام 9189**2025**1058**9121**9012**1572