۱۶ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۵۱
کد خبر: 81108699
۰ نفر
داغ زوال بلوط لرستان به وسعت 561  هزار هكتار

خرم آباد - ایرنا - بلوط زاگرس، بلوط لرستان، زوال، خشكیدگی، خشكسالی، آفت ، نگرانی، بیماری ناشناخته، زغال بلوط و دهها واژه دیگر طی سال گذشته از داغ بلوط لرستان گفتند و امروز این واژه ها از بیان مصیبت بزرگ جنگل های بلوط لرستان قاصرند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، به رغم روزهای خوش سال نو، بلوط لرستان سال خوبی را آغاز نكرده و همچنان در سكوت و تنهایی با بیماری به ظاهر ناشناخته خود دست و پنجه نرم می كند.

امروز شاخه های خشكیده بلوط لرستان فریاد خاموش سر داده و ریشه های كهن این درختان به یادگار مانده از دوران صلابت و شكوه زاگرس، رمقی برای مبارزه و زنده ماندن ندارد.

این روزها داغ بلوط لرستان جانكاه تر شده، داغی كه قلب جنگل های زاگرس را نشانه گرفته و هر روز به وسعت اندوه آن افزوده می شود.

بلوط زاگرس را، بلوط لرستان را این روزها بیمار گونه می بینیم ، روزهایی كه مردم به دامان طبیعت رفتند و دست آشتی با طبیعت دادند ، جنگل های داغدار بلوط همچنان در حسرت روزهای خوش خود به میهمانان طبیعت خوش آمد می گفتند.

روزهای با شكوهی كه بلوط لرستان در جنگل های زاگرس فرمانروایی می كرد، دورانی كه شكوه بلوط لرستان اقتدار خاصی به عرصه های طبیعی این استان بخشیده بود امروز سپری شده و به رویایی برای بلوط این استان تبدیل شده است.

رییس ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه لرستان گفت: با توجه به خشكسالی های اخیر و بروز پدیده گرد و غبار، درختان بلوط این استان به درختچه های ضعیف تبدیل شده اند.

رضا آریایی افزود: این درختچه ها توسط دام ها نابود شده و تبدیل جنگل های بی جان كنونی به اراضی كشاورزی در سال های آینده دور از انتظار نخواهد بود.

وی اظهار داشت: تغییر اقلیم و وجود پدیده گرد و غبار، افزایش درجه حرارت، تغییر بارش ها از برف به باران و عدم تعادل در پراكنش بارندگی ها موجب تشدید خشكسالی و نابودی بلوط لرستان شده است.

وی تصریح كرد: طی پنج سال گذشته، بخش های بسیاری از لرستان تحت تاثیر اثرات مخرب خشكسالی قرار گرفت و طبق آخرین آمار تقسیم بندی ستاد خشكسالی كشور در سال زراعی 92 - 91 ، سراسر لرستان متاثر از پدیده خشكسالی بوده است.

وی با بیان اینكه خسارات خشكسالی به ارایه آمار و ارقام قابل برآورد و جبران نیست افزود: سال گذشته به دلیل عدم بارندگی در اسفند و فروردین ماه، كشاورزی دیم لرستان به صورت 100 درصد از بین رفت.

مدیر كل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان نیز گفت: در جدیدترین آمار از وضعیت درختان بلوط ، سطح خشكیدگی و زوال جنگل های بلوط لرستان به 561 هزار هكتار افزایش یافته است.

مهرداد بهاروندی با بیان اینكه در آخرین آمار، سطح خشكیدگی جنگل های بلوط لرستان 300 هزار هكتار برآورد شده بود افزود: میزان تخریب و زوال درختان بلوط استان در مناطق مختلف از 10 تا 100 درصد است.

وی اظهار داشت: به رغم تلاش های انجام شده، تاكنون درمان قطعی برای بیماری جنگل های بلوط لرستان یافت نشده و درمان های موقتی كه به تایید كارشناسان فائو رسیده برای جلوگیری از گسترش زوال بلوط در دستور كار قرار گرفته است.

بهاروندی افزود: هم اكنون عملیات بهداشتی به منظور قطع درختان آلوده، عملیات پرورشی به منظور هرس و مقاوم سازی درختان و عملیات تولید و كاشت نهال های مقاوم در دستور كار قرار دارد.

وی تصریح كرد: در بیماری فعلی درختان بلوط، نوعی سوسك با لانه گزینی در درخت بلوط موجب زوال وخشكیدگی آن می شود كه تاكنون دلیل هجوم این سوسك ها به جنگل های بلوط شناسایی نشده است.

وی با بیان اینكه حشره تنها به درختان بلوط حمله ور می شود گفت: كارشناسان دلایل متعددی از جمله گرد و غبار، خشكسالی و حتی اثرات ناشی از بمب های شیمیایی در زمان جمگ تحمیلی را از عوامل پیدایش و حمله این سوسك ها به جنگل های بلوط عنوان می كنند.

وی اضافه كرد: برخی كارشناسان معتقدند كه قارچ و سوسك عامل ثانویه خشك شدن و نابودی درختان بلوط است و بدنبال علت بوجود آمدن قارچ ها و سوسكها هستند، عاملی كه از آن به عنوان بیماری زوال درختان بلوط یاد می شود.

وی گفت: ذخیره‎سازی آب در مناطق جنگلی و تخصیص اعتبارات آبخیزداری بصورت 100 درصد به‎منظور مبارزه با خشكسالی در عرصه‎های جنگلی از راهكارهای مناسب به منظور جلوگیری از زوال جنگل های بلوط است.

وی با بیان اینكه در مجموع بیش از نیمی از عرصه های طبیعی استان تحت تاثیر بیماری قرار گرفته اند افزود: سازمان جنگلها و مراتع كشور با انجام تحقیقات مختلف در حال بررسی و شناسایی و مبارزه با بیماری زوال درخت بلوط بوده، اما با تمام این اوصاف راه حل قطعی پیدا نشده و در حال حاضر قطع شاخه‎های بیمار و آلوده به‎منظور عدم سرایت آن به سایر درخت ها در اولویت قرار گرفته است.

وی با بیان اینكه 70درصد علل بیماری خشكسالی تشخیص داده شده تصریح كرد: به همین منظور70 میلیارد ریال اعتبار ملی برای مبارزه با موضوع خشك شدن درختان و جنگل های بلوط در این استان اختصاص یافته كه به صورت مرحله ای و برای اجرای طرح های پیشگیری از خشكیدگی درختان بلوط منطقه زاگرس از جمله جنگل های استان لرستان پرداخت و هزینه خواهد شد.

به هر حال انتظار می رود مسوولان با توجه ویژه به وسعت روبه رشد زوال بلوط ارزشمند لرستان ، نسبت به تخصیص اعتبارات مصوب شده اقدام نمایند تا داغ بلوط لرستان بیش از این بر قلب جنگل های لرستان ننشیند.

7269/630/681