آبشار تارم ني ريز ، بزرگترين آبشار خاورميانه ، پذيراي ميهمانان نوروز

شيراز - ايرنا ؛ آبشار تارم با ارتفاع 115 متر در شهرستان ني ريز استان فارس به عنوان بزرگترين آبشار خاورميانه شناخته شده و اين روزها پذيراي ميهمانان نوروزي از سراسر كشور است.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، آبشار تارم ني ريز در پنج كيلومتري ني ريز و در دامنه كوه هاي جنوبي اين شهرستان واقع بوده و تلفيقي از زيبايي هاي طبيعي چون چشمه، كوه، جنگل يك قنات زيبا به نام ابازردشت بر زيبايي آن افزوده است. شهرستان ني ريز در 35 كيلومتري شمال شرق استهبان و دويست كيلومتري شيراز واقع است و طبيعت زيباي آن در نوع خود ديدني و جذاب است.

آب آبشار و چندين چشمه در نزديكي آن پس از عبور از ميان درختان انجير به گورآب ميريزد آبشار در حدود 115 متر ارتفاع دارد و آبشاري فصلي است.

اين منطقه كه در مسير جاده ني ريز به ارسنجان قرار گرفته، هر ساله هزاران پرنده مهاجر از جمله فلامينگو، پليكان، درنا، غاز وحشي و انواع اردك ها را در خود پذيرا است از سال 1347 تاكنون جزو مناطق حفاظت شده قرار گرفته و داراي پوشش گياهي متنوعي شامل انواع درختان بنه، بادام كوهي، كهكم، قيچ و گياهان مرتعي مانند درمنه، جاشير، بارهنگ، گون، انفوزه و آويشن مي باشد.

منطقه حفاظت شده بهرام گور نيز با وسعت 260 هزار هكتار در جنوب شرقي شهرستان ني ريز واقع شده و از ارزش اكولوژيكي و تحقيقاتي بالايي برخوردار است.

قنات هاي شادابخت، كتان، خبار و ابازردشت كه در اطراف اين شهرستان واقع اند علاوه بر آبياري باغ ها و زمين هاي كشاورزي از مهمترين تفرجگاه هاي ني ريز به حساب مي آيند.

از ديگر مناطق ديدني اين شهرستان مي توان به دره پلنگان در شرق ني ريز اشاره كرد كه داراي جاذبه هاي طبيعي بسياري مي باشد ني ريز داراي باغستان هاي انار، بادام، پسته و انواع ميوه جان نيز مي باشد كه مانند حلقه اي سبز آن را فرارگرفته اند.

مسئول ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري ني ريز با اعلام بازديد بي نظير مسافران ورودي و گردشگران نوروزي از مرتفعترين آبشار خاور ميانه گفت : آبشار تارم از جمله تفرجگاههاي طبيعي است كه ميهمانان و مسافرين ورودي به شهرستان ني ريز قطعا از بازديد آن ، اوقات بسيار مهيج و دلپذيري را تجربه خواهند كرد .

حميد رضا هادي ادامه داد : با توجه به اين كه شهرستان ني ريز در ورودي استان فارس قرار دارد ، ميهماناني از استان هاي كرمان ،يزد، خراسان و سيستان و بلوچستان را پذيرا مي باشد و اين مسافران براي تفريح از آبشار تارم ني ريز كه با نزول رحمت هاي الهي پر آب شده بازديد مي كنند.

دبير ستاد اجرايي خدمات سفر ني ريز بيان كرد : در شهرستان ني ريز ، تفرجگاههاي طبيعي زيادي وجود دارد تفرجگاههايي همچون آبشار تارم ،دره پلنگان ، تنگ بوخون، پهنابه ، چشمه بناب ، دهمورد و آباده ، بيد بخون و ... كه ميهمانان و مسافران در ورود به شهرستان ني ريز با توجه به اطلاع رساني انجام شده توسط ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري شهرستان از اين تفرجگاهها ديدن مي كنند .

هادي گفت : اين آبشار در كوههاي جنوبي شهر ني ريز قرار دارد و تا مركز شهر ، كمتر از 10 كيلومتر فاصله دارد و پوستر اين آبشار زيبا از سوي ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري ني ريز در تيراژ پنج هزار عدد چاپ شده كه به ميهمانان و مسافرين اهداء مي گردد.ك/4

677/ 667

سرخط اخبار استان‌ها