كار نیروی انتظامی بسیار سخت است/مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را در این هفته اجرا می كنیم

تهران - ایرنا - رییس جمهوری با بیان این كه كار نیروی انتظامی بسیار سخت و سنگین است و دولت كاملا این موضوع را لمس می كند، درباره هدفمندی یارانه ها گفت: در این هفته مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را اجرایی و عملیاتی می كنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» صبح امروز (شنبه) در نوزدهمین همایش سراسری فرماندهان نیروی انتظامی، اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را مساله مهمی دانست و افزود: ما قرار است یك قدم به پیش برداریم.

وی خاطرنشان كرد: این تكلیف قانون است و ما باید آن را اجرا كنیم. طبق این قانون ما از مردم خواستیم كه ثبت نام كنند و طبق قانون نیز از مردم خواستیم آنهایی كه نیاز به یارانه ها ندارند، انصراف دهند.

رییس دولت یازدهم ادامه داد: همه این اقدامات به این دلیل است كه قانون می گوید در سال 93 یارانه به افراد نیازمند و متقاضی پرداخت شود؛ بنابراین یارانه بگیران این مرحله هم باید متقاضی و هم نیازمند باشند.

روحانی با بیان این كه قانون این موضوع را تكلیف كرده است، گفت: ما نیز برمبنای آن عمل می كنیم.

وی اظهار امیدواری كرد كه مردم براساس مسوولیت شرعی و ملی خود عمل كنند.

رییس قوه مجریه یادآور شد: البته دوره ثبت نام شب گذشته تمام شده است، امروز و فردا نیز برای افرادی كه به هر دلیل امكان ثبت نام نداشته اند یا آنهایی كه به احتمال زیاد قصد انصراف دارند، می توانند دراین دو روز اقدام كنند.**وزارت نیرو از مصوبه افزایش تعرفه برداشت دیگری كرده بود

روحانی با بیان این كه بسیار حساسم كه آنچه عمل می كنیم، براساس قانون باشد، گفت: در قانون سال گذشته تصویب شده است كه برق تنها 24 درصد گران شود. اما وقتی در اجرا چند گزارش به من رسید روز پنج شنبه مسوولان وزارت نیرو را خواستم.

وی یادآور شد: در این جلسه كه وزیر كشور و دیگر وزیران نیز حضور داشتند توجه شدم كه آنها تفسیر دیگری از این مصوبه كرده اند. البته من می دانم كه شركت نفت مشكلات و بدهی های بسیار دارد.

وی افزود: دولت بدهی بسیاری به تولیدكنندگان برق دارد و این موارد در جای خود محفوظ است و ما به تدریج آن را پرداخت می كنیم چرا كه رقم بسیار بالایی است.** 20 هزار میلیارد تومان بدهی به تولید كنندگان برق میراث دولت گذشته

رییس دولت یازدهم یادآور شد: ما دولتی را تحویل گرفتیم كه 20 هزار میلیارد تومان بدهی برق داشت. ما نتوانستیم این بدهی را پرداخت كنیم، مقدار كمی پرداخت شد اما طی امسال و سال آینده باید آن را پرداخت كنیم.

روحانی به دیدار خود با مسوولان وزارت نیرو اشاره كرد و گفت: وزارت نیرو با كار بسیار مشكلی روبرو است. به محض اینكه احساس كردم مسوولان برداشت دیگری از مصوبه كرده اند و در محاسبه برق استنباط دیگری شده است از آنها خواستم محاسبه نرخ جدید برق را ابطال كنند و براساس آنچه مدنظر ما بوده ،عمل كنند.

وی خاطرنشان كرد: بنابراین حواس دولتمردان و همه خدمتگزاران باید جمع باشد تا به مردم فشار نیاید.

رییس قوه مجریه با یادآوری این كه اجرای هدفمندی یارانه ها را با شیب ملایمی آغاز كرده ایم، افزود: گرانی هایی كه از سال 89 شروع شد و در سال های 90، 91 و 92 نیز ادامه داشت،با وجود اینكه سه سال گذشت، هیچ تغییری نكرد.

