۲۶ فروردین ۱۳۹۳، ۱۵:۱۱
کد خبر: 81123578
T T
۰ نفر
نهاوندیان: نوار جنوبی كشور سرمایه اشتغال زای اقتصاد آینده ایران است

زاهدان – ایرنا – رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینكه نوار جنوبی كشور در آینده اقتصاد ایران به یك سرمایه اشتغال زا تبدیل خواهد شد، گفت: این منطقه فرصتی برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا ، محمد نهاوندیان عصر سه شنبه در ادامه برنامه‌های سفر كاروان دولت تدبیر و امید به سیستان و بلوچستان در محل استقرار سامانه الكترونیكی ارتباط مردم با دولت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال كه علت شروع سفرهای داخلی رئیس‌جمهوری از سواحل جنوب چه بوده است، این مطلب را بیان كرد.

وی با بیان اینكه این اقدام مبتنی بر مطالعه، تحلیل، عزم و بررسی است، افزود: یكی از محورهای استراتژیك دولت در توسعه كشور شكوفایی سواحل است.

نهاوندیان سواحل جنوب را یكی از ظرفیت های عظیم كشور دانست كه تاكنون بخوبی به فعلیت درنیامده است و ادامه داد: یكی از طرح‌های اساسی و زیرساختی ، بزرگراه ساحلی است.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری اضافه كرد: همچنین راه‌آهنی كه كل مسیر سواحل جنوب را به هم وصل می‌كند و بزرگراه چابهار – خرمشهر در دستور كار وزارت راه و شهرسازی است.

نهاوندیان ساخت راه‌آهن را در اولویت دانست و اظهار داشت: انشا‌الله در دو روزی كه رئیس‌جمهوری در استان سیستان و بلوچستان تشریف دارند، تاكید و اعلام تصمیم بر اجرای این دو پروژه مهم را داریم.

نهاوندیان با بیان اینكه شكوفایی بنادر، صنعت دریایی و ماهیگیری بطور جدی مورد توجه سرمایه‌داران است، گفت: ما ساخت بنادر جدیدی را برای صدور محصولات نفت، گاز و پتروشیمی در دستور كار داریم و احداث مجتمع‌های پتروشیمی را در ایرانشهر و چابهار در برنامه‌های خود قرار داده‌ایم.** راه برخورد ریشه‌ای با زمینه های ناامنی ، توسعه اقتصاد است

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری در پاسخ به این سوال كه تصمیم دولت برای مقابله با اشرار چیست، گفت: در نگاه نظامی و امنیتی پاسخ این است كه همه دستگاه‌های نظامی و امنیتی در موقع لزوم با صلابت و اقتدار اقدام خواهند كرد و شرایط را به گونه‌ای فراهم می‌كنند كه تعرضی متصور نباشد.

نهاوندیان ادامه داد:‌ اما ریشه‌یابی و برخورد ریشه‌ای با زمینه‌های ناامنی با توسعه اقتصادی حاصل می‌شود. وی اضافه كرد: در دستور توسعه، مهاجرت از استان معكوس می‌شود و جمعیت جامعه بیشترین حراست را از امنیت خواهند داشت.

رئیس ‌دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینكه توسعه اقتصادی فقط برای كسب درآمد و رفاه مادی نیست، اظهار داشت: توسعه اقتصادی در اعتلای اخلاق، مبارزه با فساد و شرارت كمك می‌كند.

نهاوندیان خاطرنشان كرد: درهم‌تنیدگی جامعه با توسعه اقتصادی تقویت می‌شود و با افزایش دانش ریشه بسیاری از فسادها از بین می‌رود.** 'سامد' ، سامانه‌ای برای تصریح در خدمت‌رسانی

رئیس شورای اطلاع‌رسانی نهاد ریاست‌جمهوری همچنین درباره عملكرد سامانه الكترونیكی ارتباط مردم با دولت (سامد) را ابتكاری نو‌آورانه در سفر به زاهدان برشمرد و افزود: این سامانه امكان این را فراهم كرده كه با اغتنام فرصت از سفر رئیس‌جمهوری به استان مردم بتوانند مستقیما با رئیس‌جمهوری ارتباط داشته باشند و سئوالات ، شكایات و درخواست‌ها را در یك ساختار همراه با كرامت و فراغت بال منعكس كنند.

نهاوندیان افزود: به جای اینكه مردم نامه بنویسند و در رساندن آن هم مشكل داشته باشند، این سامانه با حضور بیش از صد نفر اپراتور می‌تواند با سرعتی بیشتر درخواست‌ها را دسته‌بندی كرده و پیگیری كند.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری یادآور شد: طبق گزارش ارائه شده در دو سفر قبلی دكتر روحانی به خوزستان و هرمزگان همه تماس‌ها رسیدگی و پاسخ داده شده است و بعضی در مسیر اقدام است.

نهاوندیان با ابراز امیدواری از اینكه روش‌های نوین بتواند كیفیت و سرعت خدمت‌رسانی را افزایش دهد، گفت: دولت با استفاده از این سامانه بیشترین استفاده را از نظرات مردم خواهد داشت و بازخورد سیاست‌ها و برنامه‌هایش را با استفاده از همین ابزار به دست می‌آورد تا شیوه های خدمتی را ارتقا بخشد.** سفر رئیس‌جمهوری به استان نماد حركت گسترده با مشاركت مردمی است

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری سفر رئیس‌جمهوری به استان را نماد یك حركت گسترده با مشاركت مردم دانست و گفت: در این سفرها یك پویایی و مشاركت گسترده به پا می‌شود و مردم خود به دنبال حل مشكلات می‌روند و البته دولت هم وظیفه دارد موانع را برطرف كند.

نهاوندیان ادامه داد: سفر بالاترین مقام اجرایی كشور به استان اقدام عملی برای پایش و نظارت بر عملكرد دستگاه‌های اجرایی است و بازخورد مردمی آن اهمیت كاربردی پیدا می‌كند.

وی با یادآوری نامگذاری سال جاری اظهار داشت: در این سال كه نامگذاری آن بر اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی تاكید دارد، همه باید مشاركت كنند تا این عزم ملی شكوفا شود.

سیام (3) 1429 ** د . الف ** 1449