۲۰ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۲۹
کد خبر: 81114631
۰ نفر
مجلس به طرح نظام رتبه بندی معلمان رای نداد

تهران - ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی به طرح نظام رتبه بندی معلمان رای منفی دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس به بررسی طرح نظام رتبه بندی معلمان پرداختند و از مجموع 199نماینده حاضر تنها 99 نماینده به آن رای موافق دادند و به تصویب نرسید.

در این رای گیری 61 نماینده رای مخالف و 21 نماینده رای ممتنع دادند.

طراحان این طرح را با هدف اجرای راهبردهای نقشه جامع علمی كشور مبنی بر بالا بردن توان مدیریت منابع انسانی و ارتقای صلاحیت علمی و حرفه ای و منزلت اجتماعی و در جهت اجرای راهكارهای تخصصی و حرفه ای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تهیه كرده بودند.

در ماده واحده این طرح پیشنهاد شده بود، دولت مكلف شود طی دوره یك ساله توسط وزارت آموزش و پرورش نظام رتبه بندی معلمان را براساس احكام ماده 19 برنامه پنجم توسعه بند 44 راهبرد شماره 6 نقشه جامع علمی كشور و راهكارهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به گونه ای طراحی كند كه صدور گواهی صلاحیت حرفه ای هر معلم با عناوین رتبه های كسب شده و نظام پرداخت ها در طول خدمت وی بر اساس نظام رتبه بندی معلمان استور شود.

محمدرضا خباز معاون امور تقنینی معاونت امور مجلس به عنوان نماینده دولت، ضمن مخالفت با این طرح آن را مغایر با اصول 60، 74و 75 قانون اساسی عنوان كرد.

وی افزود: این طرح با ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه نیز مغایرت دارد؛ ضمن این كه دولت در این زمینه لایحه ای تنظیم كرده كه در كمیسیون فرهنگی دولت در حال بررسی است.

وی خاطرنشان كرد: این طرح با سیاست های اقتصاد مقاومتی هم مغایر است و نباید افزایش هزینه های عمومی را به دنبال داشته باشد.

در جریان بررسی این طرح احمد امیرآبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی طی اخطاری با استناد به اصل 74 قانون اساسی خواستار كنار گذاشته شدن آن از دستور كار مجلس شد. اما نمایندگان مجلس با رای خود این اخطار را وارد ندانستند.

سیام(3) 2021 ** ل.الف**1336