ورود چهار خودروی جدید به سبد محصولات سایپا

تهران - ایرنا - مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از ورود 3 تا 4 خودرو جدید به سبد محصولات سایپا خبر داد و گفت: با ورود این محصولات جدید، امكان جهش مجموعه بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

سعید مدنی در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، تصریح كرد: تولید محصولات جدید كه در گذشته به عنوان یك نقطه ضعف محسوب می شد در حال حاضر به یك برنامه پویا و موثر در گروه مبدل شده و برهمین اساس امسال هم این روند ادامه خواهد یافت.

وی در زمینه تولید خودرو نیز گفت: شركت های پارس خودرو، سایپا كاشان، زامیاد، سایپا دیزل، بن رو (سایپا ساوه) و ایران كاوه با برنامه ریزی های گسترده، تولید محصولات جدید و عمل به تعهدات خود را در دستور كار قرار داده اند.

مدنی همچنین در خصوص برنامه های گروه خودروسازی سایپا برای صادرات به بازارهای خارجی اظهار داشت: امسال برنامه صدور 58 هزار دستگاه خودرو در دستور كار قرار دارد كه این تعداد 5 برابر خودروهای صادر شده در سال گذشته است.

مدیرعامل سایپا تولید 650 هزار دستگاه خودرو در سال 93 را از اولویت های اصلی سایپا برشمرد و گفت: تمام بخش ها از قبیل زنجیره تامین و تولیدكنندگان برای دستیابی به این هدف تلاش خواهند كرد.

وی افزود: استقرار دولت تدبیر و امید و برنامه ریزی و سیاست گذاری های اصولی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان گسترش و نوسازی صنایع موجب شده مقوله تولید در خودروسازی ها با ثبات و روند روبه رشد مواجه شود.

خودروسازان طی چند سال اخیر با مشكلات متعددی برای افزایش حجم تولید خود روبرو بوده‌اند، اما آنها در نظر دارند ظرفیت تولید خود را طی سال جاری با وجود آنكه كار آسانی نیست، افزایش دهند.

كارشناسان معتقدند دولت در جهت حمایت از صنعت خودروی كشور باید قوانین و مقررات دست و پاگیر پیش روی تولید كنندگان كشور را برطرف كند.

از سوی دیگر، تقاضا برای خودرو در كشور در سطح بالایی قرار دارد و با این شرایط، طبیعی است كه قیمت بالابرود؛ بنابراین اگر دولت می خواهد قیمت خودرو افزایش نیابد، باید به فكر افزایش تولید باشد كه البته این كار نیازمند سرمایه در گردش است.

افزایش تولید، خودروسازان را بتدریج از حالت زیان دهی خارج و به سمت سوددهی سوق می دهد كه بدنبال آن و در صورت اشباع بازار داخل، خودروسازان می توانند به فكر صادرات باشند.

اقتصام (4)1574**1558