۶ اردیبهشت ۱۳۹۳،‏ ۱۰:۵۹
کد خبر: 81137915
۰ نفر
مركز آموزش نظامي 05 كرمان متفاوت از گذشته

كرمان - ايرنا - مركز آموزش 05 شهيد سرلشكر عليرضا اشرف گنجويي كرمان، نامي آشنا براي اغلب خانواده هاي ايراني است و اكنون شرايطي متفاوت از گذشته دارد.

محله سرآسياب شهر كرمان هم نامي خاطره انگيز براي بسياري از مردان امروز اين سرزمين و سربازان ديروز مركز 05 كرمان است كه بيشتر از اين مركز به پادگان 05 ياد مي شود.

ساختمان اين مركز آموزشي انتهاي بلوار شهيد صياد شيرازي محله سرآسياب در كنار كوه هاي حاشيه شهر كرمان نمايان است.

فرمانده مركز آموزش 05 كرمان در آستانه روز ارتش پذيراي خبرنگار ايرنا شد كه بخش نخست گفت و گو با وي حول محور جايگاه ارتش و پيشرفت هاي اين نيرو بويژه پس از دوران دفاع مقدس و نيروي انساني در ارتش منتشر شد.

بخش دوم گفت و گو با سرهنگ ستاد 'محمدعلي سعيد عسكري' با موضوع خدمت مقدس سربازي و مركز آموزش 05 كرمان را مي خوانيد:

فرمانده مركز آموزش 05 شهيد سرلشكر اشرف گنجويي كرمان درباره جايگاه خدمت سربازي تعبير جالبي دارد و بر اين باور است كه براي يك جوان ايراني خدمت سربازي زكات عمر اوست.

وي با مقايسه شرايط قبل و بعد از سربازي يك جوان گفت: وقتي خانواده ها اينجا به مراسم تحليف دعوت مي شوند از ديدن فرزندانشان كه متحول شده اند، اشك شوق مي ريزند و قدرداني مي كنند.

سرهنگ سعيد عسكري تاكيد كرد: در حال حاضر سربازي در جمهوري اسلامي و نيروي زميني يك امر مقدس به شمار مي رود و در خون نفر تزريق مي شود كه تو سرباز آقا امام زمان (عج) هستي و اين طور هم هست.

وي خاطرنشان كرد: ارتش در زمان جنگ تحميلي دو ميليون و 500 هزار نفر يعني بالغ بر 250 لشكر را آموزش داد و وارد جبهه هاي جنگ شدند.

وي گفت: شايد هنوز خيلي از كساني كه وارد گود سربازي نشده اند، سربازي را نوعي بيگاري و دو سال وقت تلف كردن بدانند و هنوز اين ذهنيت است كه اصلاح اين ذهنيت كار فرهنگي مي خواهد و سال ها بايد كار فرهنگي شود. فرمانده مركز آموزش 05 كرمان، شرايط كنوني اين مركز را با گذشته بسيار متفاوت خواند و اضافه كرد: وقتي مشمولان وارد پادگان مي شوند فرمانده و هيات رييسه به استقبال سرباز مي روند تا ذهنيت و استرس او كاهش يابد، سپس راهنمايي مي شود، كار پذيرش را انجام مي دهيم و سرباز در يگان تقسيم و دو، سه روز بعد وارد آموزش مي شود.

وي تاكيد كرد: بنا به سلسله مراتب فرماندهي موظف هستيم فضايي را فراهم كنيم كه خوشبيني به ارتش و نظام باشد و ما در مركز 05 اين را به منصه ظهور گذاشته ايم.

وي گفت: توجه داشته باشيد مركزي كه 30 يا 40 سال به سختگيري معروف بوده با يكي دو سال نمي توان اين ذهنيت را مثبت كرد و زمانبر است ما اكنون تمام امكاناتي را كه در مركز داريم پاي كار مي آوريم تا سرباز ضمن آموزش نظامي، هم از نظر جسمي و هم از نظر ذهني قوي شود و درس زندگي به او مي دهيم.

سرهنگ سعيد عسكري، افزود: يكي از كارهاي بزرگي كه انجام شده، امضاي قرارداد با اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان كرمان است و سرباز در رشته هاي لوله كشي، برق و تاسيسات آموزش مي بيند و گواهي مي گيرد و وقتي بيرون مي رود فني را ياد گرفته است.

وي بيان كرد: وقتي به سرباز آموزش نظامي مي دهيم آموزش ورزيدگي هم مي دهيم؛ ورزيدگي جسمي و ورزيدگي روحي و رواني و يك فرمانده اينجا موظف است به سرباز آموزش دهد چطور مقابل دشمن بايستد و بجنگد.

وي گفت: همان فرمانده موظف است اول نيروي اراده و ايمان سرباز را تقويت كند و چرايي در ذهن سرباز را كه چرا بايد با دشمن بجنگم با كارهايي كه مي كند پاسخ مي دهد.

سرهنگ سعيد عسكري ادامه داد: آموزش هاي ما به طور منظم برابر برنامه هاي تفصيلي از نيروي زميني ارتش انجام مي شود و در كنار آن اوقاف فراغت داريم و همكاران ما در عقيدتي سياسي در اين زمينه تلاش فراوان دارند.

وي برگزاري كلاس هاي قرآن و احكام، مسابقات فرهنگي و ورزشي، كتابخواني، پخش فيلم، برپايي نمايشگاه آگاه سازي و بازديد از موزه ها را از جمله برنامه هاي جانبي سربازان در اين مركز برشمرد.

