۱۰ فروردین ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۵۲
کد خبر: 81103184
۰ نفر
ارامنه لاذقیه: تركیه تاریخ ضد ارمنی خود را در سوریه تكرار می كند

تهران - ایرنا - ارامنه ساكن شهر 'كسب' در حومه لاذفیه سوریه می گویند كه تركیه با اعمال سیاست های ضد ارمنی، تاریخ را علیه این فرقه در سوریه تكرار می كند.

شبكه 'المیادین' روز یكشنبه اعلام كرد:‌ برخی خانواده های ارمنی از شهر كسب در حومه لاذقیه كه طی هفته گذشته به كانون درگیری بین گروه های مسلح تروریستی و ارتش سوریه تبدیل شده، آواره شدند. آنان تركیه را متهم می كنند كه با حمایت كامل مالی و نظامی از گروه های مسلح تروریستی ، تاریخ ضد ارمنی خود را این بار در خاك سوریه تكرار می كند تا ارامنه را از خانه و شهرشان آواره كند.

منطقه كسب یك شهرك كوهستانی در حومه لاذقیه است كه اكثریت ساكنان آن را ارامنه تشكیل می دهند. یورش گروه های مسلح تروریستی به منطقه كسب كه در سه سال گذشته آرام و به دور از درگیری ها بوده، خانواده های ارمنی را از این شهر آواره كرد. این افراد در قرن بیستم توسط تركیه به كسب كوچ داده شدند و اكنون گروه های مسلح با هماهنگی و پشتیبانی رسمی و علنی تركیه آمده اند تا بار دیگر ارامنه را از این منطقه آواره كنند.

ارامنه منطقه كسب اعلام كردند كه صدای گلوله های توپخانه و آتش سلاح ها را از داخل خاك تركیه علیه شهرك كسب و اطراف آن شنیدند. آنان اسناد و مدارك شناسایی و مقدار كمی از اثاثیه خود را جمع كردند و از كسب خارج شدند. البته این اولین حمله گروه های مسلح به ارامنه در سوریه و موج آوارگی آنان نیست، زیرا پیش از این هم ارامنه در 'حلب'، 'قامشلی' و 'الرقه' با یورش افراد مسلح مجبور به ترك خانه و زندگی خود و آوارگی در مناطق دیگر سوریه شدند.

ارامنه كسب می گویند كه تركیه از جنگجویان خارجی و غیر سوری با سلاح و پول حمایت می كند و افراد مسلح تروریستی از خاك تركیه وارد سوریه می شوند و به محله های آرام و امن آنان حمله می كنند. ارامنه سوریه اعلام كردند كه هنگامیكه تركیه در اوایل قرن بیستم دست به نسل كشی ارامنه زد، این سوریه بود كه آنان را با آغوش باز پذیرفت و آنان این حمایت سوریه را فراموش نمی كنند. بسیاری از ارامنه آواره از شهر كسب در كلیسای ارمنی 'بانوی پاك' در لاذقیه پناه داده شده اند.

پس از 10 روز درگیری سنگین بین ارتش سوریه و گروه های تروریستی، ارتش توانسته شهرك كسب را در محاصره آتش خود قرار دهد. توپخانه ارتش سوریه مراكز تجمع افراد مسلح تروریستی را در اطراف و داخل كسب گلوله باران كرده است.

مخالفان سوریه و گروه های مسلح تروریستی اعلام كردند كه تعدادی از فرماندهان نظامی این گروه ها كه غیر سوری هستند، از جمله چند تبعه تونسی و مغربی در این درگیری ها كشته شده اند. بسیاری از فرماندهان میدانی این گروه ها غیر سوری و حتی غیر عرب از جمله اتباع چچنی، قفقازی و كشمیری هستند.

خاورم 1491**1651