ایتالیا، اسپانیا و یونان در صف مشتریان محصولات پتروشیمی ایران

تهران - ایرنا - رئیس اتحادیه صادركنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت:‌ اخیرا صدور محصولات پتروشیمی به اروپای غربی آغاز شده و ایتالیا، اسپانیا و یونان اقدام به واردات محصولات پتروشیمی از ایران كرده اند.

حسن خسروجردی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا، با استقبال از روند مثبت مذاكرات هسته ایران و 1+5، اظهار داشت:‌ با وجود توافق اولیه در ژنو،‌ به دلیل تداوم تحریم های بانكی و مالی،‌ مشكلات جدی برای گشایش اعتبارات و نقل و انتقال پول وجود دارد.

رئیس اتحادیه صادركنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، افزود:‌ خوشبختانه در ماه های اخیر،‌ بیشتر از آنكه در عرصه بین المللی فضای مثبتی برای صنعت نفت ایران گشوده شود، در داخل اقدامات مثبتی صورت گرفته است.

خسروجردی ادامه داد:‌ مقررات دست و پاگیر اداری و محدودیت های غیرضروری كه در سالهای اخیر مشكلاتی را ایجاد كرده بودند،‌ توسط دولت یازدهم كنار گذاشته و اصلاح شده اند.

وی خاطرنشان كرد:‌ بخش خصوصی فعال در صنعت نفت از هرگونه تحول درصنعت نفت استقبال می كند، اما همچنان اصل را بر تداوم تحریم ها می گذارد و برای مواجهه با سخت ترین شرایط برنامه ریزی كرده است.

رئیس اتحادیه صادركنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به رشد صادرات پتروشیمی در سال 92، گفت: در سال 1391 حدود 10 میلیارد و 165 میلیون دلار و در سال 92 مبلغ 10 میلیارد و 723 میلیون دلار محصولات پتروشیمی صادر شده است كه رشد حدود یك درصدی را نشان می دهد.

خسروجردی افزود:‌ اگرچه بخش عمده صادرات محصولات پتروشیمی ایران به كشورهای آسیایی،‌ آفریقایی و اروپای شرقی انجام شده اما اخیرا صدور محصولات پتروشیمی به اروپای غربی نیز آغاز شده و ایتالیا، اسپانیا و یونان نیز اقدام به واردات محصولات پتروشیمی از ایران كرده اند.

وی ادامه داد:‌ در سال 92 حدود سه میلیارد و 538 میلیون دلار فرآورده های غیرنفتی (روغن، قیر،‌ پارافین و ...)صادر شده كه در مقایسه با صادرات 2 میلیارد و 765 میلیون دلار در سال 91 حدود سه درصد رشد داشته است.

رئیس اتحادیه صادركنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینكه صادرات میعانات گازی نیز 15 درصد رشد داشته است، گفت:‌ در سال 92 حدود 10 میلیارد و 295 میلیون دلار میعانات گازی صادر شده و این در حالی است كه در سال 91 حدود 8 میلیارد و 881 میلیون دلار صادرات انجام شده بود.

براساس توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در ژنو، محدودیت صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران به اتحادیه اروپا رفع شد.

تا پیش از افزایش تحریم‌های بین‌المللی، 10 تا 14 درصد محصولات پتروشیمی ایران به اروپا صادر می شد و از این محل سالانه 2 تا 2.5 میلیارد دلار درآمد داشت.

اقتصام(4)2022**1558