وي تاكيد كرد: جوانان دست ما امانت هستند و چرخ هاي كشور در آينده توسط اين قشر بايد بچرخد لذا موظف هستيم آنان را صحيح و سالم تحويل خانواده و جامعه دهيم.

فرمانده مركز آموزش 05 كرمان يكي از اقدامات فرهنگي و اجتماعي برجسته در اين مركز را برپايي نمايشگاه مضرات مواد مخدر بهمن پارسال عنوان كرد و گفت: سربازان و خانواده هاي آنان از اين نمايشگاه ديدن كردند و چند دفتر نظرات بازديد كنندگان از نوشته هاي آنان پر شد.

وي از بهزيستي استان و حوزه مبارزه با موادمخدر ناجا تشكر كرد و افزود: در كنار آن نمايشگاه عمليات رواني با كمك عقيدتي سياسي نيز برپا و انواع اقلام آموزشي و اطلاع رساني ارايه شد كه سربازان آنها را در خانواده و مكان هاي ديگر نيز توزيع مي كردند.

وي بيان كرد: مسوولان مركز براي ارتقاي روحيه سربازان ظهرها ناهار را كنار آنان صرف مي كنند و نوعي همدلي و تعامل بين آنها شكل مي گيرد.

وي گفت: از سازمان امداد و نجات، آتش نشاني و جهاد دانشگاهي براي برگزاري كلاس هاي آموزشي، غواصي، آوار برداري، امداد و نجات مصدومان دعوت مي كنيم ضمن اين كه طرح بليات ارتش را داريم و در مواقع حوادث يگان هاي ارتش بسيار پرقدرت ظاهر مي شوند.

سرهنگ سعيد عسكري از فعاليت كانون تفكر در مركز 05 كرمان خبر داد و افزود: نخبگان مركز و دارندگان مدرك تحصيلي ليسانس و فوق ليسانس به همكاري در اين مركز دعوت مي شوند و طرح ها، ايده ها و مقالات علمي آنها دريافت مي شود.

وي گفت: ما به آنها كمك مي كنيم تا اين طرح ها و ايده ها را به اسم خود به سازمان تحقيقات و جهاد خودكفايي ارتش معرفي كنند و پس از خدمت هم مي توانند طرح و ايده شان را دنبال كنند.

وي ترويج فرهنگ ايثار و شهادت را يكي ديگر از برنامه هاي مركز ذكر كرد و گفت: يادمان شهدا درب ورودي نصب و پيكر سه شهيد گمنام نيز در اين مركز خاكسپاري شده است.

سرهنگ سعيد عسكري با بيان اين كه مركز 05 از استان هاي مختلف پذيرش دارد، گفت: اصول اين است كه بومي سازي شود و اكنون در حال انجام است يعني سرباز كرماني با اولويت در 05 باشد.

وي درباره سالم سازي محيط مركز و آسيب هاي اجتماعي هم اظهار كرد: ما در بدو پذيرش مركز مشاوره داريم كه بسيار فعال است و با افراد منتخب مصاحبه مي كنند و اگر فردي دچار آسيب باشد توسط مركز مشاوره شناسايي مي شود و بسرعت وارد عمل مي شويم تا آسيب فرد برطرف شود و بعد بيايد خدمت سربازي را انجام دهد كه خانواده ها هم ابراز رضايت كرده اند.

وي برپايي نمايشگاه و جلسات سخنراني توسط مسوولان مركز و اساتيد دانشگاه را نيز موثر دانست و گفت: مقرر شده جلسات سخنراني طوري باشد كه پرسش و پاسخ هم انجام و به ذهنيت هاي سرباز پاسخ داده شود.

فرمانده مركز آموزش 05 كرمان تصريح كرد: ما در مركز برخورد فيزيكي نداريم و فرد را مجرم نمي دانيم بلكه به واقع بيمار مي دانيم و درمانش را پيگيري مي كنيم.

وي ادامه داد: مركز 05 در مقاطع زير ديپلم، ديپلم، فوق ديپلم، ليسانس و فوق ليسانس پذيرش دارد و رزم مقدماتي به سربازان در مقاطع تحصيلي مختلف از جمله فوق ليسانس آموزش داده مي شود.

وي گفت: اين مركز سال 1312 بنيان نهاده شده است و جزء قديمي ترين يگان هاي ارتش محسوب مي شود البته اول يگان آموزش نبوده و جزء واحدهاي رزمي بوده كه بعدها مركز آموزش 05 شده است.

سرهنگ سعيد عسكري بيان كرد: چند هزار نفر در سال از استان هاي مختلف كشور هشت هفته دوره رزم مقدماتي را اينجا طي مي كنند و بعد به يگان هاي نيروي زميني يا جاهاي ديگر اعزام مي شوند.

وي گفت: تمامي فرماندهان مركز از بهترين افسران ارتش انتخاب شده اند كه در واحدهاي رزمي خدمت كرده اند و تجربه عملياتي دارند و اين تجارب را به سربازان منتقل مي كنند.

وي افزود: سربازي كه از اينجا بيرون مي رود ديگر آن ذهنيت منفي را ندارد بلكه ايمان دارد در دو سال خدمت سربازي دين خود را به كشورش ادا مي كند و در كنار آن درس زندگي و روي پاي خود ايستادن را نيز مي آموزد.

فرمانده مركز آموزش 05 كرمان گفت: هميشه به سربازان مي گويم برنده كسي است كه از اين فرصت زندگي اجتماعي و روابط اجتماعي بهره ببرد و با آداب و رسوم و خصوصيات انسان هاي ديگر آشنا شود.ك/3

8154/2624