۴ اردیبهشت ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۲۹
کد خبر: 81136097
T T
۰ نفر
آیت الله مسلم ملكوتی امام جمعه سابق تبریز درگذشت

تبریز - ایرنا - آیت الله 'مسلم ملكوتی' نماینده سابق ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز روز پنج شنبه در بیمارستانی در تهران دار فانی را وداع گفت.

آیت الله ملكوتی به ‌علت عارضه ریوی در بیمارستان مسیح دانشوری تهران بستری شده بود كه امروز در سن 91 سالگی درگذشت.

دفتر آیت الله محسن مجتهدشبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز به مناسبت درگذشت این عالم ربانی پیام تسلیتی صادر كرد كه متن آن به زودی منتشر می شود.

آیت الله مسلم ملكوتی در 15 خرداد 1303 شمسی در خانواده ‌ای مذهبی در شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی به دنیا آمد، پدرش مشهدی یوسف، كشاورز بود و با علمای منطقه ارتباط داشت.

وی كه به آموزش علم و خواندن و نوشتن علاقه‌ مند بود به مكتب ‌خانه می‌رفت و فرزندش مسلم را نیز با خود به آن‌جا می‌برد.

وی از پنج سالگی نزد پدرش به آموختن روخوانی و حفظ قرآن پرداخت. در شش سالگی حافظ سوره‌های قرآن (از اوّل تا سوره قاف) بود، سپس نزد یكی از علمای منطقه به تكمیل آموخته‌های خود پرداخت و در مدتی اندك، خواندن، نوشتن و قرآن مجید را فرا گرفت.

سپس برای ادامه تحصیل به شهر سراب در چهار كیلومتری زادگاهش رفته و در آن شهر كتاب‌های متداول ادبی از قبیل مقدمات، سیوطی، شرح جامی، مغنی، مطول و مقداری از منطق و اصول فقه مانند كتاب‌های حاشیه و معالم را نزد علمای آن زمان همچون میرزا رضا قلی، میرزا یعقوب، میرزا غلامعلی اصغری و میرزا حسین محدثی فرا گرفت.

آیت الله ملكوتی در هفده سالگی برای ادامه تحصیل به تبریز مهاجرت كرد و در مدرسه طالبیه مشغول تحصیل شد. وی در تبریز به مدت چهار سال از محضر استادان خود كتاب ‌های شرح لمعه، رسائل، مكاسب و كفایه را فراگرفت.

استادان او در این زمان سید مهدی انگجی، میرزا فتاح شهیدی (نماینده آیت ‌الله سید ابوالحسن اصفهانی)، حاج میرزا محمود دوزدوزانی و سید محمد بادكوبه‌ای و جمعی دیگر بودند.

آیت الله در طول اقامت و تحصیل مستمر در حوزه علمیه تبریز، كتاب‌ هایی را كه پیش‌تر خوانده بود به طلاب تدریس می‌ كرد.

حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبر معظم انقلاب، نماینده رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده رییس جمهوری، رییس مجلس، جمعی از وزرای فعلی و سابق، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و آیت الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در استان با حضور در بیمارستان مسیح دانشوری از وی عیادت كرده بودند.

آیت الله ملكوتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سومین امام جمعه تبریز پس از آیت الله قاضی طباطبایی و آیت الله اسدالله مدنی بود كه از سوی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی به سمت نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز منصوب شده بودند.

7223/587/245

سرخط اخبار جهان