اتصال شبكه های ریلی ایران و جمهوری  آذربایجان، صفحه جدید در روابط تجاری دو كشور

باكو- ایرنا- روزنامه 'باكو خبر' به اظهارات اخیر سفیر جمهوری آذربایجان در ایران در خصوص اهمیت اتصال شبكه های ریلی دو كشوراشاره كرد و نوشت: اتصال خطوط راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان می تواند صفحه جدیدی را در روابط اقتصادی و تجاری دو كشور بگشاید.

این رسانه آذری با یادآوری اینكه ایران از كشورهایی است كه به آب های اقیانوس هند دسترسی دارد ، افزود: بیش از 20 سال از اتصال شهر ساحلی بندر عباس به خطوط راه آهن می گذرد. از این منظر اتصال شبكه ریلی ایران به خطوط راه آهن جمهوری آذربایجان، می تواند انتقال محصولات از كشورهای آسیای جنوبی ، آسیای جنوب شرقی و همچنین كشورهای عربی را تسهیل كند و این امر نیز می تواند سبب افزایش حجم تجارت و كاهش قیمت ها شود.

'آیدین حسین اف' كارشناس اقتصادی جمهوری آذربایجان در گفت و گو با این روزنامه ، اتصال شبكه های ریلی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را در تغییر چهره اقتصادی منطقه به معنای مثبت آن موثر دانست.

به گفته این كارشناس ، جمهوری آذربایجان دروازه آسیا به اروپا محسوب می شود و از این منظر مسیر جمهوری آذربایجان مناسب ترین مسیر برای دسترسی ایران به اروپا به شمار می رود.

این كارشناس اقتصادی ، طرح اتصال شبكه های ریلی ایران و جمهوری آذربایجان را به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ سیاسی حائز اهمیت دانست و افزود:این طرح علاوه بر ترمیم مناسبات سیاسی بین دو كشور ، بدلیل پایین بودن هزینه های انتقال كالا سبب كاهش قیمت محصولات وارداتی از كشورهای خاورمیانه و سایر كشورها خواهد شد.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران روز دوشنبه در دیدار با 'مجید خدابخش' استاندار اردبیل با اشاره به ظرفیت های همكاری اقتصادی بین دو كشور ، بر ضرورت تسریع در اتصال خطوط راه آهن دو كشور تاكید كرده بود.

خاورم*1206**1010

سرخط اخبار جهان