۳ اردیبهشت ۱۳۹۳،‏ ۹:۴۷
کد خبر: 81134228
۰ نفر
چيستا علم ايراني را به تلويزيون آورد

تهران-ايرنا-تهيه كننده برنامه تلويزيوني چيستا گفت: اين نمايش علمي به عنوان يك مدل آموزشي نوين در كشور مطرح و به تكليف شب دانش آموزان تبديل شده است.

سيد محسن حسيني روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار راديو و تلويزيون ايرنا اظهار كرد: خوشبختانه به نظر مي‌آيد در توليد چيستا به ايده آل ذهني خود نزديك شده‌ايم، اين برنامه از سوي نوجوانان و سيستم‌هاي آموزشي كشور بسيار مورد توجه قرار گرفته و حتي در مواردي شاهد بوديم كه به مشق شب دانش آموزان تبديل شده است.

وي گفت: اكنون برخي از دستگاه‌ها با برگزاري جلساتي، اين برنامه را يك مدل آموزشي نوين به كادر آموزشي خود معرفي كرده و به دنبال اشاعه اين شيوه آموزش به عنوان روشي مطلوب در مدارس هستند.

حسيني با بيان اينكه در مدت زمان كوتاهي كه از پخش اين برنامه تلويزيوني مي ‌گذرد، نهادهاي مختلفي با ما ارتباط برقرار كردند، افزود: درخواست‌هايي مطرح شده كه علاقه مندي نهادهاي آموزشي براي گسترش اين شيوه آموزشي مبتني بر مشاهده و آموزش را نشان مي ‌دهد.

تهيه كننده برنامه تلويزوني چيستا با اعلام اينكه همه دستگاه‌هاي اين برنامه ساخت مهندسان ايراني هستند، گفت: به دنبال بازتوليد نمايش علمي خارجي نبوديم، ما علم ايراني را به تلويزيون آورديم.

وي افزود: علي رغم كمبود‌ها و مسائلي كه دامنگير اين پروژه بود، دوستان با عزم جهادي و توجه به بضائتي كه در اختيار داشتند، بهترين برنامه را براي مخاطبان تلويزيون روي آنتن ببرند.

اين تهيه كننده گفت: همه دستگاه‌هاي برنامه چيستا ساخت دست مهندسان ايراني است، ما قصد داشتيم به مخاطب خود بگوييم كه اين علم ايراني است چون اعتقادمان اين است با دوبله برنامه‌هاي خارجي خودباوري ملي اتفاق نمي‌افتد.

وي افزود: با ساخت وسايل آزمايشگاهي و استفاده از توليد ملي گوشه‌اي از پيشرفت‌هاي علمي كشور را پيش چشم مخاطبان قرار داديم تا با مشاهده اين پيشرفت هابه خود باوري برسند.

حسيني با اعلام اينكه چيستا نخستين برنامه علمي تلويزيوني است كه به صورت طنز و مفرح روي آنتن مي ‌رود، افزود: خوشبختانه شيوه اجراي دوستان ما در اين برنامه بسيار مورد توجه قرار گرفته و درخواست‌هاي مكرر مبني بر تكرار مجدد اين برنامه در هفته به دست ما رسيده است.

وي گفت: كارمان را با شعار يادگيري با طعم لذت آغاز كرديم و خوشبختانه توانستيم به اين هدف مهم دست پيدا كنيم.

اين تهيه كننده گفت: ما با مخاطبان خود از طريق شيوه‌هاي مختلفي مثل سايت چيستا و پيامك در تماس هستيم، جالب اينكه پيامك‌هاي زيادي از فارغ التحصيلان دانشگاه دريافت كرديم با اين مضمون كه پس از 20سال متوجه ماهيت فيزيك و شيمي شده‌اند.

اين تهيه كننده با اعلام اينكه امروزه در دنيا مفهومي به نام موزه علم وجود دارد كه كارشان، آموزش به روش چيستاست، افزود: ما به دنبال توسعه اين مفهوم در كشورمان هستيم و اميدواريم اين برنامه بتواند تلنگري در ذهن مسوولين ايجاد كرده و بهانه‌اي براي ايجاد اين مراكز در ايران شود.

وي تصريح كرد مسئولين عالي رتبه نظام و مقام معظم رهبري بار‌ها تاكيد كرده‌اند كه راه پيشرفت كشور بالا بردن سطح علمي آحاد مردم است و با گسترش علم مي‌توانيم جهشي جدي در عرصه‌هاي فرهنگي، سياسي و اقتصادي كشور ايجاد كنيم، چيستا نيز با همين رويكرد آغاز به كار كرد، به اميد روزي كه شاهد هم افزايي همه دستگا‌ها در جهت گسترش علم در كشور باشيم.

اين تهيه كننده گفت: خوشبختانه تا امروز استقبال بسيار خوبي از برنامه صورت گرفته، حتي معاونت علم و فناوري رياست جمهوري نيز از اين برنامه بازديد و ما را بسيار مورد لطف قرار داده‌اند، دستگاه‌هاي مختلف هم پيام هايي ارسال كرده‌اند، اميدوارم اين دلگرمي‌ها تبديل به توليدات جدي‌تر و عملي تري در تلويزيون بشود.

چيستا نخستين برنامه تلويزيوني ايراني در ژانر دانش نما به تهيه كنندگي سيد محسن حسيني در 26 قسمت 40 دقيقه اي توليد و روزهاي دوشنبه ساعت 18:15 از آنتن شبكه دو پخش مي شود.

چيستا يا به تعبيري برنامه اي دانش نماست، كه تلاش مي كند مخاطبان خود را با پديده هاي شگفت انگيز علمي آشنا كند.

اين برنامه استوديويي - تركيبي كه به سفارش گروه نوجوان شبكه تهيه شده است، مجموعه آزمايش هاي شگفت انگيز براي همه گروه هاي سني را به نمايش در مي آورد.

اين برنامه علمي تلويزيوني با حضور 50 نوجوان و بزرگترهاي آن ها ضبط شده است و تلاش مي كند تا نوجوانان را با آخرين پيشرفت هاي علمي بشر آشنا كند.

فراهنگ(4)**9187**1588