مدیرعامل شركت ملی گاز: با مصرف كنونی تمام گاز پارس جنوبی نیز پاسخگو نیست

مشهد - ایرنا - مدیرعامل شركت ملی گاز ایران گفت: اگر تمام گاز پارس جنوبی نیز به شبكه گاز كشور تزریق شود و در اختیار شركت ملی گاز قرار گیرد با مصرف كنونی باز هم پاسخگوی نیازها نیست.

'حمیدرضا عراقی' روز سه شنبه در همایش دو روزه مسوولان پژوهش و فناوری شركت ملی گاز ایران در مشهد افزود: با عدم بهینه سازی در مصرف انرژی و نداشتن تنوع در انرژی مصرفی، افزوده شدن این ظرفیت به شبكه گاز كشور هم تامین كننده نیاز نخواهد بود.

وی با طرح این پرسش كه كدام راهبرد می گوید تمام انرژی كشور را به گاز و شبكه گازی وصل كنید، گفت: در این صورت اگر اتفاقی بیافتد چه باید كرد.

وی با تاكید بر ایجاد تنوع انرژی در تولید و مصرف، افزود: امروز انواع بسیاری از انرژی وجود دارد كه وارد چرخه تامین انرژی كشورهای دنیا شده است.

وی از جمله این انرژی ها را باد، خورشید و سایر انواع انرژی های تجدید پذیر عنوان كرد.

وی اظهار داشت: پارسال، زمستان و سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم زیرا مراحل پارس جنوبی به بهره برداری نرسید، حجم مصرف افزایش یافت و سرمای سخت در برخی نقاط كشور حاكم شد از جمله برف و سرما در شمال كشور كه چندین روز راه ها را بست.

وی گفت: با این حال با توانمندی و مدیریت كاركنان شركت ملی گاز و مدیریت مصرف توانستیم با بالاترین هزینه و قطع گاز صنایع و نیروگاه و تامین سوخت میان تقطیر به جای گاز این مشكل را رفع كنیم.

وی تصریح كرد: چاره ای نیز نداشتیم زیرا خط قرمز ما عدم قطع گاز منازل مردم بود لذا اجازه ندادیم گاز مردم قطع شود اما با قیمت گزاف مدیریت مصرف را انجام دادیم.

وی افزود: پارسال كل پول وصولی شركت گاز به خزانه واریز شد اما خزانه بودجه جاری این شركت را تامین نكرد و كار به جایی رسید كه شركت های گاز استانی و پالایشگاهی و شركت انتقال گاز، پول برای پرداخت به پیمانكاران را نداشتند.

وی گفت : با این شرایط طرح ها تعطیل شد و رسالت شركت ملی گاز ایران با 67 درصد سبد انرژی مردم بدون بودجه جاری و عمرانی ماند و همه پول آن به خزانه رفت تا یارانه نقدی مردم تامین شود.

وی با بیان اینكه مقامات دولتی آن زمان اعلام كردند كه اگر طرح های عمرانی تعطیل شود اشكالی ندارد و باید یارانه تامین شود.

وی اظهار داشت: در ابتدای امسال نیز رابطه خود را با خزانه تعریف كرده ایم و منابع مالی را تا حدی به دست خواهیم آورد.

وی گفت : فاز چهار، پنج، 9 و 10 گاز LPG جزو منابع ما شده كه بر این اساس ما باید مشتری یابی كرده و گاز را بفروشیم و با پول آن خطوط انتقال را اجرا كنیم.

عراقی افزود: با تشكیل دولت جدید موضوع واگذاری شركت گاز را پیگیری می كنیم تا ساختارهای قابل واگذاری مشخص شوند./2

2713 /664/ 330

سرخط اخبار اقتصاد