روحانی همچنین گفت: در حالی كه قرار بود اجرای قانون هدفمندی یارانه ها پنج ساله به پایان برسد، سه سال گذشته و به جز قدم نخستین كاردیگری انجام نشده و ما تازه وارد گام دوم شده ایم.

وی ادامه داد: به هر حال ما در اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها شیب ملایم خواهیم داشت و به امید خدا همه باید كمك كنند، تا این كار انجام شود.**تا قاچاق هست ،نمی توان اقتصاد مقاومتی را اجرا كرد

رییس جمهوری به وضعیت اقتصاد كشور اشاره كرد و اظهارداشت: در مساله اقتصاد مقاومتی و اقتصاد فرهنگ كه هر دو ، مورد توجه رهبر معظم انقلاب است، دولت برای اجرای به كمك نیروی انتظامی نیاز دارد. یعنی تا قاچاق وجود دارد نمی توان اقتصاد مقاومتی را اجرا كرد.

روحانی گفت: درواقع شما باید به دولت كمك كنید تا سیاست های مدنظر رهبری را كه ایشان تایید و ابلاغ كرده اند، عملیاتی و اجرایی شود. این موضوع هم كه ایشان فرمودند سال فرهنگ و اقتصاد باشد كه هم باید مدیریت آن جهادی باشد و هم باید مردم عزم ملی برای اجرا داشته باشند ،اینجا هم همه باید دولت را یاری و كمك كنند.

وی خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی تصریح كرد: شما در این بخش مسوولیت سنگینی را بر دوش دارید و این به نفع كشور است. اجرای اقتصاد مقاومتی یا انجام هر تلاشی برای اقتصاد و فرهنگ كه صورت بگیرد به نفع كشور خواهد بود.** ما نیاز به تحول در اقتصاد داریم

رییس دولت یازدهم تاكید كرد: ما نیاز به تحول در اقتصاد داریم ما نیازداریم كه كشور را از ركود خارج كنیم.

وی، یكی از مهم ترین اهداف دولت در سال جاری را خروج از ركود دانست و گفت: ما باید بتوانیم رونق اقتصادی ایجاد كنیم.

ریس جمهوری، بیكاری را ام المفاسد توصیف و خاطرنشان كرد: ایجاد اشتغال یكی از مهم ترین موضوعات است. همه گرفتاری هایی كه نیروی انتظامی با آن درگیر است، به بیكاری و فقر بازمی گردد. درواقع اگر جوانان شغل داشته باشند كمتر شاهد مشكلات اجتماعی هستیم.

روحانی اضافه كرد: برای حل این موضوع آنچه باید انجام شود، اقدامات اقتصادی و فرهنگی است. مسوولان این عرصه ها باید پیش قدم شوند، در مرحله آخر هم نیروی انتظامی باید وارد شود.

روحانی تاكید كرد: ما باید اقتصاد را رونق دهیم،حركت رو به جلو ایجاد كنیم و در این مسیر همه باید كمك كنند و دست به دست هم دهند.

وی از فرماندهان نیروی انتظامی، مسوولان حفاظت، عقیدتی و سیاسی و ... خواست كه در این زمینه به دولت كمك كنند.

رییس جمهوری ادامه داد: ناجا كار سنگینی بردوش دارد چرا كه در تعامل با مردم است. حضور، دقت شما بسیار موثر است.

روحانی اظهارامیدواری كرد سال 93 سال پیش روی خوبی برای همه باشد.

وی تصریح كرد: همه امسال برای خدمت به مردم به ویژه در زمینه اقتصاد و فرهنگ مسوولیت ویژه ای بردوش داریم.**وظیفه نیروی انتظامی مبارزه با جرم و ایجاد نظم در جامعه است

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود از عملكرد نیروی انتظامی به ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی در ایام نوروز قدردانی كرد و خطاب به این نیرو اظهار داشت: كار شما فقط مبارزه با جرم نیست، شما باید نظم را نیز ایجاد كنید.

روحانی به نیروی انتظامی به دلیل تلاش بسیار گسترده در ایام تعطیلات نوروزی، برای خدمت به مردم ، امنیت كشور و رفاه حال مسافرین خسته نباشید گفت.

