۱۴ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۱۳
کد خبر: 81106689
T T
۰ نفر
بزرگترین طرح پژوهشی صنعت نفت كشور سال 93 به بهره برداری می رسد

تهران - ایرنا - مدیر پژوهش و فناوری شركت ملی گاز گفت:‌ ساخت توربین انتقال گاز كه بزرگترین طرح پژوهشی صنعت نفت كشور به شمار می رود، در سال 93 به بهره بردای می رسد.

سعید پاك سرشت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با تشریح برخی از ویژگی های این طرح، اظهار داشت:‌ همه مراحل طراحی و ساخت این توربین توسط متخصصان داخلی انجام شده است.

وی افزود: با دستیابی به دانش فنی وطراحی توربین های گازی، می توان به خودكفایی رسید و واردات این نوع تجهیزات را كاهش داد.

توربین ها از تجهیزات پركاربرد در خطوط انتقال گاز هستند كه بدون آنها ظرفیت انتقال خطوط با افت فشار مواجه شده و كاهش زیادی می یابد.

متخصصان داخلی علاوه بر دانش ساخت و طراحی در زمینه تعمیرات توربین ها نیز از توانایی لازم برخوردار هستند به طوری كه در سالهای اخیر بخش اعظم تعمیرات این توربین ها توسط شركت های ایرانی انجام شده است.

ایران با دارا بودن ٣٣,٩ تریلیون مترمكعب ذخایر اثبات شده گاز، روسیه را با ٣٢.٩ تریلیون مترمكعب ذخایر اثبات شده، پشت سر گذاشته و به اولین كشور دارنده گاز تبدیل شده است.

با توجه به برنامه درازمدت ایران برای گازرسانی به سراسر كشور و صادرات گاز به اروپا و پاكستان و لزوم احداث خطوط انتقال جدید، دستیابی به فناوری ساخت توربین های گازی اهمیتی مضاعف دارد.

اقتصام(4)2022**1558

سرخط اخبار اقتصاد