سیف:‌ سه قسط توافق ژنو به میزان یك میلیارد و 550 میلیون دلار دریافت شد/ دو قسط دیگر در راه است

تهران-ایرنا- رییس كل بانك مركزی گفت:‌ تا كنون سه قسط از 8 قسط توافق ژنو به مبلغ یك میلیارد و 550 میلیون دلار دریافت شده و دو قسط چهارم و پنجم نیز در راه است.

ولی الله سیف روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا، در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت بازگشت دارایی های ایران و منابع مربوط به تفاهمات ژنو، افزود:‌تا كنون با استفاده از زمینه های ایجاد شده و بهره گیری از سه بانك ژاپنی و یك سوییسی سه میلیارد دلار از منابع موجود در بانك مركزی ژاپن به حساب بانك های ایرانی غیر تحریمی نزد بانك های مذكور منتقل شده است .

وی اظهارداشت:‌هدف از انتقال منابع با توجه به تفاهمات انجام شده در ژنو بهره گیری از آنها برای تامین بهای كالاهای اساسی و دارویی كشور است.

رییس كل بانك مركزی ادامه داد: بر اساس تفاهم ژنو بانك مركزی مجاز است از منابع حاصل صادرات نفت به صورت نا محدود برای واردات كالاهای اساسی و دارو به منظور واردات كالاهای مورد نیاز اقدام كنند.

سیف تصریح كرد:‌از محل 4.2 میلیارد دلار تا به حال سه قسط سررسید و به حساب های بانك مركزی واریز شده كه یك قسط در بانك سوییسی BCP و دو قسط دوم و سوم به بانك مسقط منتقل شده است.

رییس كل بانك مركزی گفت:‌این مبالغ بر اساس اولویت های مصرف واردات كالاهای مورد نظر و همچنین تامین طلا و اسكناس مورد نیاز در داخل كشور خواهد رسید.

وی درباره دریافت قسط های چهارم و پنجم نیز گفت:پس از اتخاذ تصمیم در رابطه با بانك گیرنده حواله در مورد مقصد حواله نسبت به دریافت اقساط چهارم و پنجم بزودی اقدام می شود.

اقتصام(4)×× 9141