وی تصریح كرد: مخصوصا از نیروی راهنمایی و رانندگی و مسوولین این بخش از نیروی انتظامی كه در مسیرها و جاده ها روز و شب در همه ایام البته به ویژه در ایام تعطیلات نوروزی بار سنگینی را بردوش داشته اند و به نحو احسن انجام وظیفه كردند، قدردانی می كنم.

رییس جمهوری یادآور شد: همین كه آمار نشان می دهد تعداد تصادفات كاهش پیدا كرده و تعداد افرادی كه در اثر تصادفات كشته می شوند، كاهش یافته، بزرگ ترین تشویق برای همه شما و برای دولت خدمتگزار است؛ اگر یك نفر هم كاهش پیدا كند تشویق بزرگ برای همه است تا چه رسد به صدها و بیش از هزار نفر كاهش در ایام تعطیلات و اساسا در طول سال ما شاهد این كاهش خواهیم بود.***همه دست به دست هم بدهیم به خوبی می توانیم ادای وظیفه كنیم

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری همچنین گفت:البته كار نیروی انتظامی در زمینه مساله تصادفات همكاری و هماهنگی همه نهادهای مسوول به ویژه خود مردم را می طلبد و اگر همه دست به دست هم بدهیم، می توانیم به خوبی ادای وظیفه كنیم.

روحانی با بیان اینكه نیروی انتظامی وظایف بسیار گسترده و متنوعی دارد ، اظهار داشت:این نشانگر این است كه این نیرو تا چه اندازه اهمیت دارد و چقدر انجام وظیفه آن با دشواری ها مواجه است.

وی تصریح كرد: در گذشته كلمه نظمیه به نیروی انتظامی اطلاق می كردند و نظمیه و انتظامی و نظامی همه از یك ریشه نظم و انتظام و دقت در برخوردها و آرامش در جامعه است؛ روزی چند نهاد مسوولیت را برعهده داشتند و بعد از انقلاب به دلیل شرایط انقلاب، نهادهایی هم اضافه و در نهایت ادغام شد و به شكل فعلی درآمد.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه نیروی انتظامی مسوولیت بسیار سخت، گسترده و حساسی بر عهده دارد، خاطرنشان كرد: كار نیروی انتظامی با نظامی متفاوت است؛ نیروی نظامی عمدتا مسوولیتش برای امنیت ملی است و امنیت ملی در اكثر اوقات مقابله با تهدیدهای بیرونی و خارجی است.

روحانی اضافه كرد: بنابراین تماس نیروی نظامی از لحاظ انجام وظیفه با مردم عادی كوچه و خیابان و از لحاظ مسوولیت خیلی كم است، غیر از دوره ای كه جوان ها به عنوان انجام خدمت وظیفه عمومی می روند و آموزش می بینند و در جمع نیروی نظامی خدمت می كنند یا مساله بسیج كه نیروهای مردمی هستند و برای آموزش و یا انجام وظیفه با نیروی نظامی سپاه در تماس هستند.

وی ادامه داد: عمدتا نیروی نظامی ارتباط مستقیم كمتر دارد اما نیروی انتظامی همواره برخوردش با مردم است.** بخشی از سرمایه اجتماعی در اختیار نیروی انتظامی است

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اعتماد عمومی را بزرگترین سرمایه دانست و تاكید كرد: بخشی از سرمایه اجتماعی در اختیار نیروی انتظامی است.

روحانی در ادامه با بیان این كه مردم شكل حاكمیت، اخلاق و تغییر در حاكمیت را در چهره نیروی انتظامی و برخورد آنها می دانند، گفت: این جزئیات كه نیروی انتظامی جزو دولت یا نیروهای مسلح است و یا تحت فرمان فرماندهی كل قوا است و جانشین آن وزیر كشور است، برای مردم مطرح نیست؛ آنچه در ذهن مردم است، پیشانی نظام برای مواجه شدن با مردم بوده كه بخش بزرگ آن نیروی انتظامی است.** نحوه راه رفتن و لباس پوشیدن یك افسر پلیس و درجه دار نیز اهمیت دارد

رییس جمهوری با یادآوری این كه فرد از بدو ورود به كشور از مرزها و نیز در جاده و شهرها با نیروی انتظامی مواجه می شود، اظهار داشت: نیروی انتظامی به عنوان بخش بزرگ حاكمیت و نظام برای مردم مطرح است.

