۳۱ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۲۹
کد خبر: 81130477
۰ نفر
517 شهر در آستانه تنش آبی قرار دارند

مشهد - ایرنا - مدیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب گفت: 517 شهر در سطح كشور امسال در آستانه تنش آبی هستند.

'حمیدرضا جانباز' روز یكشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید شركت آب و فاضلاب مشهد افزود: مشكلات آبی به دلیل كاهش ریزش نزولات آسمانی است.

وی گفت: متوسط بارش در هفت ماه پربارش سال آبی 92-93 از پنج درصد كاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

مدیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب همچنین اظهارداشت: 'كمبود بارش و كاهش روان آبها در كشور، رشد ناموزون جمعیت، افزایش حاشیه نشینی در شهرها، عدم انطباق طرحهای توسعه ای با مدیریت آب و عدم اتكا به طرحهای آمایش سرزمین' چالشهای مدیریت آب را جدی می كند.

وی با تاكید بر لزوم توجه به 'مدیریت درآمد - هزینه و اقتصاد آب' گفت: امسال كه مزین به شعار 'اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی' است باید به فرهنگ مدیریت مصرف و اقتصاد مقاومتی در سطح شركتهای وزارت نیرو توجه ویژه ای شود.

جانباز همچنین اظهارداشت: موضوع جیره بندی آب و حفظ كیفیت آن از مهمترین خط قرمزهای وزارت نیرو است لذا در هر شرایطی باید كیفیت آب شرب در حد استاندارد حفظ شود.

وی در ادامه گفت: خشكسالی و چالشهای تامین آب در خراسان رضوی به مراتب سختتر از سایر نقاط كشور است زیرا به جز مشهد شش شهر در این استان با كمبود آبی 500 لیتر در ثانیه، در معرض تنش آبی هستند.

مدیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب افزود: تامین آب مشهد طرحی فراسازمانی است، مقوله تامین آب این شهر با توجه به كاهش آورد رودخانه هریرود و آب سد دوستی موضوعی پیچیده و نیازمند بررسی و برنامه ریزی دقیق می باشد.

معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به تشكیل ستاد تامین آب شرب مشهد در استانداری گفت: تاكنون 70 مصوبه در خصوص تامین آب شرب مشهد در این ستاد به تصویب رسیده است.

'محمدحسن واحدی' افزود: هم اینك با كمبود حدود 12 درصدی آب در مشهد مواجهیم كه این چالش آبی جز با مدیریت جهادی و استفاده از تمام ظرفیتها قابل حل نیست.

وی اظهارداشت: مشكل تامین و توزیع آب شرب مشهد مشكلی ملی است لذا 'طرح اضطراری تامین آب مشهد' در استانداری خراسان رضوی تهیه و به امضای رییس سازمان مدیریت بحران كشور رسیده است.

در این مراسم با تقدیر از خدمات 'سیدحسن شاه عالمی، سیدعلیرضا طباطبایی' به عنوان مدیرعامل جدید شركت آب و فاضلاب مشهد معرفی شد.ك/2

7505/659