قسط پنجم دارایی های مسدود شده هفته آینده آزاد می شود / موتور هواپیماها برای تعمیر به اروپا ارسال می شود

تهران - ایرنا - عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای گفت: قسط پنجم از دارایی های مسدود شده ایران هفته آینده آزاد می شود و با فراهم شدن مجوزهای لازم برای امكان تعمیر موتور هواپیماها، بزودی این موتورها به مراكز اصلی تعمیراتی در اروپا ارسال خواهد شد.

«حمید بعیدی نژاد» رییس دبیرخانه توافق ژنو روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی درباره نتایج جلسات كمیسیون مشترك ایران و 1+5 برای نظارت بر اجرای توافق ژنو كه از روز 20 فروردین ماه به مدت دو روز در شهر وین اتریش برگزار شد، برای رفع موانع هرچه سریعتر اجرای این توافق، افزود: تا امروز چهار قسط از هشت قسط دارایی های مسدود شده كشورمان آزاد شده كه با آزادشدن قسط پنجم در هفته آینده، مجموع دارایی های آزادشده به دو میلیارد و ٦٥٠ میلیون دلار می رسد.

مدیركل سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه ایران تصریح كرد: این منابع براساس سیاست های بانك مركزی می تواند به خرید ارزهای خارجی، طلا و یا خرید همه نوع اقلام غیرتحریمی اختصاص یابد كه در این خصوص اقدامات لازم در جریان است.

بعیدی نژاد اظهار داشت: حساب های بانك های غیرتحریمی ایرانی نزد بانك های ژاپنی و سوئیسی كاملا فعال شده و ثبت سفارش خرید كالاهای اساسی، دارویی و محصولات كشاورزی بدون پرداخت پول و با استفاده از دارایی های مسدود شده كشورمان در حال انجام است.

به گفته این عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران، «سقفی برای این خریدها وجود ندارد».

رییس دبیرخانه توافق ژنو درباره تعمیر موتورهای هواپیما نیز گفت: مجوزهای لازم برای امكان تعمیر موتور هواپیماها كاملا فراهم شده و بزودی این موتورها برای تعمیر به مراكز اصلی كارگاه های تعمیراتی به اروپا ارسال خواهند شد. در كنار آن برخی از قطعات نیز برای تعمیر ارسال خواهند شد.*** نهایی شدن ساز و كارهای نظام پرداخت شهریه های دانشجویی و هزینه های درمانی بیماران خارج كشور در دور بعدی مشورت ها

این مقام وزارت امور خارجه تصریح كرد: سازو كار ایجاد نظام پرداخت شهریه های دانشجویی دانشجویان خارج از كشور نیز مورد بحث قرار گرفت و تصمیم گرفته شد اجرای این ساز و كارها در دور بعدی مشورت ها نهایی شود.

عضو تیم مذاكره كننده هسته ای اظهار داشت: همچنین مقرر شد سازو كار پرداخت هزینه های درمانی بیماران خارج از كشور در دور بعدی مشورت ها نهایی شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، كمیسیون مشترك نظارت بر اجرای توافق ژنو با حضور تمام اعضا از كشورهای ١+٥ و جمهوری اسلامی ایران از روز 20 فروردین به مدت دو روز در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد و اجرای تمام مفاد توافق ژنو مورد بررسی قرار گرفت.

بعیدی نژاد در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار سیاسی ایرنا، گفت: طرف مقابل در این جلسات از تلاش های كشورمان برای اجرای اقدامات هسته ای و همكاری كشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی تشكر و بر ادامه این روند تاكید كرد.

رییس دبیرخانه اجرای توافق ژنو، تصریح كرد: در مباحث اجرای اقدامات تفاهم ژنو نمایندگان سازمان ها و وزارتخانه های مرتبط متشكل از بانك مركزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسأزی هیات جمهوری اسلامی ایران را همراهی می كردند.

ریاست هیات ایرانی را بعیدی نژاد و ریاست هیات ١+٥ را استفان كلمنت دستیار ویژه كاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده دارد.

در پی روی كار آمدن دولت حسن روحانی در 24 خرداد ماه 92 و تغییر رویكرد دستگاه سیاست خارجی و سپردن سكان به دست «محمدجواد ظریف» دیپلمات كهنه كار، كلید پایان دادن به سالها مناقشه و مذاكره با گروه 1+5 بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران زده شد و تیم مذاكره كننده هسته ای كشورمان متشكل از دیپلمات های كهنه كار به ریاست وزیر امور خارجه توانست پس از سه دور مذاكره در شهر ژنو سوئیس در سوم آذر ماه 1392 به توافقی اولیه با عنوان «برنامه اقدام مشترك» معروف به «توافق ژنو» دست یابد؛ توافقی كه از 30 دی ماه اجرایی شده است.

براساس این توافق، ایران و 1+5 تعهداتی را پذیرفته اند كه از جمله تعهدات طرف مقابل آزاد كردن 4.2 میلیارد دلار از دارایی های محدود شده ایران ناشی از درآمدهای نفتی است كه طی جدول زمانبندی در هشت قسط آزاد خواهد شد كه به گفته بعیدی نژاد، تاكنون چهار قسط آن آزاد شده است.

قسط پنجم به مبلغ 450 میلیون دلار قرار است روز 26 آوریل / 26 فروردین ماه جاری آزاد شود.

براساس توافق ژنو لغو برخی تحریم ها از جمله صدور گواهی عرضه و نصب قطعات یدكی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایران و خدمات مرتبط صدور گواهی بازرسی های مرتبط با ایمنی و تعمیرات در ایران و همپنین خدمات مرتبط از جمله تعهدات گروه 1+5 است.

برهمین اساس، وزارت دارایی آمریكا به شركت بوئینگ كه بزرگترین شركت هواپیماسازی جهان است، اجازه داده قطعات مشخصی از محصولات خود را كه مصارف بازرگانی و تجاری دارد، به ایران بفروشد.

سخنگوی كارخانه بوئینگ گفته است این مجوز اخیرا به این ابرشركت آمریكایی داده شده و اكنون بوئینگ درصدد است با طرف ایرانی تماس برقرار كند و از نیازمندی‌های آنها مطلع شود.

سخنگوی شركت جنرال الكتریك نیز كه بزرگترین قطعه‌ساز هواپیما در جهان است، اعلام كرد: این شركت هم اجازه یافته تعدادی از موتورهای هواپیماهای فروخته شده به ایران را بازدید و تعمیر كند.

تحریم های آمریكا طی سالیان گذشته اجازه نوسازی و ترمیم ناوگان هواپیماهای مسافربری را به ایران نداده است.

این نخستین رابطه تجاری میان جنرال الكتریك، بوئینگ و ایران پس از سال 1979 است.

از سال 1369 (1990) تاكنون بیش از 200 سانحه هوایی در ایران روی داده كه طی آن 2000 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

سیام(4) 1572**1558