روحانی اظهار داشت: از این رو مردم شكل برخورد نیروی انتظامی، نحوه تعامل و اقتدار این نیرو و حتی ادب و اخلاق آن و همچنین مهارت حرفه ای نیروی انتظامی را لمس می كنند به نحوی كه نحوه راه رفتن و لباس پوشیدن یك افسر پلیس و یا درجه دار نیز اهمیت دارد.**جرم با منكر تفاوت فراوانی دارد

به گزارش ایرنا، رییس دولت یازدهم ادامه داد: باید لباس و ظاهر منظم باشد مثلا برای جوانی كه تازه دوران دانشگاه را گذرانده و می خواهد به خدمت برود، این موضوع زیاد ملموس نیست.

وی با بیان اینكه اما واقعیت این است ظاهر، نشانه ای از باطن است، چهره شما، دل شما را نشان می دهد، خاطر نشان كرد: من الان كه نگاهتان می كنم از چهره تان استنباط می كنم خوشحالید، نگرانید، آرامش دارید، در استرس هستید یا نه و شما هم می توانید از چهره من استنباط كنید كه من چگونه ام؟

روحانی یادآور شد: ارتباط دو انسان به غیر از كلام، حتی اگر حرفی نزنند و صحبتی نكنند، چهره، نگاه، حالت صورت و لبخند، ترش رویی و خوشرویی است كه از سیمای فرد برگرفته شده است.** ظاهر، اخلاق و لفظ پلیس مهم است/ اخلاق فرای قانون است

رییس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: پلیس ظاهرش، اخلاقش و لفظش مهم است. می تواند به راننده ای متخلف بگوید كه «آقا مداركت را بده» و یا بعد از سلام بگوید«لطفا مدارك خود را ارایه دهید».كلمه لطفا چیزی از ما كم نمی كند.هر دو جور هم می توان گفت.

روحانی تصریح كرد: ما فرای قانون باید با مردم عمل كنیم، اخلاق فرای قانون است. هم در زندگی و هم در خانه، مثلا می خواهیم قانون مدنی را بگذاریم جلو و با زن و بچه خود بر اساس آن رفتار كنیم كه این هم یك جور است، ولی نمی شود با قانون خشك در خانه زندگی كرد.

وی خاطر نشان كرد: اخلاق، رفتار، محبت، مهربانی باید باشد و جامعه و ایران نیز مثل یك خانواده بزرگ است.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: كار نیروی انتظامی كار بسیار مهمی است و كاملا دولت آن را لمس و احساس می كند و شما از اول مرزها حاضر هستید تا آخر درون شهرها و شبانه روز تعطیل و غیر تعطیل برای شما وجود ندارد.

رییس جمهوری خطاب به نیروی انتظامی با بیان اینكه وظیفه شما فقط مبارزه با جرم نیست و بیشتر از اینها است و باید نظم ایجاد كنید، گفت: نظم و انتظام با جرم بسیار متفاوت است. ممكن است علمی جرم نباشد اما از دید اجتماعی منكر باشد.**امنیت تنها وظیفه نیروی انتظامی نیست

روحانی همچنین گفت: كسی در خیابان راه می رود و داد می زند، سروصدا می كند و همه را دور خودش جمع می كند، در قانون نیز قید نشده كه داد نزند و آرام حرف بزند .

وی با یادآوری این كه این مورد انشاءالله وجود ندارد، ادامه داد: در قدیم یكی بود بدمستی می كرد و در خیابان عربده می كشید، داد كشیدن كه در جرایم نیامده اما در عین حال نظم را به هم می زند.

وی خطاب به نیروی انتظامی افزود: شما موظف به ایجاد نظم در جامعه هستید و مهم تر از آن، مسوولیت امنیت عمومی را برعهده دارید.

رییس قوه مجریه یادآور شد: اگر بخواهیم در یك كلمه امنیت را خلاصه كنیم، امنیت یعنی زندگی بدون دغدغه و آرامش باطن است.

