هاشمی رفسنجانی: عده ای  تامین اجتماعی را در 8 سال گذشته جیب شخصی خود كرده بودند

تهران- ایرنا- آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ضربه ای كه در طول هشت سال گذشته تامین اجتماعی خورد، این بود كه كسانی آن را جیب شخصی خود كرده بودند و این ظلمی به نظام و نیروهای كارگری بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز (یكشنبه) در مراسم تجلیل از كارگران زن كه به مناسبت گرامیداشت هفته كارگر در محل وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با بیان اینكه تامین اجتماعی دارای خدمات و ظرفیت های درمانی ممتازی در كشور است، افزود: وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی باید تلاش كند تا برنامه هایش برای قشر كارگر تحقق یابد و رضایت نسبی قشر كارگر را كه بدون توقع سخت ترین كارها را انجام می دهند، شاهد باشیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش قشر كارگر در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: خداوند نعمتی به ما داد كه توانستیم به اسم اسلام، انقلابی را شكل دهیم كه خود مردم در شكل گیری آن نقش داشتند و هیچ كشوری به جز خود مردم به این انقلاب كمك نكردند.

هاشمی رفسنجانی افزود: كارگران در طول انقلاب اسلامی هیچ گاه توقع زیادی نداشتند و ما همواره قناعت و صبوری آنان را شاهد بودیم به طوری كه در طول دوران دفاع مقدس كارگران مقداری از حقوق ناچیز خود را به جبهه می فرستادند.

وی ادامه داد: كارگران سهم زیادی در پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن دارند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه كارگران مهمترین نیاز مردم را با جوهر وجود خود تهیه می كنند گفت: زنان كارگر به رغم اینكه خانه داری هم می كنند اما می بینیم كه با سعی و تلاش هم در محیط كار و هم در محیط خانه كار مضاعفی را انجام می دهند كه این افتخار بزرگی است.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به تشكیل خانه كارگر اظهار داشت: خانه كارگر از ابتدای انقلاب اسلامی یكی از شاخه های حزب جمهوری اسلامی بود كه پس از تعطیلی این حزب كار خود را به صورت مستقل ادامه داد.

وی خاطر نشان كرد: خانه كارگر در مجلس شورای اسلامی و دولت مدافع حقوق كارگران است و هر چه در توان دارد در این زمینه انجام می دهد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به تدوین قانون كار در زمان ریاست خود بر مجلس شورای اسلامی اشاره كرد و گفت: آن زمان قانون مترقی در مجلس شورای اسلامی نوشته شد كه شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفت و ما آن ایرادات را اصلاح كردیم و اگر امروز نیز احساس شود این قانون نیاز به اصلاح دارد باید این اصلاحات انجام شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینكه اسلام به گردن نیروهای مستضعف و كارگران حق بزرگی دارد خاطر نشان كرد: هزار و 400 سال پیش زمانی دختران را به دلیل احساس خطر زنده به گور می كردند اما اسلام این اقدام را محكوم كرد و عظمتی به زنان داد كه این كار دیگر اتفاق نیفتاد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاكید بر اینكه عدالت واقعی حقوق زن و مرد را اسلام به جامعه بشری داد گفت: اسلام حقوق زن و مرد را مساوی دانسته است و حقوقی اضافی برای هر كدام از آنان تعیین كرده است.

هاشمی رفسنجانی افزود: آنچه كه اسلام از حقوق زن تعریف كرده است امروز ما شاهد آن هستیم كه به طور كامل تحقق نیافته و ما در كشور باید برای رفع تبعیض ها تلاش كنیم؛ افكاری نیز در جامعه است كه گاهی مزاحمت ایجاد می كند كه زن و مرد مساوی دیده نشوند.

وی اظهار داشت: در منطق قرآن زن موقعیت خاصی دارد به طوری كه قرآن خانم هایی از جمله همسر فرعون در محیط كفر نیز بودند اما خود را نجات دادند را تقدیس كرده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اسلام عالیترین معارف را درباره زن دارد و با توجه به فطرت زن و مرد دارد حقوقی برای زن قرار داده كه اگر مراعات شود و خود زن ها بخواهند خیلی بیش از این به دست می آید.

هاشمی رفسنجانی افزود: زنی كه در خانه كار می كند حق مزد دارد و اسلام این پیش بینی را كرده است كه مرد باید نفقه همسرش را پرداخت كند.

وی ادامه داد: شاید غربی ها ادعاهایی را در مورد زن می كنند اما وقتی به متن زندگی آنها وارد می شویم می بینیم حقوق زن پایمال شده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زنان به خصوص زنان كارگر قانع ترین و زحمتكش ترین هستند و نمی شود تصور مفت خوری یا بسیاری از كارهایی كه قدرتمندان انجام می دهند به قشر كارگر نسبت داد.

هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: كارگر با بازوی خود تلاش می كند اما شاید در بسیاری از مواقع آن مقدار كه حق كارگر است داده نشود.

وی در ادامه خطاب به زنان كارگر گفت: به كمك شما انقلاب پیروز شده و دوام یافته است و امروز زنان موثرترین نیروها در عرصه كار و تلاش و خانه داری هستند كه انشاءالله این موقعیت برای زنان با چند اصلاحیه ارتقا یابد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همچنین باید مجموعه بزرگ تامین اجتماعی كه برای توسعه آن تلاش زیادی شده در خدمت كارگران بماند چرا كه این مجموعه حق شما است و از دسترنج كارگران ایجاد شده و هر كسی چاره ای جز مراعات حق كارگری را ندارد.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: كاری كه در چند سال اخیر اتفاق افتاد یك كار استثنایی بود كه برخلاف عدالت به وجود آمد و امیدواریم كه دیگر تكرار نشود.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین ضمن تبریك هفته كارگر و روز كارگر زن گفت: زنان كارگر باید خود را به حضرت زهرا (س) نزدیك كنند چرا كه ایشان علاوه بر ایفای نقش خانه داری كارهای ملی و اسلامی را دنبال می كردند.

هاشمی رفسنجانی به نقش كارگران در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره كرد و افزود: یكی از اقدامات كارگران اعتصاب كارگران صنعت نفت در سراسر كشور بود كه پشت رژیم شاه را شكست چرا كه دنیا به نفت ایران احتیاج داشت اما این تحصن به گونه ای بود كه كسی نمی توانست آن را بشكند.

همچنین در این مراسم وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اهدای لوح تقدیر به آیت الله هاشمی رفسنجانی از زحمات و تلاش های وی در حوزه های مختلف تقدیر و تشكر كرد.

سیام(3)**9254**م.ب**1572 **1449

سرخط اخبار جامعه