۲ اردیبهشت ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۵۳
کد خبر: 81133717
۰ نفر
'كوشكي' و 'دلبر' در انتظار وصال!

بجنورد - ايرنا - شش سال است كه از رسيدن 'كوشكي' و 'دلبر'، دو يوزپلنگي كه در شرايط نيمه اسارت در استان هاي خراسان شمالي و سمنان به سر مي برند، مي گذرد، اما هنوز اين دو جانور كمياب نتوانسته اند به هم رسيده و زندگي مشتركي را آغاز كنند.

كوشكي و دلبر كه ناخواسته تصميم زندگي مشترك خود را به انسان ها سپرده اند، امروز كيلومترها دور از هم، شرايطي بهتر براي تكثير نسل را انتظار مي كشند، كوشكي (يوز نر) در منطقه حفاظت شده 'مياندشت' جاجرم در استان خراسان شمالي و دلبر (يوز ماده) در منطقه حفاظت شده 'توران' بيارجمند شاهرود در استان سمنان.

اكنون اين عضو از گونه باارزش يوزپلنگ ايراني در دو محيط جداگانه و محصور، ساخته دست انسان ها نگهداري مي شوند و در حالي كه روزهاي جدايي آن دو به كندي و سختي سپري مي شود، گويا تصميم گيري براي رساندن آنها به هم فراموش شده و يا اينكه مسوولان نمي خواهند بر سر زندگي آن ها به توافق برسند.

در سال 87 اجراي طرح تكثير و پرورش يوزپلنگ آسيايي در شرايط نيمه اسارت با جذب اعتبار و حصاركشي 250 هكتار از منطقه حفاظت شده 'مياندشت' جاجرم، با پرورش يك قلاده يوز نر اهدايي يكي از دوستداران حيات وحش به نام 'كوشكي' به سازمان محيط زيست در خراسان شمالي آغاز شد.

طبق گفته مسوولان وقت اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي، قرار بود بعد از انتقال كوشكي به مياندشت جاجرم، بلافاصله 'دلبر' به عنوان جفت آن نيز به اين منطقه منتقل شود، تا اجراي طرح تكثير و پرورش يوزپلنگ آسيايي عملا آغاز شود.

اجراي اين طرح در استان خراسان شمالي كه به نيم نرسيده، رها و اكنون با گذشت چند سال، تصميم گيري براي سرنوشت كوشكي و دلبر در بلاتكليفي به سر مي برد.

پناهگاه حيات وحش 'مياندشت' با مساحت 84 هزار و 435 هكتار داراي مصوبه شوراي عالي حفاظت محيط زيست در 10 كيلومتري شرق شهرستان جاجرم از توابع خراسان شمالي از نظر دشتي بودن، منطقه اي مستعد براي پرورش يوزپلنگ آسيايي است.

اين پناهگاه حيات وحش با پارك ملي گلستان 100 كيلومتر، با منطقه حفاظت شده 'قرخود' در شهرستان مانه و سملقان 80 كيلومتر و با منطقه حفاظت شده 'سالوك' اسفراين 30 كيلومتر فاصله دارد.

پناهگاه حيات وحش مياندشت جاجرم ويژگي خاصي براي زندگي گونه هاي مختلف جانوري از جمله يوز دارد كه آنرا به عنوان تنها زيستگاه دشتي يوز آسيايي در كشور معرفي مي كند.

همچنين بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط 'انجمن يوزپلنگ ايراني' در سال 1387، جمعيت يوزپلنگ در منطقه مياندشت جاجرم در سال 1384 شش تا 10 قلاده برآورد شد، ولي جمعيت اين جانور از سال 1386 دچار كاهش شد كه احتمالا يكي از مهمترين علل آن خشكسالي و كاهش جمعيت جوندگان و خرگوش در منطقه بوده است.

بر اساس گزارش اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي اكنون در پناهگاه حيات وحش مياندشت حضور حداقل شش قلاده يوزپلنگ نادر و زيبا قطعي شده است.

معاون فني سابق اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي در باره اهميت پناهگاه حيات وحش مياندشت و پرورش يوزپلنگ آسيايي به ايرنا گفت: با سرمايه گذاري كه براي طرح تكثير و پرورش يوزپلنگ آسيايي در منطقه مياندشت جاجرم شده، اجرايي شدن آن مي تواند نقش بسزايي در پرورش يوزپلنگ داشته باشد.

'محمد عرفاني' از زيستگاه پرورش يوزپلنگ مياندشت به عنوان مجهزترين زيستگاه كشور نام برد و گفت: از ويژگي هاي مهم آن اين است كه در محيط محصور آن يوز ماده مي تواند طعمه گيري را به توله هاي خود ياد بدهد.

وي افزود: در زيستگاه پرورش يوز در پناهگاه حيات وحش مياندشت 125 هكتار به بخش طعمه گيري يوز اختصاص دارد كه اين فضا براي يوز ماده (دلبر) اين فرصت را فراهم مي كند تا آموزش طعمه گيري را بدون دغدغه در طبيعت آموزش دهد.

وي با اشاره به اين كه برنامه پرورش يوز در سايت پناهگاه حيات وحش مياندشت عقب افتاده است، افزود: اگر يوز ماده براي پرورش به اين سايت فرستاده شود، نقش موثر سايت در آينده مشخص خواهد شد.

وي گفت: اكنون شرايط براي فعاليت سايت پرورش يوز در پناهگاه حيات وحش مياندشت جاجرم فراهم است.

همچنين به لحاظ اهميت منطقه حفاظت شده مياندشت، اواخر سال قبل دفتر عمران سازمان ملل متحد 250 هزار دلار براي اجراي طرح حفاظت از يوزپلنگ آسيايي در منطقه 'مياندشت' جاجرم اختصاص داد.

اين اعتبار قرار بود در ابتداي سال 2014 ميلادي براي شتاب بخشي طرح مديريت دام و مرتع در اين منطقه هزينه شود.

پيش بيني اعتبار از سوي دفتر عمران سازمان ملل براي كمك به بهبود همكاري مردم محلي به منظور حفاظت از نسل يوزپلنگ آسيايي در مياندشت بر اساس بازديدهاي انجام شده از سوي نمايندگان اين سازمان از منطقه صورت گرفته است.

مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي نيز در خصوص وضعيت زندگي كوشكي و دلبر به ايرنا گفت: امسال با پيگيري كه از طريق سازمان مركزي صورت خواهد گرفت، تكليف كوشكي و دلبر را مشخص خواهيم كرد.

'سيداصغر مطهري' كه به تازگي مسووليت اداره كل محيط زيست خراسان شمالي را بر عهده گرفته از موانع موجود در راه تعيين تكليف و تكثير اين گونه هاي جانوري اظهار بي اطلاعي كرد.

وي در عين حال گفت: در اولين فرصت اجراي اين طرح را در سازمان پيگيري خواهم كرد.

اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي مناطق حفاظت شده و پارك هاي ملي سالوك، ساريگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سراني و پناهگاه حيات وحش مياندشت جاجرم را با گستره 194 هزار و 141 هكتار مديريت مي كند. ك/4

623/626