روحانی افزود: شخصی می خواهد به مسافرت برود، دغدغه ندارد خانه اش را می اندازد و می رود. جوانش می خواهد صبح برود دبستان یا دبیرستان دغدغه ای ندارد. همسرش می خواهد بازار برای خرید برود، دغدغه ندارد. خودش می خواهد برود سركار دغدغه ندارد. دغدغه به معنای دانستن یك نوع نگرانی در زندگی است.

رییس جمهوری همچنین گفت: امنیت یعنی برداشتن تمام دغدغه ها و ایجاد آرامش، به تعبیر دیگر معنای امنیت این است كه افراد جامعه نسبت به سرمایه های ارزشمند مادی و معنوی خودشان نگرانی نداشته باشند، حال این سرمایه گاهی خانه است، پول فرد، حسابی بانكی و گاهی سرمایه معنوی است.

وی ادامه داد: سرمایه همچنین اخلاق، ایمان و دین است، دین خودش و بچه هایش است.

وی یادآور شد: فردی نباید دغدغه داشته باشد كه فرزندش شب بیرون می رود و دیر می آید، چه می شود؟ دغدغه نداشته باشد كه كسی وی را اغفال كند؟ دغدغه نداشته باشد كه به سمت مواد مخدر كشیده می شود؟ انواع دغدغه ها را نداشته باشد بنابراین امنیت معنای بسیار وسیعی دارد.

رییس دولت یازدهم تصریح كرد: امنیت تنها وظیفه نیروی انتظامی نیست، بخشی از آن به عهده نیروی نظامی است.

روحانی همچنین گفت: امنیت تنها به عهده نیروهای مسلح نیست و یك بخش بزرگ آن را بخش فرهنگ برعهده دارد. فرهنگ جامعه باید امنیت را بوجود بیاورد.

روحانی اظهارداشت: شما اگر هر روز صبح ناچار شوید سایت ها را نگاه كنید و ببینید تهمتی به شما زدند فحشی به شما دادند به حیثتتان لطمه زدند، این ناامنی است. این ناامنی ممكن است مربوط به پلیس نشود، وظیفه وی نباشد دستگاه های دیگر مسوول اند، دستگاه های فرهنگی دستگاه قضایی بسیاری دیگر مسوول هستند و آنها باید وارد عمل شوند.

وی اضافه كرد: اصلا مثال ساده تر یك بیماری مسری برای جامعه نگرانی درست می كند، هوای آلوده همه را نگران می كند، وظیفه پلیس نیست اما مربوط به مقوله امنیت است.

رییس جمهوری، معنای امروز امنیت را بسیار گسترده و وسیع دانست و گفت: یك بخشی از این امنیت برعهده نیروی انتظامی است.

روحانی یادآور شد: برای امنیت فكر می كردند هرچه نیروی ما، مخصوصا نیروهای نظامی و انتظامی قدرتمند، قوی تر و تعداد و حضور بیشتر در خیابان داشته باشند و عددشان بالاتر باشد، توانمندیشان و قدرت بازویشان بیشتر باشد، امنیت بهتر تامین می شود. در مقاطعی از زمان اینگونه فكر می كردند كه البته بحث ایران هم نیست در سطح دنیا هم چنین فكر می كردند هرچه نیرو قوی تر ، زورمندتر و برخوردها خشن تر، آنجا شرایطی هست كه امنیت بهتر برقرار می شود.

وی خاطرنشان كرد: نه این كه نیروی انتظامی قدرتمند و مجهز نباشد، شما گاهی با اشرار و مجرمان حرفه ای مواجه می شوید، شرایط متفاوت است همه كه یكسان نیستند، باید توانمند و مجهز باشید این جای بحث نیست.** اساس امنیت، حاكمیت قانون است

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: اساس امنیت را تنها قدرت تعیین نمی كند، آن را حاكمیت قانون تعیین می كند.

روحانی با بیان این كه حاكمیت و اجرای قانون در كشور باید به صورت یك ارزش درآید، افزود: همه احساس كنند اگر به قانون عمل كردند یك ارزش است، به قانون عمل نكردند این ضد ارزش است.

روحانی با طرح این سوال كه به چه كسی ارزشی می گویند، ادامه داد: معیار ارزش قانون است وهیچ چیز دیگری نیست، همه حرف های دیگر بی اساس است، حال قانون شرع یا قانون كشور است.

