عقلای جهان خواستار رابطه با ایران هستند/ زمینه ها برای توافق نهایی آماده است

تهران - ایرنا - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این كه اكثریت مردم و فرهیختگان كشور از برنامه های دولت یازدهم حمایت می كنند، گفت: در دنیا هم جز تندروها و دولت های افراطی، عقلای جهانی خواستار ایجاد روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران هستند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی امروز (دوشنبه) در دیدار سباستین كورتز وزیر امور خارجه اتریش، سوابق همكاری دو كشور را نسبتاً رضایت بخش دانست و گفت: سیاست های مستقل اتریش در مسایل بین المللی، باعث تداوم روابط دو كشور در مقاطع مختلف بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به قطع روابط بعضی از كشورهای اروپایی با ایران در سال های گذشته، گفت: در دوره هایی كه بعضی از اروپایی ها نسبت به كشورهای خاورمیانه و مخصوصاً ایران سخت گیری های سیاسی داشتند، دولت اتریش بر اساس منافع دو جانبه، روابطش را حفظ كرد كه نشان از استقلال دیپلماتیك است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در جواب سوال وزیر امور خارجه اتریش كه «آینده مذاكرات را چگونه می بینید»، گفت: اصل مساله پیچیده نیست، ولی به خاطر اهداف سیاسی این پرونده، پیش بینی روشن مشكل است. البته امیدوار به دورنمای روشنی هستیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان سیاست های ایران در این خصوص گفت: اگر غرب می خواهد مساله به صورت فنی حل شود، زمان زیادی نمی خواهد، چون زمینه ها برای توافق نهایی آماده است.

وی با اشاره به ادعای مكرر «بی اعتمادی» در گذشته از سوی طرف های مذاكره، گفت: ایران بارها اعلام كرده كه بر اساس باورهای دینی و انسانی، از عواقب جنایت بار سلاح اتمی متنفر است و در اهداف سیاسی خویش به رویارویی با جهان نمی اندیشد تا برای دفاع به فكر سلاح اتمی باشد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری آثار استفاده از بمب اتمی در ژاپن، گفت: انسان باید خیلی بی رحم باشد كه برای منافع خود نسبت به انسان های دیگر چنین جنایاتی كند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان معارف عالی اسلام و سیره پیامبر اسلام(ص) در جنگ ها و برخورد با دشمنان، گفت: با دستورات صریح اسلامی و فتوای رهبری نظام، هیچ دولتی در ایران به فكر سلاح نظامی نیست، ولی استفاده از مواهب غیرنظامی هسته ای را حق مردم ایران می دانیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به تقاضای وزیر امور خارجه اتریش كه تجربیات خود را برای توسعه كشور به ما توضیح دهید، گفت: پس از پایان جنگ كه خرابی های سراسری، ویرانه های پنج استان، طبیعت آن بود، از فرماندهی جنگ، به دولت به عنوان مسوول اجرایی كشور رفتم و تنش زدایی را سیاست خارجی و بازسازی خرابی ها و سازندگی كشور را سیاست داخلی اعلام كردیم.

وی افزود: دنیا هم چون اراده مثبت جمهوری اسلامی ایران را در ختم جنگ می دانست، باور كرد و روابط ایران با كشورهای مهم منطقه و جهان عادی شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ارایه تحلیلی از شرایط اقتصادی كشور در آغاز دولت سازندگی، گفت: با سیاست خارجی درست، كشورهای جهان طرح های ما را فاینانس می كردند و در داخل هم نزاع های داخلی نداشتیم و با اتحاد و تلاش به سوی توسعه همه جانبه رفتیم.

وی با تاكید بر این نكته كه «اكثریت مردم و فرهیختگان كشور از برنامه های دولت یازدهم حمایت می كنند»، گفت: در دنیا هم جز تندروها و دولت های افراطی، عقلای جهانی خواستار ایجاد روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی هستند.

سباستین كورتز وزیرخارجه اتریش نیز در این دیدار مسایل فرهنگی و گفت وگوی ادیان را از زمینه های مورد علاقه برای همكاری اتریش با ایران دانست و گفت: وجود دانشجویان ایرانی در اتریش، بهترین ظرفیت برای همكاری های فرهنگی، علمی و فناوری است.

وزیر امور خارجه اتریش تاكید كرد: در مسوولیتم تلاش خواهم كرد تا با تجربه های مثبت گذشته، روابط دو كشور را در آینده به سوی بهتر شدن ببریم.

وی تهیه مقدمات سفر رییس جمهور اتریش به ایران را از اهداف سفر خویش دانست و گفت: در سفر مسوولان، سطح روابط گسترده تر می شود و افزایش می یابد.

وزیر امور خارجه اتریش با اشاره به برگزاری مذاكرات در وین گفت: افتخار ماست كه میزبان ایران و كشورهای 1+5 در اتریش هستیم و امیدواریم كه مذاكرات به نتایج مطلوب برسد.

سباستین كورتز با تاكید بر تجربیات آیت الله هاشمی رفسنجانی در مسایل اجرایی و برنامه های دولتش برای استفاده از تجربیات توسعه همه جانبه ایران، گفت: به عنوان یك مسوول جوان علاقه مندم از تجربیات ارزشمند شما استفاده كنم.

وزیر امور خارجه اتریش با تاكید بر ارتباط پیشرفت های اقتصادی با مسایل سیاسی گفت: اتریش برنامه ریزی می كند تا پس از نتایج مثبت مذاكرات هسته ای، روابط اقتصادی و فرهنگی را با توجه به ظرفیت ها گسترش دهد.

سیام**2025 **1449