۳ اردیبهشت ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۵۹
کد خبر: 81135024
۰ نفر
سفر مدیركل یونسكو به تهران پس از 10 سال

تهران-ایرنا-خانم 'ایرینا بوكووا' مدیركل یونسكو درحالی كه حدود 10 سال از آخرین سفر یك مدیركل این سازمان بین المللی به ایران می گذرد هفته آینده به كشورمان سفر می كند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مركز همكاری های علمی بین المللی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا به تشریح برنامه های سفر مدیركل یونسكو به ایران پرداخت و گفت:مدیركل یونسكو به دعوت دكتر رضا فرجی دانا، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به كشورمان سفر می كند.

دكتر حسین سالار آملی افزود:خانم بوكووا روز جمعه، پنجم اردیبهشت ماه وارد ایران می شود و در سفر پنج روزه خود علاوه بر دیدارها و سخنرانی های رسمی در تهران، سفری به شهرهای بم، اصفهان و شیراز خواهد داشت.

سالارآملی خاطرنشان كرد:یونسكو در زمان زلزله بم، كمك هایی برای بازسازی آثار تاریخی و میراث فرهنگی این شهرستان داشته است كه مدیركل یونسكو در بازدید خود روند بازسازی این آثار را پیگیری خواهد كرد و در سفر به شیراز و اصفهان نیز بازدیدهایی از تخت جمشید و میدان امام اصفهان درنظر گرفته شده است.

وی همچنین به دیدار مدیركل یونسكو با وزیران امور خارجه، علوم، آموزش و پرورش، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر اشاره كرد و گفت:یونسكو به واسطه اینكه یك نهاد بین المللی فعال در زمینه های آموزشی، فرهنگی و علمی است برای جمهوری اسلامی ایران كه برپایه یك انقلاب فرهنگی، شكل گرفته و طی سالهای اخیر از رشد تحصیلی، آموزشی و عملی گسترده ای داشته است، ارزش و اهمیت زیادی دارد.

رئیس مركز همكاری های علمی بین المللی وزارت علوم خاطرنشان كرد:امیدواریم در زمان حضور وی در ایران، برخی از موارد مطرح میان ما و یونسكو از جمله مسائل آب، اقیانوس، محیط زیست و اخلاق زیستی، به تفاهم های نهایی برسیم.

قائم مقام وزیرعلوم به طرح موضوع مساله جهان به دور از افراط و خشونت در دیدار با مدیركل یونسكو اشاره كرد و گفت: پیشنهاد جهان عاری از افراط و خشونت، در سفر سال گذشته رئیس جمهوری ایران به نیویورك و در سازمان ملل مطرح شد كه در نظر داریم برای تبدیل این موضوع به یك ادبیات جدید و فرهنگ جدید و طرح آن در یك بستر و تفكر جهانی با مدیركل یونسكو رایزنی و تبادل نظر كنیم.

یك هیات شش نفره، بوكووا را در سفر به ایران همراهی می كند كه معاون سازمان یونسكو در امور برنامه ریزی راهبردی، متخصص برنامه ریزی حوزه آسیا و اقیانوسیه و رئیس دفتر مدیركل یونسكو از جمله اعضای این هیات هستند.

ایرینا بوكووا، متولد صوفیه بلغارستان است كه از سال 2009 مدیركل یونسكو را عهده دار بود و در سال 2013 مجددا به مدیركلی این سازمان انتخاب شد.

علمی (4)**1055**1440