وی اضافه كرد: امام راحل فرمودند معنای حكومت اسلامی، حكومت قانون خدا است و قانون باید اجرا شود، قانون خدا یا قانون كشور است كه مورد احترام ما است، چون اجرای قانون كشور را را لازم و واجب می دانیم، تخلف از آن را علاوه بر مجازات دنیوی، در آخرت هم موجب تعقیب می دانیم، چون قانون جمهوری اسلامی ایران است.

رییس جمهوری با تاكید بر این كه معیار ارزش، حاكمیت قانون است، افزود: اگر در كشور قانون ارزش شد، یعنی من، پلیس را ببینم یا نبینم ، دوربین در جاده یا چهارراه باشد یا نباشد، بدانم این پلیس گذشت می كند یا نمی كند، جریمه می شوم یا نمی شوم، این ها برای من مطرح نباشد كه قانون تبدیل به یك ارزش شود، اجرای قانون برای من مهم است و تخلف از قانون به عنوان ضد ارزش. اگر این فرهنگ شود، سرآغاز نظم، آرامش وامنیت است.

روحانی ادامه داد: این فرهنگ در كنار حضور نیروی انتظامی می تواند در جامعه امنیت به معنای واقعی كلمه را ایجاد كند.** همراهی مردم برای اجرای قانون لازم است

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین اظهار داشت: شما بدانید در یك كشور برای آن كه نظم، امنیت یا سایر قوانین مورد نظر بخواهد پیاده شود، مردم باید همراه باشند.

روحانی خاطرنشان كرد: اجرای قانون بدون همراهی ،كمك، مساعدت و اقناع مردم ممكن نیست، مردم باید قانع باشند، اول از طریق رسانه ها، رادیو، تلویزیون، روزنامه ها، مصاحبه با مردم حرف زدن، دبستان، دبیرستان، دانشگاه، همه مراكز آموزشی، باید مردم قانع باشند.

وی با تاكید بر امر به معروف و نهی از منكر، گفت: بعضی از مردم آن چه را كه بنده منكر می دانم ، اصلا منكر نمی داند، ممكن است قانون منكر بداند، جامعه نداند. ممكن است حتی اسلام كه مورد احترام همه مردم ما است، مسلمان و متدین هستند، گاهی یك قانون می شود، قانون اسلام است یك جمع طور دیگری تفسیر می كنند ومی گویند این معنایش آن نیست.

رییس جمهوری افزود: خیلی خوب، اول باید مردم را قانع كنیم كه این كار، كاری معروف است و این كار، كاری منكر است، اتفاق نظر پیدا كردن.

روحانی با طرح این مثال كه یك وقت پلیس در خیابان شروع به عمل می كند، گفت: وقتی شروع می كند به عمل همه خوش حال هستند، وقتی موفق می شود همه كف می زنند و همه دعا می كنند اما در نوع دیگری وارد می شود، كارش هم درست است اما از اول همه اعم از جوان و پیرش، شروع می كنند به هو كردن.

وی ادامه داد: این مشكل باید حل شود، پلیس و در خیلی از موارد، نظام، باید معروف را معروف كنیم و منكر را منكر، امر به معروف مرحله بعد است، نهی از منكر مرحله بعد است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اول باید برای مردم ترویج و تبلیغ كنیم كه مثال ساده آن این است كه نبستن كمربند معروف و نبستن آن منكر است، بعد بگوییم اگر كمربند نبستی شروع به جریمه كنیم. اول كمر بستن را مسخره می كردند، آرام آرام این موضوع معرف شد و جا افتاد، الان به راحتی می توان امر به معروف كرد و گفت آقا كمر بند را ببند حالا لطفا هم عیب ندارد و احترام كرد، بعد نهی از منكر و بگوییم چرا نبستی؟

روحانی اضافه كرد: اول باید معروف و منكر را در جامعه جا بیندازیم، یكی از اشكالات ما در نظام فرهنگی جامعه همین است كه فكر می كنیم آن چه كه در ذهن من طلبه است، همه مردم همان طور فكر می كنند، یا نه. آن چه كه در ذهن من پلیس است، همه همین طور فكر می كنند یا نه این طور نیست.

وی ادامه داد: در جایی كه مردم كاری را شایسته، روا یا معقول بدانند یك جور برخورد می كنند و چیزی را ناروا، ناشایست و منكر بدانند هم طور دیگری رفتار می كنند، شما گاهی با اراذل و اوباش مبارزه می كنید، همه شما راتشویق می كنند، هیچ كسی نیست كه بگوید چرا، ممكن است درباره شیوه آن انتقاد كنند اماهمه تایید می كنند،همه می گویند این كار درست است، یك وقتی هم پلیس كاری انجام می دهد، همه به هم نگاه می كنند و می گویند این كار یعنی چی؟

روحانی اضافه كرد: معلوم است در این شرایط برای مردم جا افتاده نیست، من الان مثال های دیگری در ذهن دارم كه نمی خواهم مطرح كنم، می ترسم از آن ها سوء استفاده شود.** پلیس باید مقتدر و دانش بنیان باشد

رییس جمهوری با تاكید بر این كه پلیس باید مقتدر، دارای مهارت حرفه ای و دانش بنیان باشد، گفت: معنای دانش بنیان این نیست كه اپتیك و الكترونیك و مانند آنها را داشته باشد كه البته این ها هم هست اما معنای دانش بنیان این است كه هر كاری كه می كند با تحقیق و پژوهش باشد.

روحانی تاكید كرد: پلیس كاری كه انجام داد را هم مورد پژوهش قرار دهد و بازخوردهایش را هم بگیرد.

وی تصریح كرد: پلیس در عین حال كه باید دانش بنیان باشد مجهز و مقتدر هم باشد. البته همه اصول اخلاقی، انسانی و جنبه های مختلف را هم مراعات كند.** اقتدار با ادب و تواضع منافات ندارد

رییس قوه مجریه خاطر نشان كرد: اقتدار با ادب و تواضع منافات ندارد، بعضی ها فكر می كنند اگر پلیس تواضع داشته باشد، طرف پررو می شود.

روحانی با بیان این كه اقتدار، با ادب و تواضع منافات ندارد، اظهار داشت: برخی ها فكر می كنند اگر پلیس تواضع كند، می گویند طرف پررو می شود.

وی افزود: برای مثال گاهی وقت ها در دوره خدمت نظام یك گروهان را از صبح تا ظهر در آفتاب سینه خیز می بردند و می گفتند این گروهان پررو شده، می گفتند سرش را از ته بتراشید این دانشجو پررو شده است این ها مثالی است كه از دوره خدمت خودم یادم مانده است ولی جامعه ما اینجوری نیست.

رییس جمهوری با یادآوری این كه البته یك سری آدم ها با ویژگی خاص خود هستند، خاطرنشان كرد: قبل از انقلاب در كوچه ای می رفتم و به فردی سلام كردم،به جای این كه جواب دهد گفت آقا چی كار داری، گفتم آقا كاری ندارم فقط سلام كردم كه باز هم جواب نداد و رفت، این ها جور خاص تربیت شدند، ما باید از آن عده كم بگذریم.

روحانی ادامه داد: مردم ایران بسیار فهیم هستند، در مقاطع حساس تصمیم های بسیار شگرف می گیرند و كار بزرگی انجام می دهند و خوب می فهمند.

وی افزود: به طور مثال من گاهی به عیادت یك جانباز عزیز می روم كه قطع نخاعی است و با او صحبت می كنم مشاهده می كنم همه چیز می داند از همه زوایای پشت پرده ای كه ما فكر می كنیم فقط سیاسیون می دانند، آگاه است، این به این دلیل است كه مردم خوب می فهمند.

وی، خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی خاطر نشان كرد: شما مسوولیت بزرگ شرعی بر دوش دارید، وقتی شما با مردم مواجه می شوید طوری در نظر بگیرد كه شما به عنوان نماینده نظام جمهوری اسلامی ایران هستید.

رییس جمهوری اضافه كرد: اخلاق ، نحوه برخورد و نحوه تماس شما با مردم و همچنین چهره و كلام شما می تواند مُبلغ نظام جمهوری اسلامی ایران و اسلام باشد و خدای ناكرده می تواند اثر معكوس داشته باشد.

روحانی یادآور شد: پلیس زمانی با فردی كه خلاف كرده، قانون را نقض كرده،جرم مرتكب شده و حتی جنایت كرده است، مواجه می شود، وی را دستگیر می كند، پرونده برای این فرد تشكیل می دهد، بسیاری از مسایل قضایی با شما است این را بدان جهت می گویم كه هم كار حقوقی و هم كار قضایی انجام داده ام.

وی همچنین اظهار داشت: اولین تشكیل پرونده توسط كلانتری ها انجام می شود این بسیار مهم است، درست است كه قضاوت در نهایت به عهده قاضی است ولی آغازش بر عهده شما است.

رییس جمهوری تاكید كرد: فردی ممكن است شما را عصبانی كند، دروغ بگوید، آدم نیز عصبانی می شود، اجازه ندهید آن عصبانیت در پرونده دخالتی داشته باشد، زیرا سرنوشت و زندگی است، این پرونده به دادگاه می رود، قاضی آن قدر وقت ندارد، یك وقت نوشته و گزارش شما قاضی را به مسیری می برد كه مسیر به حقی نباشد، از این رو مسوولیت شما سنگین است.

روحانی با بیان این كه اجر شما نیز بسیار زیاد است، اظهار داشت: اگر دختری كه از خیابان رد می شود مشاهده كند كه پلیس آن طرف خیابان است آرام می شود، شما آرامش می دهید، یك مادر، بچه را بیرون می فرستد می گوید كلانتری محل، نیروی انتظامی مراقبش است.

وی تصریح كرد: خدمت به مردم،خدمت بسیار بزرگی است و اثر زیادی دارد.

رییس جمهوری به این نكته تاكید كرد كه از ذهن مان نرود كه كشور شرعا، عرفا و قانونا متعلق به مردم است، تمام مقامات كشور بدون استثنا منتخب مردم هستند و با رای مردم انتخاب می شوند، با رای مردم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مشروعیت می یابند.**یش از صد در صد اعتبار به پلیس اختصاص دادیم

روحانی اظهار داشت: كشور مال مردم است و همه ما باید بدانیم در هر مسوولیتی هستیم باید خودمان را خادم مردم بدانیم، صاحب كشور مردم هستند، در این مردم ممكن است كسی تخلف كند كه باید با او برخورد شود ولی باید در ادب و اخلاق و آنچه قانون گفته باشد.

وی افزود: در اسلام دزد باید مجازات شود، این گونه نیست كه پلیس با لحن تند با او حرف بزند، خدای نكرده اجازه نداریم فحاشی كنیم، هر چه مجازات كه خدا تعیین كرده باید همان باشد و نه بیشتر.

رییس جمهوری اظهار داشت:حتی اگر فردی اعدامی است ما حق نداریم در بردن پای جوبه دار به وی توهین كنیم و فحش دهیم، قانون واضح او را محكوم كرده است و براین اساس مجازات می شود به ما ربطی ندارد، قانون خدا یا قانونی است كه مجلس تصویب كرده است و مال مردم است بیش از آن حق نداریم كم و زیاد كنیم.

وی افزود: این رسالت و وظیفه ما است و باید به این رسالت و وظیفه كاملا توجه داشته باشیم و بیش از همه پلیس در دل مردم جایگاه و منزلت اجتماعی خوبی دارد و اگر در گوشه ای تخلفی باشد مردم این را به حساب كل پلیس نمی گذارند می گویند این یك نفر متخلف است.

رییس جمهوری با یادآوری این كه امروز پلیس جایگاه و منزلت خوبی دارد، بار سنگینی را بر دوش دارد، خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی اظهار داشت: مردم ما قدردان و قدرشناس شما هستند و دولت در حد توانش هر چه بتواند كمك می كند.

وی گفت: امسال هم جزو سال هایی بوده كه حتی بیش از 100 در صد اعتبار نسبت به پلیس اختصاص دادیم، سال سختی برای ما بود، اما ما حس می كنیم جایگاه شما چقدر حساس و مهم است و شما باید به یاری دولت بپاخیزید.

رییس جمهوری افزود:مردم و پلیس باید كمك كنند،همه باید دست به دست هم دهیم تا مشكلات رفع رود.

سیام*1058*2021*2025*9103*9121*1429*9173*1336*1572